jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۵۲۷۶   ۲۳ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۱:۰۶

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت :براساس قانون خودرو مصوبه 71، واردات خودرو به کشور مجاز است . این در حالی است که بخشنامه دولت ثبت سفارش خودروی وارداتی

را ممنوع کرده است . به گزارش واحد مرکزی خبر، نوروززاده با اشاره به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده تصریح کرد: تدوین این طرح نمی تواند مشکل وجود خودروهای فرسوده را در کشور حل کند و راهگشا نیست . رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ، قانون خودروی 1371را قانونی جامع عنوان و خاطرنشان کرد: این قانون مورد استقبال خودروسازان و تولیدکنندگان قرار گرفت ؛ به طوری که براساس این قانون شرکتهای قطعه ساز خودرو رشد گسترده ای داشته اند و سرمایه گذاری بزرگی در این زمینه صورت گرفته است . نوروززاده تصریح کرد: باتوجه به تک نرخی شدن ارز و وجود مالیات گمرکی و سود بازرگانی واردات خودرو برای تولیدکنندگان داخلی مشکلی ایجاد نمی کند؛ بنابراین دولت می تواند با حذف ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای وارداتی ، واردات خودرو را آزاد کند. وی پرداخت خسارت از سوی دولت را برای خارج کردن خودروهای فرسوده ، ازجمله راهکاری مناسب در این زمینه دانست و افزود: با ایجاد عوارض بر خودروهای فرسوده و بالارفتن هزینه نگهداری آن ، می توان خودروهای جدید را جایگزین آن کرد. رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت : طرح جایگزینی خودروهای فرسوده مشکلی را حل نمی کند و برای دولت بار مالی دارد؛ بنابراین در حال حاضر این طرح تا قانون بودجه جدید در این کمیسیون مسکوت خواهد ماند. رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: براساس استانداردهای بین المللی ، 80درصد خودروهای کشور فرسوده هستند. به گزارش واحد مرکزی خبر، حسین آفریده ماشین های فرسوده را از مهمترین منبع آلودگی محیط زیست عنوان کرد و گفت : کشورمان براساس قرارداد ریو، متعهد شد برای حفظ محیط زیست تلاش کند؛ بنابراین باید برای خارج کردن ماشین های فرسوده برنامه دقیقی تدوین کرد. رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فناوری خودرو در کشور ما بسیار قدیمی و کهنه است ، به طوری که این فناوری 50تا 70سال قدمت دارد؛ در حالی که در کشورهای توسعه یافته ، فناوری ساخت خودروها به روز و در حال نوآوری است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر