jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۸۶۴۵۲   ۱۷ تير ۱۳۸۷  |  ۱۴:۴۳

در تازه ترین گزارش بانک جهانی؛

رشد اقتصادی ایران کاهش می یابد

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی ایران در سال جاری به 5.5 درصد کاهش یابد. بانک جهانی معتقد است که تداوم روند نزولی رشد اقتصادی ایران طی سال‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت، به طوری که برای سال 2009 رشد اقتصادی پنج درصدی و برای سال 2010 رشد اقتصادی برابر با 4.5 درصد برای ایران پیش‌بینی کرده است.

به گزارش ایسنا ، بانک جهانی در گزارش جدید خود موسوم به «دورنماها و تحولات اقتصادی» نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته را 7.6 درصد برآورد و پیش‌بینی کرد که این شاخص در سال جاری به 5.5 درصد کاهش می‌ِ‌یابد.

این در حالی است که واحد اطلاعات اکونومیست در گزارشی در خصوص اقتصاد ایران نوشت که به دلیل افزایش بهای نفت رشد اقتصادی ایران طی سال‌های آینده به رغم کاهش همچنان قوی خواهد بود.

اکونومیست در گزارش ماه می 2008 خود عنوان کرد که درآمدهای نفتی خوب به دولت اجازه خواهد داد تا به توسعه سیاست‌های مالی خود ادامه دهد که این امر به تداوم سطوح بالای مصرف و سرمایه‌گذاری منجر خواهد شد. انتظار می‌رود که رشد اقتصادی ایران که در سال گذشته 6.2 درصد بود طی سال جاری به 6.5 درصد برسد.

به نوشته این واحد، طی سال 88 رشد اقتصادی ایران برابر با شش درصد خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که در سال 89 کاهش صادرات کاهش رشد تولید ناخالص داخلی واقعی به 5.6 درصد را در پی داشته باشد.

اکونومیست پیش‌بینی کرده است که در سال 1390 نیز اقتصاد ایران شاهد رشد 5.6 درصدی باشد که این رشد طی سال پس از آن به 5.8 درصد افزایش خواهد یافت. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر