jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۲۸۶۱۳۶ ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۱۵

وزرای خارجه ترکیه و ارمنستان شنبه شب در شهر زوریخ سوئیس با امضای توافق نامه‌هایی تاریخی به منظورعادی سازی روابط خود به یک قرن اختلاف میان دو کشور پایان دادند.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، ادوارد نعلبندیان و احمد داوداوغلو وزرای خارجه ارمنستان و ترکیه با امضای پیمان صلح میان دو کشور نخستین گام را برای عادی سازی روابط میان استانبول و ایروان برداشتند.

این پیمان در دانشگاه زوریخ سوئیس و با حضور برخی مقامات کشورهای جهان از جمله هیلاری کلینتون و برنار کوشنر وزرای امورخارجه آمریکا و فرانسه و همچنین خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امضا شد.

ترکیه امیدوار است با این اقدام عملی خود را به آرزوی دیرینه یعنی پیوستن به اتحادیه اروپا نزدیک تر کند.

گره کور روابط ترکیه و ارمنستان که از آغاز استقلال ارمنستان در گرو مسایلی چون کشتار ارامنه در دوره عثمانی و اشغال منطقه قره باغ علیا نتوانسته بود شکل عادی به خود بگیرد، با امضای این پیمان تاریخی باز خواهد شد.

از زمان جنگ جهانی اول و درگیری عثمانی‌ها با ارمنی‌ها روابط دیپلماتیک میان ترکیه و ارمنستان قطع شد.

این در حالی است که نزدیکی بین آنکارا و ایروان با مقاومت های شدیدی از سوی مردم دو کشور روبرو شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر