jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۵۵۴۶   ۳۰ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۵:۳۲

کار مدیریت و معاونت در مدارس ما همواره با استهلاک و فرسایش روحی ، روانی و لاجرم جسمی بیش از معمول شاغلان این رده کاری رو به رو بوده است ؛ از این رو، این 2قشر و همچنین معلمان بیش از طبقات شغلی دیگر در آموزش و پرورش آسیب پذیر هستند.

امروزه پیدا کردن مدیر یا معاون کارا، مدبر و... برای مدارس کاری بس مشکل به شمار می آید و کمتر کسی حاضر به پذیرش این مسوولیت مهم و خطیر است ؛ مسوولیتی چند بعدی که هر بعدش در رابطه با گروهی است . از دیگر سو، در شرایطی که مدیریت و معاونت نقش و جایگاه پایه ای و مهم در جامعه و مدرسه دارد، اما چنین به نظر می رسد که هیچ گاه به طور جدی با آن روبه رو نشده اند و تعریفی روشن برای آن ارائه نکرده اند. در اوایل سال 1380، درصدی به حقوق کارکنان اداری اضافه شد، بر این اساس ، به مدیران و معاونان گفته شد که در رده آموزشی قرار دارند و این اضافه شامل حال آنان نخواهد شد. بعد هم که درصدی به کارکنان آموزشی افزوده شد، چیزی شامل حال آنان نشد و به آنان گفته شد که اداری هستند و سرانجام هم مشخص نشد که مدیران و معاونان ، آموزشی هستند یا اداری ؛ مشاغل مدیریت و معاونت در مدارس حکایت «شترمرغ » را تداعی می کند و در این وادی مدیران و معاونان نمی دانند مزایای کدامیک از 2بخش «شترمرغ » شامل حال آنان می شود و از مواهب آن مستفیض خواهند شد. چندی پیش هم مدیران و معاونانی که در 2نوبت یک دبیرستان شاغل بودند، حقوق و مزایای خود را همراه و در فیش حقوقی دریافت می کردند و به همین سبب از بابت حقوق کار نوبت دومشان بیمه و بازنشستگی کسر می شد و این به معنای آن بود که با آخرین حقوق دریافتی بازنشسته خواهند شد و لذا شندرغازی در بازنشستگی به حقوق آنان اضافه خواهد شد؛ اما متاسفانه حدود یک سالی است که مزایای نوبت دوم این گونه مدیران و معاونان ، جداگانه پرداخت می شود تا از رهگذر آن و در دوران بازنشستگی از مزایای آن طرفی برنبندند. در چنین شرایطی ، سوال این است ، آن عده از مدیران و معاونانی که تا به حال بیمه و بازنشستگی دستمزد نوبت دوم را پرداخت کرده اند، چه سرانجامی خواهند داشت و سرنوشت وجوه کسر شده چه خواهد شد؛ آیا این وجوه جزو بازنشستگی آنان به حساب خواهد آمد؛ و در غیر این صورت چرا این وجوه به آنان بازپرداخت نمی شود؛ برای آگاهی بیشتر باید اشاره کرد، معاون یا مدیری که مثلا 5سال در 2نوبت کار کرده و در هر ماه بابت نوبت دوم 15هزار تومان کسورات داشته است ، در سال 180هزار تومان و در 5سال جمعا 900هزار تومان بیمه و بازنشستگی پرداخت کرده است . در چنین شرایطی سرنوشت این 900هزار تومان چه خواهد شد؛ آیا به میزان دریافتی بازنشستگی آنان افزوده خواهد شد یا خیر؛ این مبلغ به صاحبان آن بازگردانده خواهد شد؛
علی بدر
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر