jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۸۵۸ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

در چهل ‌و چهارمین سالر‌وز تاسیس تماشاخانه‌ «سنگلج» پیشنهاد شد

18 مهرماه؛ روز ملی تئاتر

گروه فرهنگ و هنر: برف پیری بر سر آنان نشسته است؛ هنرمندانی کهبه گواهی عکس‌های آویخته شده بر دیوارهای تماشاخانه سنگلج، جوانی‌شان را پای این هنر گذاشته‌اند. مهرماه 1344 خورشیدی، از میان ویرانه‌های محله سنگلج که بخش عمده‌ای از آن به پارک‌شهر تبدیل شده بود، تالاری سر برآورد که تا سال‌ها، میزبان اجرای نمایشنامه‌های ایرانی بود و در آن آثاری از غلامحسین ساعدی، بهرام بیضایی، اکبر رادی و دیگر نویسندگان داخلی به روی صحنه رفت.

به همین دلیل بود که در چهل‌وچهارمین سالگرد آغاز به کار این تماشاخانه پا به سن گذاشته، می‌توانستی هنرمندان پیشکسوتی را ببینی که سابقه هنرنمایی‌شان به بیش از نیم قرن می‌رسد. از میان این هنرمندان که در این مراسم حضور داشتند، باید به جمشید لایق، فرخ صوفی، جعفر والی، سعدی افشار، فردوس کاویانی و داوود رشیدی اشاره کرد که این آخری در سخنانی از وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد که روزی به نام روز ملی تئاترتعریف شود.

این بازیگر و کارگردان افزود: تماشاخانه سنگلج برای ما مملو از خاطرات بسیار است، اینجا تئاتر حرفه‌ای ما بود که سال‌ها در آن کار کردیم. دوستان خوب تئاتری ما امروز برای این تماشاخانه زحمات بسیاری کشیده‌اند.

در ادامه اتابک نادری، مدیر تماشاخانه سنگلج هم با اشاره به این‌که این تالار هنوز از نبود امکانات رنج می‌برد، اعلام کرد: ما طوماری را آماده کرده‌ایم تا هنرمندانی که خواستار ثبت روز 18 مهر به عنوان روز ملی تئاتر هستند، آن را امضا کنند.

غیبت مسوولانی چون معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر مرکز هنرهای نمایشی در این مراسم محسوس بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر