jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۸۹۲۲۴   ۲۹ تير ۱۳۸۷  |  ۱۹:۰۰

یک دیپلمات در ژنو خبر داد:

بحث‌های اولیه مذاکرات ژنو مثبت بود

یک دیپلمات نزدیک به مذاکرات سولانا و هفت کشور در ژنو با اعلام اینکه هیئت های مذاکره کننده در ژنو در انتظار نتیجه رایزنی خصوصی سولانا و جلیلی هستند خبر داد : بحثهای اولیه مذاکرات هفت کشور در ژنو مثبت بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این دیپلمات که در جمع خبرنگاران سخن می گفت نمایندگان هفت کشور مذاکره کننده پس از استقرار در اطراف میز مذاکره  ابتدا به سخنان سولانا گوش دادند.

سولانا در سخنان خود به نتایج مثبت سفرش به تهران و نشانه های مثبتی که از تهران دریافت کرده بود اشاره کرد و از همه از نمایندگان هفت کشور مذاکره کننده به خاطر پیگیری مباحث مذاکرات تهران تشکر کرد.

پس از سخنان سولانا، دکتر جلیلی نماینده رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی سخنان خود را ایراد کرد و سپس هر یک از نمایندگان کشورهای شرکت کننده دیدگاههای خود را درباره روند مذاکرات مطرح کردند.

پس از این دور از مذاکرات که دو ساعت به طول انجامید سولانا و جلیلی ناهار را در یکی دیگر از ساختمانهای قدیمی مجلس ایالتی که در مجاورت سالن مذاکرات قرار داشت با یکدیگر صرف کردند و بقیه هیئت ایرانی با سایر اعضای هیئتها ناهار خوردند.

سولانا و جلیلی به هنگام صرف نهار گفتگوهای خود را درباره چگونگی ادامه مذاکرات پی گرفتند.

ادامه مذاکرات بستگی به نتیجه صحبتهای سولانا و جلیلی دارد و نمایندگان هیئتها در انتظار اعلام سولانا می باشند.

گزارشهای اولیه دریافتی از محل مذاکرات در ژنو حاکی است فضای عمومی دور اول مذاکرات خوب ارزیابی می شود.

نمایندگان هفت کشور در سخنان خود بر کار روی دیدگاههای مشترک طرفین تاکید داشتند و خواستار ورود جدی کشورهای دست اندرکار مذاکره به همکاریهای همه جانبه شدند.

سولانا در سخنان کوتاه افتتاحیه خود از نتیجه سفرش به تهران ابراز رضایت کرد.

دکتر جلیلی در سخنانش تاکید کرد باید از تجارب گذشته درس بگیریم و اشتباهات را جبران کنیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اظهار داشت : هفت کشور در کنار یکدگیر بهتر می توانند زمینه های همکاری با یکدیگر را فراهم کنند.

مذاکرات سولانا و نمایندگان هفت کشور ادامه دارد و هنوز توافقی نهایی نشده است.

اکثر دیپلماتهای ناظر بر اجلاس از مفاد سخنان دکتر جلیلی استقبال کردند و فضای عمومی اجلاس را سازنده و ملهم از همکاری میان طرفین توصیف کردند.

برنز نماینده آمریکا که در اجلاس حضور دارد و خبرنگاران همراه وی همچنان اهداف خاصی را از برگزاری مذاکرات دنبال می کنند.

بیش از 150 خبرنگار که از سراسر جهان در محل اجلاس اجتماع کرده اند همچنان در انتظار برگزاری مصاحبه مطبوعاتی سولانا و دکتر جلیلی هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر