jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۷۶۱۹۵   ۰۷ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۷:۱۸

کاظم جلالی عضو کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم بررسی ادعاهای مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی مبنی بر تجاوز جنسی به شماری از بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد دستهایی در کار است تا مانع روشن شدن چنین ابهاماتی شوند.

جلالی امروز شنبه به خبرگزاری مهر گفت:" با موضوع مطروحه توسط جناب آقای کروبی می توان به دو شکل برخورد کرد. یک شکل آنکه با کوبیدن بر طبل ناسزاگویی و ... آن را محکوم کرد و نگاشتن و افشای چنین نامه ای را محکوم نمود. دوم اینکه با درایت و با یک برنامه ریزی منضبط و دقیق عوارض بوجود آمده در افکار عمومی را رفع و یا به حداقل رساند. تردیدی وجود ندارد که افشا یک چنین نامه ای دستمایه رسانه های بیگانه علیه جمهوری اسلامی ایران شده و ای اش ایشان از مجاری داخل نظام بدون کوفتن بر طبل رسانه موضوع را پی گیری می نمود . اما در هر حال این مسئله امروز افکار عمومی جامعه ما را رنج می دهد که آیا به واقع چنین اتفاق دردناک و غمباری افتاده است یا خیر؟!"

عضو کمیته ویژه مجلس افزود: ما باید با روشهای صحیح افکار عمومی را قانع نمائیم. لذا اینجانب به همراه جمعی از اعضایکمیته ویژه مربوط به مسائل اخیر و بازداشتی ها با ایشان ملاقات نمودیم. در آن ملاقات کاشف به عمل آمد که 4 نفر به شخص آقای کروبی مراجعه کرده و مدعی آزار جنسی شده اند. در این ملاقات معلوم شد که از نظر ایشان این مسائل صرفاً ادعاست و برای ایشان نیز ثابت نشده است. سخن ایشان این بود که چنانچه این افراد احساس امنیت نمایند وی حاضر است ضمن معرفی آنان زمینه صحت و سقم اظهاراتشان را فراهم نماید. پیشنهاد شد چنانچه جمعی با هماهنگی ریاست محترم قوه قضائیه و کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی تشکیل شود جمع بندی آنها مسموع و فصل الخطاب باشد.

جلالی پیشنهاد داد: به نظر می رسد با یک راه حل ساده می توان این موضوع را به سامان رساند و آن اینکه جمعی از معتمدین دستگاه قضایی ( مثلاً 2 نفر به نمایندگی از حضرت آیت الله لاریجانی ) بعلاوه اعضایی از کمیسیون ویژه مجلس ( مثلاً 3 نفر ) با این 4 نفر جلسه بگذارند و سخنان آنان را بشنوند. نتیجه هم از دو حال خارج نیست . یا نعوذ بالله مامورانی متخلف با استفاده از فضای بلبشوی اغتشاشات چنین جنایت دردناکی را مرتکب شده اند که در آن صورت مامورین باید با معرفی به دستگاه قضایی در مسیر برخورد عادلانه قرار گیرند و صادقانه مساله با مردم که صاحبان اصلی این نظام و انقلاب و کشورند در میان گذاشته شود تا بیش از این آبروی نظام به مسلخ نرود . و یا اینکه اثبات می شود چنین اتفاقاتی اساساً رخ نداده و صرفاً فضا سازی رسانه ای بوده است. در آن صورت هم با اعلام به افکار عمومی شائبه ها با صداقت زدوده شود. طبعاً جناب آقای کروبی هم باید از قبل بپذیرد که نتیجه اعلامی توسط این کمیته فصل الخطاب باشد.

وی تصریح کرد: این فرمول و راه حل می تواند مسیر رفع این اتهام بزرگ را هموار نماید. اما متاسفم از اینکه اعلام نمایم دستهایی در کار است تا همه مسائل دربوته ابهام و اجمال بماند و تلاش می کنند تا از همه ظرفیت های نظام برای رفع این مسائل استفاده نشود. و در همین راستا فعالیت های صادقانه مجلس شورای اسلامی و این کمیته را که اعضای آن با در کف دست گرفتن آبروی خویش و با دلسوزی تمام نسبت به نظام ، کشور و مردم تلاش می کنند را مسئله دار جلوه نمایند و صد البته خود نیز یا توان حل مسائل را ندارند و یا شاید هم نمی خواهند مسائل حل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان ساخت: امروز باید بدانیم بیش از فحاشی ، تهمت ، سخنرانیهای آتشین و تند و یا تجویز هر گونه بگیر و ببندی نیاز به منطق ، برخورد صادقانه و دلسوزانه داریم. اگر این ماجرا یک جنگ نرم است ، پس مقابله با آن نیز نیازمند پادزهر نرم است. این آن چیزی است که جای آن خالی است. در این روزهای سخت بیش از پیش به یک استراتژی در برخورد صحیح و موثر نیازمندیم.

چهار نکته

دکتر کاظم جلالی گفت: در مسائل پس از انتخابات و اغتشاشات بوجود آمده چند نکته را باید مورد توجه قرار داد . نکته نخست اینکه تضییع حقوق ملی و کم یا بی اثر کردن حضور چهل میلیونی و یا هشتاد و پنج درصدی مردم ، هتک حیثیت ملی و از بین بردن سرمایه بزرگ ملت را نباید نادیده گرفت. تاریخ قضاوت خوبی در خصوص برنامه ریزان ، عاملان و مسببان آن نخواهد داشت ، چرا که یک فرصت تاریخی از ملت ایران دریغ شد .

نماینده شاهرود ادامه داد: نکته دوم اینکه ؛ پس از اعلام نتایج انتخابات و اعتراض ها ، حوادثی تلخ رخ داد که در پی آن حوادث نیز که به تصریح مقام معظم رهبری تخلف و جنایت بود ، علاوه بر دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک تصمیمات مهم دیگری هم گرفته شد و کمیته ویژه مجلس نیز در این راستا فعال است. تعبیر جنایت از لسان رهبری معظم انقلاب ، وظیفه همگان را بسیار سنگین می نماید . باید با یک آسیب شناسی دقیق و سنجیده هم تخلفات را بخوبی شناخت و هم جنایات را. شفاف و صادقانه نیز با عوامل آن برخورد نمود. این برخورد مناسب و توام با صداقت و جدیت می تواند بخشی از اعتماد مخدوش را بازسازی نماید

مخبر کمیسیون امنیت ملی گفت: نکته سوم ؛ در این ماجرا برخی اتهامات به مجموعه نظام وارد آمده که باید در جهت ایجاد آرامش و بازگشت اعتماد عمومی به شکلی ظریف و مدبرانه و باز هم با نهایت صداقت تکلیف آن اتهامات را روشن کرد. از جمله آنها موضوع طرح شده توسط جناب آقای کروبی مبنی بر احتمال وجود آزار جنسی است. اگر چه در طرح وسیع این موضوع جفایی بزرگ بر نظام اسلامی رفت ، اما متاسفانه برخورد غیر مدبرانه با این موضوع نیز می تواند جفای شگرف و بزرگتری بر جمهوری اسلامی وارد کند.

وی تصریح کرد: "بی تردید منشا آبروی همه ما از انقلاب سترگ اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است و هیچ سرمایه ای از خود نداریم و حفظ نظام نیز از اهم واجبات است. این جمله امام را باید به دقت مورد توجه قرار داد  که در هنگام هتک حیثیت نظام نیز باید با روشهای مدبرانه آنرا صیانت نمود. "

جلالی نقش برخی از رسانه ها در دامن زدن به حوادث اخیر را نیز قابل بررسی و پیگیری خواند و گفت: نکته چهارم: خلاء یک استراتژی دقیق و تاثیر گذار رسانه ای در ماجرا های اخیر کاملاً مشهود است و البته مسئولیت این خلاء صرفاً به رسانه ملی باز نمی گردد. به نظر می رسد تدوین این استراتژی متوجه نهادی فرابخش و هماهنگ کننده است تا در مقابل حجم بالای اخبار متناقض و جنگ نرم و رسانه ای جهانی که با دقت و ظرافت انجام می شود با ارائه اخبار به موقع ، شفاف و صادقانه زمینه اعتماد مردم و دوری از شایعات را فراهم نماید. به نظر می رسد فعلاً در جنگ رسانه ای ما در یک موضع انفعال قرار داریم . دیگران شایعات را با اختلاط درستها و غلطها می پراکنند. این شایعات کاملاً به خورد جامعه می رود آنگاه جریان رسانه ای کشور به دنبال جمع کردن توپ است و تلاش می کند با طراحی هایی که برخی از آنها نیز صوری و نمایشی و غیر قابل پذیرش است به نوعی با آن جریان رسانه ای مقابله نماید که البته بعضاً نیز اثر معکوس دارد و « از قضا سرکنگبین صفرا فزود».

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر