jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۶۵۱۷۷   ۱۸ تير ۱۳۸۸  |  ۰۰:۲۶

گروه سلامت: یک متخصص تغذیه گفت: افراد سیگاری و همنشینان آنها بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند و زنانی که سیگار می‌کشند، دچار پوکی استخوان شدیدتری می‌شوند. مرتضی صفوی افزود: پوکی استخوان یا استئوپوروز حالتی است که در آن استخوان شکننده شده و احتمال شکستگی با ضربات کوچک افزایش پیدا می‌کند و پوکی استخوان بعد از سن 35‌سالگی شروع می‌شود و حدود نیمی از زنان مسن‌تر از 45 سال به پوکی‌استخوان مبتلا می‌شوند.

وی گفت: این شکستگی‌ها در گردن، استخوان ران، مهره‌های ستون فقرات و استخوان‌های مچ دست، حتی گاهی شکستگی‌های خود به خود مهره‌ها، گردن و استخوان ران هم دیده می‌شود.

این متخصص تغذیه گفت: استخوان همانند یک ساختمان است که دارای اسکلت‌بندی، دیوار چینی و ملات بین آجرهاست. اسکلت این استخوان‌ها از رشته‌های قوی و محکمی به نام رشته‌های کلاژن تشکیل شده که ما بین رشته ها را املاح کلسیم پر می‌کند و از آنجا که استخوان بافتی زنده است و محتوی مقدار زیادی سلول‌های جوان و بالغ استخوانی است، وظیفه ساختن بافت استخوان‌ها را به عهده دارد.

صفوی گفت: پوکی استخوان عارضه‌ای است که با بالا رفتن سن به‌وجود می‌آید و در نتیجه از استحکام بافت و املاح استخوانی کم شده و در نتیجه از مقاومت آن کم می‌شود و بتدریج در سنین بالاتر با سرعتی کم، از تراکم استخوان‌ها کم شده و با بالارفتن سن، پوک می‌شود.

همنشینان افراد سیگاری هم در معرض پوکی استخوان

وی افزود: در زنان بعد از سن یائسگی به علت توقف ترشح هورمون‌های زنانه که نقش مهمی در استحکام استخوان‌ها دارد، شیوع پوکی استخوان زیادتر می‌شود.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: پوکی استخوان در بین زنان بعد از سن یائسگی بسیار شایع است و زنان بیش از مردان به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند و مصرف سیگار و قهوه زیاد هم، در پوکی استخوان موثر است.

صفوی گفت: همنشینان افراد سیگاری هم در معرض پوکی استخوان زودرس هستند و زنانی که سیگار می‌کشند، دچار پوکی استخوان شدیدتری می‌شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر