jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۱۹۴۶۷   ۰۵ آذر ۱۳۸۷  |  ۰۰:۰۶

گروه اقتصاد: هنوز چندماهی از بحران کمبود برق تابستان نگذشته که برخی خبرها از رسیدن مصرف برق در آستانه زمستان به مرز هشدار حکایت دارد. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان این‌که روزانه از سهم گاز مصرفی نیروگاه‌ها کاسته و به سهم گازوئیل اضافه می‌شود، گفت: وضعیت کنونی مصرف برق در شبکه سراسری کاملا غیرمنطقی، غیرطبیعی و نگران‌کننده است.عباس علی‌آبادی در گفتگو با فارس افزود: موضوعی که بنده بر آن تاکید دارم، این است که مصرف برق باید کنترل شود؛ چرا که میزان مصرف انرژی در کشور بیش از اندازه و استانداردهای جهانی است.

وی ادامه داد: وضعیت کنونی مصرف برق در حال حاضر در شبکه سراسری برق کاملا غیرمنطقی، غیرطبیعی و نگران‌کننده است که به لحاظ اقتصادی به کشور صدمه وارد می‌کند.

علی‌آبادی گفت: انرژی موجود در کشور به‌طور قابل توجهی در حال اسراف است و تحمل آن برای کشور مشکل خواهد بود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: درک اسراف انرژی و برق در کشور برای آیندگان سخت خواهد بود؛ چرا که آنها در آینده همواره این سوال را مطرح خواهند کرد که این نسل کنونی چرا انرژی را بیش از حد مصرف کرده است.علی‌آبادی اظهار کرد: منابع کشور در درازمدت با روند کنونی مصرف انرژی نمی‌تواند پاسخگوی این هزینه بالا باشد، یعنی اگر رشد مصرف انرژی این‌گونه ادامه یابد، چند سال دیگر با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی افزود: مصرف انرژی و بخصوص برق به معنای توسعه  هر کشور محسوب می‌شود؛ اما در ایران مصرف‌ انرژی تنها به معنای توسعه نیست و اسراف هم در کنار آن مطرح است.

وی خاطرنشان کرد: ایران در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته، انرژی بیشتری مصرف می‌کند؛ اما در رقابت با توسعه‌یافتگی بازنده خواهد شد.معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق با بیان این‌که در حال حاضر استفاده از ذخایر سوخت نیروگاهی افزایش یافته، گفت: قیمت تولید برق به وسیله سوخت مایع 6 برابر قیمت تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی است.وی افزود: از هر یک لیتر گازوئیل 500 تومانی، حدود 3 کیلو وات ساعت برق تولید می‌‌شود.

وی ادامه داد: قیمت تولید هر کیلووات ساعت برق 190 تومان است؛ اما مردم هزینه به مراتب کمتری را برای آن پرداخت می‌کنند.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق در خصوص میزان ذخیره سوخت نیروگاه‌ها گفت: در حال حاضر مخازن سوخت نیروگاه‌ها صددرصد پر است و مشکلی نیز وجود ندارد؛ اما افزایش سرعت مصرف انرژی، ما را در این زمینه نگران کرده است.علی‌آبادی افزود: حجم مخازن نیروگاه‌ها امسال افزایش یافته است؛ اما چون تحویل گاز به نیروگاه‌ها به دلیل اولویت داشتن واحد‌های مسکونی کاهش یافته، مجبور به استفاده از سوخت گازوئیل شده‌ایم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر با سرعت بسیار بالا داریم به سمت مصرف سوخت گازوئیل می‌رویم؛ به طوری که سهم گاز مصرفی نیروگاه‌ها روزانه در حال کاهش است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر