jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۴۳۱   ۲۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

گروه فرهنگ وهنر: محمدعلی بهمنی معتقد است: شعر کمی حقیقت است و کمی دروغ؛ حالا می‌توان اسم این دروغ را غلو هم گذاشت که مستقیما دروغ نباشد. این شاعر در گفتگو با ایسنا، درباره‌ نسبت «شعر و حقیقت» و این اعتقاد ‌که شاعر در شعرش به حقیقت بپردازد، توضیح داد: اصلا همه جای زندگی همین‌گونه است. هیچ چیز مطلق نیست و همه‌ ما از این 2 واقعیتی که وجود دارند، داریم بهره می‌بریم. گاهی دروغ هم واقعیت دارد؛ یعنی اگر شما از بخشی از دروغ بهره‌ نبرید، واقعیت این است که زندگی سخت می‌شود.

او سپس با اشاره به تفاوت حقیقت و واقعیت، گفت: حقیقت ذاتی هرچیزی هست؛ اما واقعیت این است که گاهی مجبورمان می‌کند همان امر ذاتی را هم یا سانسور کنیم، یا چیزی به آن بیافزاییم.

بهمنی همچنین درباره‌ اعتقادش به وظیفه‌ شاعر در بیان حقیقت در شعر، متذکر شد: نه اصلا شاعر این وظیفه را ندارد؛ مگر این‌که شاعری باشد که اثری را خلق نکند؛ بلکه آن را بسازد. در لحظه‌ آفرینش اینها با شاعر همراه نیستند.

وی در پایان با اشاره به فردوسی گفت: به عنوان نمونه، نمی‌توانید ثابت کنید که همه‌ وقایعی که شاهنامه روایت می‌کند، اتفاق افتاده‌اند.اما فردوسی آن‌قدر هنرمندانه آنها را ثبت کرده که دوست داریم همان را به همان شکل باور کنیم. واقعیت این است. اما زمانی‌که در شعر می‌آید، دروغ یا واقعیت به حقیقت پیوند می‌خورد و ما اصلا فکر نمی‌کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

همه با هم، برای ایران

همه با هم، برای ایران

خوشبختانه آقای رئیسی در شروع ثبت‌ نام نامزدهای ریـاست‌ جمهوری اعلام کردند وابستگی گروهی و جناحی ندارند و به صورت مستقل آمده‌اند. این یعنی ایشان اعلام کرده ماموریت از سوی جناح خاصی ندارد و برای تحقق اهداف یک جناح نیامده است.

از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر