jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۸۸۷۱   ۱۳ دی ۱۳۸۱  |  ۲۰:۵۲

آقای خاتمی ، در آخرین سخنرانی خود، وجود پدیده افشاگری را در جامعه ننگین خوانده و آن را مایه بر باد رفتن حیثیت افراد دانسته اند.

موضعگیری رئیس جمهوری در شرایط کنونی ، از یک سو قابل ستایش و از جانب دیگر، محل تامل است . ستایش ، از آن جهت که متاسفانه طی ماههای اخیر، شایعات فراوانی علیه افراد و گروههای مختلف ، از طریق پایگاه های اینترنتی (که قانونی برای کنترل آن وجود ندارد) منتشر شده که در اغلب موارد واقعیت نداشته ، اما به دلیل درج این شایعات در برخی جراید، زمینه تشویش اذهان عمومی و بدبینی نسبت به افراد فراهم آمده است . از آن مهمتر، برخی چهره های سیاسی وابسته به گروههای خاص نیز در اظهارنظرهای خود، شایعات مختلفی را دامن زده اند و کمتر اتفاق افتاده که با آنها برخورد شود. متاسفانه ضعف اطلاع رسانی درست از سوی برخی دستگاه ها و نهادها، باعث شده که شایعه پراکنی ها دامنه تاثیر منفی خود را گسترش دهد. مثلا در جریان پرونده های قتلهای زنجیره ای ، شهرام جزایری ، دادگاه نظرسنجی و... از یک طرف اطلاع رسانی نادرست و از طرف دیگر برخورد جناحی و خطی با مسائل غیرسیاسی باعث شد بخشهایی از قوای سه گانه کشور زیر سوال بروند. سخنان آقای رئیس جمهوری از یک جهت نیز قابل تامل است و آن این که شایعه پردازی ، دروغ بافی و بازی کردن با حیثیت افراد، در روزهای اخیر رواج پیدا نکرده و دست کم طی 5سال گذشته همچون موریانه به جان حیثیت و آبروی افراد افتاده است ، اما حافظه مردم به یاد ندارد که با آن برخورد جدی شده باشد. حتی به خاطر می آوریم که به پدیده انتشار اخبار دروغ ، لباس اطلاع رسانی پوشانده شد و هیچ مرزی برای آن حتی زندگی خصوصی افراد تعیین نگردید. به عنوان نمونه می توان اهانت به بسیجی ها و ایثارگران ، تحقیر متدینان ، تخریب رسانه ای آقای هاشمی رفسنجانی ، توهین به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت و دهها نمونه دیگر را نام برد. نکته دیگری که اشاره به آن لازم است این که اقدام رسانه ای در زمینه افشاگری ذاتا بداخلاقی محسوب نمی شود. برخی دستگاه های اجرایی در عملکرد خود نقایص و ضعفهای جدی دارند و اگر افشاگری رسانه ها وجود نداشته باشد، آسیب جدی به منافع ملی وارد می آید. بویژه ، در امر مبارزه با فقر و فساد و تبعیض ، افشاگری می تواند زمینه های لازم را برای جدی تر شدن دستگاه های ذی ربط فراهم آورد و عملا کاستی های این دستگاه ها را به حداقل برساند. و بالاخره آن که شایعه ، دروغ ، تهمت و غیبت شمشیرهای دودم هستند که وقتی فرود می آیند، به یک نفر لطمه می زنند و وقتی بالا می روند، قربانی دیگری می گیرند. اگر دیروز مراقب حمله بیرحمانه این شمشیرها می بودیم ، امروز لازم نبود نگران چیزی باشیم .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر