jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۸۳۹۷   ۰۱ دی ۱۳۸۱  |  ۲۱:۱۰

ژنرال هنری کینگستون ، رئیس سابق فرماندهی مرکزی نیروهای امریکا در خلیج فارس در مصاحبه با شماره اخیر هفته نامه المحرر العربی گفت : ایران برای طراحان استراتژیک امریکایی ، عامل نگرانی است و آنان نمی دانند چگونه با این کشور برخورد کنند.

این ژنرال امریکایی افزود: دستگاه های اطلاعاتی امریکا پیش بینی می کردند که در سال 2002در ایران یک انفجار داخلی وسیع رخ دهد، اما چنین چیزی اتفاق نیفتاد و گویا اتفاق هم نخواهد افتاد و این اشتباه در محاسبات دستگاه های اطلاعاتی امریکا، بیشتر مایه نگرانی شده است . کینگستون تصریح کرد: ایران برای امریکا از لحاظ ژئواستراتژیک بیش از اسرائیل اهمیت حیاتی پیدا کرده است ، اما میان سطح روابط واشنگتن و تل آویو و روابط واشنگتن و تهران ، اختلاف زیادی وجود دارد. وی گفت : در حالی که دولت شارون تا بیشترین حد خود را با استراتژی امریکا وفق داده ، دولت محمد خاتمی نه تنها از همکاری نظامی با واشنگتن کاملا به دور مانده ، بلکه با هر گونه تحرک امریکایی در منطقه دشمنی دارد و تاکنون تلاشهای دیپلماتیک به ایجاد تفاهمات مشترک میان دو طرف منجر نشده است . به نوشته المحرر العربی ، کینگستون که یکی از برجسته ترین فرماندهان نظامی امریکا بوده ، معتقد است که موشکهای ایران قادر است مراکز استقرار سربازان امریکا را در تمامی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به صورت مستقیم مورد هدف قرار دهد و در نتیجه در صورت بروز بحران نظامی میان واشنگتن و تهران ، جان هزاران سرباز امریکایی به خطر خواهد افتاد.به گزارش ایرنا به گفته این ژنرال امریکایی ، به همین دلیل از تل آویو خواسته شده که با وجود ادامه طرح هسته ای ایران که ممکن است معادله در خاورمیانه را ضددولت عبری تغییر دهد، به هیچ اقدامی علیه این کشور دست نزند. بر پایه گزارش المحرر العربی ، کینگستون همچنین معتقد است ، نیروی دریایی ایران که فعالیت گسترده ای در خلیج فارس دارد و به طور همیشگی حداقل 3زیردریایی آن در این منطقه مستقر است ، می تواند با منفجر و یا غرق کردن کشتی ها و نفتکش هاو کار گذاشتن هزاران مین خطرناک در آبهای این منطقه ، برای تجهیزات دریایی امریکا خطرآفرین باشد و رفت وآمد دریایی را در این منطقه که از لحاظ حیاتی اهمیت استراتژیک دارد، متوقف کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر