jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۴۹۶۷   ۱۶ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۲:۵۴

جام جم آنلاین - زکی چاکان وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه به تهران سفر کرده است تا برای کاهش قیمت گاز وارداتی

از ایران با مقامات ایرانی گفتگو کند. به گزارش شبکه بی بی سی ، وزیر انرژی ترکیه قبل از سفر به ایران ، با مقامات روسیه مذاکره و گفتگو کرده بود و موافقت روسیه را برای کاهش گاز صادراتی این کشور به ترکیه جلب کند. روسیه ، موافقت کرده است تا 9درصد بهای گاز صادراتی خود به ترکیه را کاهش دهد. به این ترتیب ، تا سال 2007، ترکیه در واردات گاز از روسیه مبلغ 280/4 میلیون دلار صرفه جویی می کند و قراراست شرکت سهامی خطوط لوله نفت و گاز ترکیه بوتاش نرخ گاز را در داخل ترکیه کاهش دهد. زکی چاکان پیش از سفر به ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی ، بار دیگر ادعای ترکیه درمورد غیراستاندارد بودن گاز وارداتی ایران را تکرار کرد و گفت با توجه به این که روسیه قیمت گاز صادراتی خود به ترکیه را کاهش داده ، امکان کاهش قیمت گاز صادراتی ایران نیز وجود دارد. بیژن نامدارزنگنه ، وزیر نفت ایران گفته است که مشکلات بین ایران و ترکیه در زمینه صادرات گاز با سفر وزیر انرژی ترکیه به تهران حل خواهد شد و صدور گاز به احتمال صددرصد ازسر گرفته می شود. زنگنه با اشاره به این جمله معروف که در حوزه تجارت هر چیزی قابل مذاکره است ، افزود: منتظر است ترکیه بهای پیشنهادی خود را برای ازسرگیری واردات گاز از ایران اعلام کند. برخی از مقامات ایرانی هدف روسیه از ارزان کردن صادرات فرآورده های نفتی را خارج کردن بازار از دست ایران و دستیابی به بازارهای جدید نفت وگاز می دانند. همچنین گفته می شود، ترکیه پیش از مذاکره با ایران انبارهای ذخیره گاز خود را پر کرده است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر