jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۵۹۲۸۱   ۲۴ خرداد ۱۳۸۸  |  ۱۱:۰۵

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی:

پیش بینی زلزله در کشور امکانپذیر شد

محمد رضا قاسمی معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی با تاکید بر اینکه میان پیش نشانگرهای الکترومغناطیسی زمین و وقوع زلزله ارتباط وجود دارد گفت: محققان کشور موفق به ساخت دستگاه ثبت پیش نشانگرهای زلزله شدند که این دستگاه به صورت آزمایشی راه اندازی شده است.

به گزارش مهر ، معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی دستگاه پیش نشانگر را دستگاهی دانست که با ثبت ناهنجاری های زمین بشر را قادر می سازد تا زلزله را پیش بینی کند و گفت: با توجه به پیچیدگی های زمین لرزه عملا پیش بینی زلزله ممکن نیست ولی با بررسی هایی که انجام گرفت مشخص شد که میان پیش نشانگرهای الکترومغناطیسی زمین و وقوع زلزله ارتباط وجود دارد.

وی به موفقیت این سازمان در زمینه دستیابی به دانش فنی ساخت دستگاه پیش نشانگر الکترومغناطیسی اشاره کرد و افزود: این دستگاه شامل«بوبین» ساده الکترو مغناطیسی است که قادر است امواج الکترومغناطیسی درون زمین را ثبت و اندازه گیری کند.

قاسمی با تاکید بر اینکه این دستگاه در عمق زمین نصب می شود، اظهار داشت: به منظور دور بودن از امواج الکترومغناطیس موجود در سطح زمین، نمونه هایی از دستگاه ساخته شده به طور آزمایشی در اطراف تهران در نزدیکی گسله های شمال تهران و امامزاده داود در چاههایی به عمق 30 متر تعبیه شد.

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی به نتایج به دست آمده از این دستگاهها اشاره کرد و اضافه کرد: با راه اندازی آزمایشی این دستگاه و ثبت پیش نشانگرها و ناهنجاریهای زمین توانستیم از دو تا سه روز قبل زلزله های کوچک و متوسط را پیش بینی کنیم.

وی پیش بینی زمین لرزه بزرگ پاکستان و زلزله قم را از نمونه زلزله هایی ذکر کرد که با استفاده از ثبت امواج الکترومغناطیسی زمین موفق به پیش بینی آنها شدند.

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی با ابراز امیدواری از اینکه با موفقیت این طرح می توانیم با گسترش شبکه، زلزله هایی در بازه های زمانی کوتاه مدت و میان مدت را پیش بینی کنیم ، اضافه کرد: در این زمینه پژوهشگاه زلزله نیز اقداماتی انجام داده است و ما نیز در سازمان زمین شناسی تحقیقاتی را در این حوزه آغاز کردیم که در حال حاضر در فاز مطالعاتی است.

قاسمی به تجربیات کشورهای ژاپن، آمریکا و چین در زمینه ساخت دستگاه پیش نشانگر اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به ویژگیهای زمین شناختی کشور می توانیم با آزمایش و تحقیقات بیشتر به ایجاد شبکه پیش بینی زلزله امیدوار باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو