jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۸۹۴۵۲   ۳۱ تير ۱۳۸۷  |  ۰۰:۱۰

آژانس فضایی آمریکا ، ناسا قصد دارد در ماموریتهای ایستگاه فضایی بین المللی یک فضاپیمای ژاپنی را جایگزین شاتل های معروف خود کند.

ناسا و آژانس فضایی ژاپن مذاکرات غیر رسمی را در خصوص بازنشستگی شاتل و جایگزینی آن با یک فضاپیمای ژاپنی (HTV) آغاز کرده اند.

شاتل از سال 2010 بازنشسته می شوند و به همین منظور ناسا قصد دارد تا قبل از آماده شده شاتل اوریون و راکتهای "آرس 1" و "آرس 5" در سال 2018 از فضاپیمای ژاپنی در ماموریتهای ایستگاه فضایی بین المللی بهره ببرد.

براساس گزارش روزنامه ژاپنی یومیوری، فضاپیمای HTV با هزینه 14 میلیون ین ساخته شده است و قرار است نبدیل به بزرگترین رویداد تاریخ 50 ساله توسعه فضایی ژاپن شود.

این فضاپیمای استوانه ای به طول 10 متر و قطر 4/4 متر بوده و قادر است حداکثر 6 تن بار حمل کند.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو