jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۹۱۱۶   ۲۷ تير ۱۳۸۷  |  ۰۰:۱۲

گروه بین‌الملل: دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری روسیه سند دکترین سیاست خارجی روسیه که متضمن اصول و جهت‌گیری‌های اصلی سیاست خارجی این کشور است را امضا کرد. به گزارش روزنامه روسی وزگلاد، مدودف با امضای این سند آن را برای اجرا به وزارت امور خارجه روسیه و سایر نهادهای تاثیرگذار در سیاست خارجی روسیه ابلاغ کرد. دکترین جدید مکمل و توسعه دهنده دکترین قبلی است که در تاریخ 28 ژوئن سال 2000 توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری پیشین روسیه مورد تایید قرار گرفته بود.

دکترین جدید سیاست خارجی روسیه 7 بند دارد. در این سند افزایش نقش روسیه در تحولات جهانی، اجتناب از رویارویی ایدئولوژیکی و میراث جنگ سرد، توجه بیشتر به روند جهانی سازی و چالش‌هایی که در پی آن بوجود آمده، کنارگذاشتن مفهوم دشمن و بجای آن استفاده از کلماتی همچون رقابت و همکاری، دفاع از اصول حقوق بین‌الملل و ممانعت از برخوردهای یکجانبه پیش‌بینی شده است.

مدودف شامگاه سه‌شنبه در ملاقات با سفرا و نمایندگان دائم روسیه در خارج، آنان را با محتوای دکترین جدید سیاست خارجی روسیه آشنا و برنامه فعالیت‌های آتی کشور که مبتنی بر دفاع از منافع ملی این کشور و حفظ اصول بین‌المللی در روابط است را برای آنان تشریح کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر