jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۵۴۳۷   ۲۷ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۶:۴۶

جستار: این روزهای مهرماه ، بد نیست سری به موسیقی مخصوص دانش آموزان کوچولو بزنیم اول از گفتگویی با فریبرز لاچینی شروع می کنیم تا مهرماه (اول سال تحصیلی)

تمام نشده این مصاحبه را بخوانید :
کودک چگونه با موسیقی آشنا می شود؛ و آیا درک صحیحی از موسیقی دارد؛ بله ، اولین صدایی که کودک درک می کند؛ به نوعی موسیقی است . ضربه های آرام و ساده ای که مادر به پشت کودک می زند تا او را آرام کند، صدای ضربان قلب مادر، لالایی مادر و حتی تکان های موزون کودک نشان از درک او از موسیقی می دهد. این صداهای ساده ، ذهن خام کودک را پر می کند و به عنوان یک نوع موسیقی در او تداعی می شود.
موسیقی کودک چیست ؛ کودک تا دوران نوجوانی دارای ظرفیت های مختلف شنوایی است ، به این معنی که ظرفیت شنوایی یک کودک 4ساله برای درک فرکانس های صوتی با ظرفیت شنوایی در سنین بالاتر متفاوت است . این ظرفیت در سنین پایین محدودیت بیشتری دارد، بنابراین در انتخاب صداها باید این نکات در نظر گرفته شود.
آیا کودک پیش از فراگیری خواندن و نوشتن ، می تواند موسیقی را فرا بگیرد؛ اگر توجه کرده باشید، در بخش آموزش پیش از دبستان ، مسائل مختلف آموزشی با موسیقی ، آهنگ و شعر به کودک می آموزند. این نوع از آموزش در تمام دنیا تجربه شده و نتایج خوبی هم از آن گرفته شده است .
آیا شیوه تدریس موسیقی به کودکان با آموزش در دوران نوجوانی و جوانی متفاوت است ؛ من در خصوص تدریس موسیقی به کودکان ، به نتایج تازه ای رسیده ام که این تجربه باعث شد برای کودکانی که هنوز اعداد و حرف را نمی شناسند، کتابی بنویسم . یکی از عناصری که کودک نسبت به آن واکنش نشان می دهد، رنگ است . من با آگاهی از این مساله توانستم نتها و ریتم های موسیقی را با رنگهای زنده که مورد توجه کودک است ، تطبیق دهم . در واقع کودک از طریق رنگها به راحتی می تواند نتهای موسیقی را بخواند و آن را تجربه کند.
چگونه می شود به کودک درک صحیحی از موسیقی ارائه کرد؛ با استفاده از روش های صحیح ، می توان فرهنگ و درک معنی موسیقی را به کودک آموزش داد. بنابراین در اولین قدم باید موسیقی مخصوص کودک را آماده کنیم . کودکی که موسیقی را می شناسد، با کودکی که هیچ درکی از موسیقی ندارد، متفاوت است . جوانی که در کودکی ، از همه نوع موسیقی به او تزریق کرده اند، در سالهای بعدی هیچ درک صحیحی از موسیقی نخواهد داشت و اما کودکی که با موسیقی آشنا باشد، از همان ابتدا درکی اصولی از موسیقی دارد و براحتی موسیقی اصیل و کاذب را از یکدیگر تمییز می دهد.
چه مسائلی در ساخت یک قطعه موسیقی کودک مهم است ؛ هر آهنگسازی که برای کودکان کار می کند، باید روانشناسی کودک ، فرهنگ بومی ، میزان هوش و قدرت درک کودک را در نظر بگیرد.
تفاوت موسیقی کودک از لحاظ ملودی ها و استفاده از سازهای خاص با موسیقی ای که برای بزرگسالان ساخته می شود، در چیست ؛ در ابتدا باید کودک ملودی را بشنود و خود را با آن هماهنگ کند. فواصل این ملودی ها باید کوتاه و نوسانات آنها بسیار کم باشد. وسیع نبودن این ملودی ها سبب می شود که بچه ها به آسانی با شعر و موسیقی هم آواز شوند. صدای دنیای کودکان ، فقط توسط برخی از سازها تکرار می شود. به همین سبب من بیشتر از سازهای پرکاشن ، سازهای کوبه ای ، ضربه ای مانند (قاشقک ) ، ویبرافون و تری یانگ استفاده می کنم . البته انتخاب سازها به نوع شعر هم بستگی دارد. اصولا ساخته های من برای کودکان ساده هستند.
شعر در موسیقی کودک ؛ برای استفاده از شعر در موسیقی کودک ، باید جنبه های مختلف لحاظ شود. شعر کودک باید ساده ، روشن و روان و در ضمن تابع زبان خاص کودک باشد. سیلاب های کوتاه در شعر و تکرار اشعار هم ، اهمیت خاص خود را دارد. زبان حیوانات و رنگها نیز در انتقال معنی ، اهمیت بسزایی دارد.
چرا موسیقی محض در این زمینه کمتر است ؛ اولین قدم در ساختن موسیقی محض برای کودک این است که مشخص کنیم برای چه مقطعی می خواهیم آهنگ بسازیم . مثلا برای گروه های 4تا 6سال ، این قطعات معمولا همراه با قصه و عمدتا از زبان حیوانات است . نکته بعدی این است که در فرهنگ تربیت کودکان ، عموما به کلام اهمیت می دهیم ؛ در ضمن کودکان در این مقطع سنی با شعر ارتباط بهتری برقرار می کنند تا با موسیقی بدون کلام .
چرا «پاییز، طلایی » است ؛ پاییز طلایی ، مجموعه قطعاتی است که در واقع دریافت حس من از فصل پاییز است . برگهای زرد، ریتم آرام خش خش برگها در واقع آرامشی بود که از طبیعت نشات گرفت و به عنوان قطعاتی از این مجموعه به من منتقل شد. در واقع حسی که این فصل در من ایجاد کرد، زمینه ساخت این مجموعه را به وجود آورد.
صحبتی برای پایان ؛ موسیقی کودک هر چند در ظاهر بسیار ساده است ، اما کاری بسیار حساس است ، متاسفانه امروزه شاهد ساخت مجموعه هایی برای کودکان هستیم که عملا متناسب با کودکان نیست و بیشتر جنبه تجاری دارد؛ در حالی که در دنیای امروز به این مقوله اهمیت بسیاری داده می شود امیدواریم در ایران هم در این زمینه شاهد موفقیت و پیشرفت های قابل توجهی باشیم .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر