jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۷۹۹۸۸   ۲۲ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۹:۱۲

پژوهشگران ایرلندی با تاکید بر اینکه استفاده از موشها به عنوان مدلهای حیوانی می تواند پایان یابد نشان دادند که نتایج آزمایش داروها روی بیدها، مگسها و کرمهای حشرات می تواند اثرات بهتری نسبت به آزمایش روی موشها داشته باشد.

محققان دانشگاه ملی ایرلند در تحقیقات خود نشان دادند که اگر از این مدلهای حیوانی جدید در آزمایشگاهها استفاده شود تعداد موشهایی که در آزمایش مواد شیمیایی و باکتریها استفاده می شوند 80 درصد کاهش خواهد یافت. نتیجه این اقدام، صرفه جویی در زمان و هزینه ها است.

به گفته این محققان، آزمایشات اولیه داروها می تواند اول روی نوزادان کرمی شکل حشرات انجام شود و در مرحله بعدی روی موشها آزمایش شود. این متد سریعتر است. به طوری که آزمایش روی حشرات می تواند ظرف 48 ساعت نتیجه بدهد. این درحالی است جواب آزمایش روی موشها پس از چهار تا 6 هفته آماده می شود.

این دانشمندان کشف کردند که سلولهای سیستم ایمنی پستانداران و حشرات به یک روش عمل می کنند به طوری که 90 درصد از سیستم ایمنی حشرات عملکردی مشابه سیستم ایمنی پستانداران دارد.

براساس گزارش دیسکاور مگزین، این بررسیها نشان می دهد که استفاده از بید و مگس سرکه برای آزمایش داروهای آنتی بیوتیکی نتایجی همانند نتایج این آزمایشات بر روی موشها و سایر پستانداران کوچک دارد.

از دیدگاه اقتصادی، هزینه پرورش یک موش آزمایشگاهی بین 50 تا 70 پوند است. این در حالی است که هزینه یک کرم حشره حداکثر تنها 20 پنس است.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو