jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۰۸۰۸۱   ۲۰ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۶:۱۸

اجلاس فوق العاده اوپک ، با موافقت وزیران نفت این سازمان ، به منظور بررسی روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی، 28 آبان در وین برگزار می شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر ،  این در حالیست که اجلاس 27 آذر اوپک در نیجریه نیز طبق برنامه ریزی قبلی برگزار خواهد شد.

پیش بینی می شود در این اجلاس، با توجه به نوسان شدید قیمت ها و کاهش حدود 40 درصدی قیمت های نفت خام در ماه های گذشته، وزیران نفت اوپک کاهش تولید نفت خام را در دستور کار خود قرار دهند.

بهای نفت خام که در ماه جولای سال جاری میلادی (مرداد امسال) به رکورد 147 دلار در هر بشکه رسیده بود روز گذشته به زیر 80 دلار رسید و بهای نفت خام سبد اوپک نیز به 77 دلار و 38 سنت کاهش یافت.

این در حالی است که در اجلاس عادی 149 اوپک که شهریور امسال در وین برگزار شد وزیران نفت اوپک با توجه به مازاد عرضه نفت خام در بازارهای جهانی و پیش بینی کاهش تقاضای جهانی نفت خام، تصمیم به کاهش تولید نفت خام خود گرفته بودند اما با وجود این تصمیم اوپک، روند نزولی قیمت های نفت خام ادامه یافته است.

ایران که در اجلاس قبلی نیز نقش تعیین کننده ای در تصمیم اوپک مبنی بر کاهش تولید خود داشت هم اکنون نیز تلاش بسیاری برای برگزاری این اجلاس فوق العاده و واکنش به سقوط قیمت های نفت دارد.

به نظر می رسد همه وزیران نفت اوپک از جمله عربستان سعودی، با این تصمیم همسو هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر