jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۲۷۶۱۹۷   ۰۷ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۶:۱۷

شهردار تهران در خصوص اعتراض بانوان به استفاده دوچرخه صرفا برای مردان گفت: استفاده مناسب بانوان از دوچرخه در سطح شهر پیگیری می شود و بنده پیگیر این موضوع در چارچوبی هستم که شان بانوان نیز به بهترین وجه رعایت شود.

به گزارش مهر، دکتر محمد باقر قالیباف صبح شنبه در مراسم افتتاح تقاطع غیر همسطح شهید باقری با خیابان دماوند افزود: در هر اقدامی حتما باید مسائل مربوط به شئونات فرهنگ اسلامی - ایرانی مورد توجه باشد.

وی اظهارداشت: استفاده بانوان از دوچرخه نیز از موضوعات مدنظر است که پیگیری می شود اما فعلا همان آیین نامه موجود را ادامه می دهیم و امیدواریم منطقه 8 پایه گذار حرکت جدی استفاده از دوچرخه در تهران باشد.

شهردار تهران در ادامه سخنانش از آغاز به کار قطعی طرح دوچرخه سواری در منطقه 8 خبر داد و گفت: این طرح با یک هزار دوچرخه به صورت پایلوت در منطقه 8 اجرا می شود. این پایگاه به طور قطعی و با افزایش دو هزار دوچرخه دیگر در آبان ماه به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد.

قالیباف در خصوص تقاطع غیر همسطح شهید باقری با خیابان دماوند تصریح کرد: با افتتاح این تقاطع یکی از گره های ترافیکی شرق تهران باز می شود. بیش از شش بار از این پروژه بازدید کردم و هر بار شاهد گله مندی شهروندان این منطقه بودم که بابت آن از شهروندان این منطقه عذرخواهی می کنم اما باید بدانیم که هر پروژه مهم شهر در ابتدا برای مجاوران آن دردسرهایی دارد و به هر حال در یک جامعه شهری باید مشکلات عمرانی را برای به دست آوردن امکانات مناسب تحمل کنیم.

شهردار پایتخت با اشاره به این که حمل و نقل و ترافیک از چالشهای مهم و اصلی شهر تهران است، تصریح کرد: هر مشکلی که در شهر اعم از مصرف سوخت، آلودگی هوا، صرف هزینه مردم و ... وجود دارد ناشی از این مشکل اصلی است و یکی از راههای حل آن توسعه فیزیکی، احداث تونلها و بزرگراههاست که امروز در این زمینه بسیار تلاش شده و شهروندان شاهد آن هستند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در شرق تهران بیان داشت: افتتاح این پل و اتصال به اتوبان شهید یاسینی بخش بزرگی از ترافیک این منطقه را بهبود می بخشد. ضمن آن که تا دو ماه آینده مسیر اتوبان شهید صیاد شیرازی تا میدان سپاه نیز افتتاح خواهد شد.

قالیباف تغییر نوع فرهنگ مردم در ارائه سرویس دهی و استفاده از بستر فناوری و تکنولوژی را از دیگر راهکارهای رفع چالش ترافیک دانست و گفت: باید کاری کنیم که مردم برای هر کار کوچکی در شهر چند سفر انجام ندهند و یا حتی نیازی به سفر پیاده در شهر نیز نداشته باشند که در این زمینه برنامه ریزی های گسترده ای شده است و بر اساس قولی که داده ام، تهران در زمینه ارائه خدمات الکترونیک و در راستای ایجاد شهر الکترونیک تا پنج سال آینده جزو 10 شهر برتر دنیا می شود و این در حالی است که امروز تهران هیچ رتبه ای در این بخش و در میان کلان شهرهای دنیا ندارد.

وی با اشاره به افتتاح مرکز دیتا سنتر شهرداری تهران اظهار کرد: امیدواریم با گامهای جدی که برای ارائه خدمات برداشته شده است از نیمه دوم امسال شاهد ارائه این خدمات به شهروندان باشیم که در پایان چهار سال آینده به اوج خود خواهد رسید.

قالیباف با تاکید بر لزوم احترام به قوانین ترافیک و فرهنگ ترافیک افزود: نبود یک مدیریت واحد شهری برای حل مشکل ترافیک در کنار بی توجهی مردم به فرهنگ ترافیک از معضلات عمده ماست که باید برای بهبود آن تلاش کرد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: وقتی امکاناتی را در شهر برای همه فراهم می کنیم و از جیب مردم هزینه می کنیم شهروندان باید شهرداری را تحت فشار بگذارند که چرا تهران جولانگاه خودروهای شخصی شده است و رسانه ملی و سایر رسانه ها نیز به این موضوع بپردازند و اجازه دهیم که اقدامات شهرداری بیشترین منفعت را به بیشترین مردم برساند.

وی افزود: تهران ظرفیتهای بالا و نهفته ای دارد که اگر درک متقابل میان مردم و مجموعه شهری باشد بسیاری از معضلات در زمان کوتاه حل و فصل می شود.

شورایاری ها بر کار شهرداری نظارت کنند

قالیباف یکی از شاخصهای تقوا را رعایت حقوق فردی و اجتماعی دانست و گفت: از ملاکهای مهم متقی بودن رعایت حقوق فردی و اجتماعی در جامعه است و باید تلاش کنیم در جامعه ایرانی و اسلامی ما این اتفاق بیفتد.

شهردار تهران با بیان این که همواره تلاش داریم تا شهر را بدون سعی و خطا اداره کنیم، افزود: از شورایاری ها نیز خواسته ام تا خود را درگیر مسائل اجرایی نکنند اما در نظارت همراه ما باشند و پیشنهادات خود را مطرح کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح پایلوت دوچرخه سواری در منطقه 8 تهران گفت: حدود 18 ماه قبل مطالعه ای را برای اجرای این طرح در سطح مناطق تهران انجام دادیم که با توجه به شرایط توپوگرافی شهر و سایر ویژگی های تهران، منطقه 8 برای این کار انتخاب شد و در هشت ماه گذشته 1000 دوچرخه به این منطقه وارد شد و با استقبال شهروندان نیز مواجه شده است.

شهردار تهران  با بیان این که اشکالات این طرح در زمان اجرای طرح بررسی شده است، افزود: امیدواریم در آبان ماه شاهد افتتاح رسمی و آغاز به کار قطعی این طرح در منطقه 8 باشیم و به دنبال آن این کار به سرعت در سایر مناطق و با همکاری بخش خصوصی اجرایی شود.

قالیباف خاطرنشان کرد: به این منظور تعداد 2000 دوچرخه به دوچرخه های موجود در منطقه 8 اضافه می شود و این طرح با سه هزار دوچرخه در این منطقه آغاز به کار خواهد کرد.

شهردار تهران با تاکید بر آن که قول داده ام تا کارها با مطالعه انجام شود، گفت: امروز در مهمترین شهرهای دنیا که بهترین امکانات ترافیکی را دارند و ظرفیت حمل و نقل عمومی آن ها چند برابر ماست استفاده از دوچرخه در ابعاد گوناگون بسیار رایج است و ما نیز کارها را با مطالعه انجام می دهیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خدمت به شهروندان بدون اغماض

خدمت به شهروندان بدون اغماض

قطعا مهم‌ترین و کلان‌ترین وظیفه‌ای که شورای شهر و سایر نهادهای اجرایی و قانونگذاری باید مدنظر قرار دهند، خدمت‌رسانی به شهروندان است.

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

هفته محیط‌ زیست از امروز در کشورمان شروع می‌شود و به همین مناسبت قرار است رئیس سازمان حفاظت‌ محیط‌ زیست امروز در نشستی خبری میزبان خبرنگاران این حوزه باشد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر