jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۷۹۹۸۸   ۲۲ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۹:۱۲

پژوهشگران ایرلندی با تاکید بر اینکه استفاده از موشها به عنوان مدلهای حیوانی می تواند پایان یابد نشان دادند که نتایج آزمایش داروها روی بیدها، مگسها و کرمهای حشرات می تواند اثرات بهتری نسبت به آزمایش روی موشها داشته باشد.

محققان دانشگاه ملی ایرلند در تحقیقات خود نشان دادند که اگر از این مدلهای حیوانی جدید در آزمایشگاهها استفاده شود تعداد موشهایی که در آزمایش مواد شیمیایی و باکتریها استفاده می شوند 80 درصد کاهش خواهد یافت. نتیجه این اقدام، صرفه جویی در زمان و هزینه ها است.

به گفته این محققان، آزمایشات اولیه داروها می تواند اول روی نوزادان کرمی شکل حشرات انجام شود و در مرحله بعدی روی موشها آزمایش شود. این متد سریعتر است. به طوری که آزمایش روی حشرات می تواند ظرف 48 ساعت نتیجه بدهد. این درحالی است جواب آزمایش روی موشها پس از چهار تا 6 هفته آماده می شود.

این دانشمندان کشف کردند که سلولهای سیستم ایمنی پستانداران و حشرات به یک روش عمل می کنند به طوری که 90 درصد از سیستم ایمنی حشرات عملکردی مشابه سیستم ایمنی پستانداران دارد.

براساس گزارش دیسکاور مگزین، این بررسیها نشان می دهد که استفاده از بید و مگس سرکه برای آزمایش داروهای آنتی بیوتیکی نتایجی همانند نتایج این آزمایشات بر روی موشها و سایر پستانداران کوچک دارد.

از دیدگاه اقتصادی، هزینه پرورش یک موش آزمایشگاهی بین 50 تا 70 پوند است. این در حالی است که هزینه یک کرم حشره حداکثر تنها 20 پنس است.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو