تیر آخر بر پیکره رژیم نامشروع

۲۳۴ روز از آغاز جنگ در غزه می‌گذرد و این روز‌ها کماکان حملات مکرر رژیم صهیونیستی به غزه ادامه دارد و آمار شهدای غزه به ۳۶ هزار نفر نزدیک شده است. با این حال رژیم صهیونیستی بر خلاف تاکیدات مکرر خود هنوز جرات انجام حمله‌ای همه‌جانبه به رفح را نداشته است و این رویکرد نشان از ضعف و ناتوانی رژیم صهیونیستی و رهبران آن دارد.
کد خبر: ۱۴۵۸۴۳۷
نویسنده جعفر قنادباشی / تحلیلگر مسائل بین‌الملل 
 
در این بین برای تحلیل بهتر شرایط غزه باید به دو مسأله اشاره کرد؛ کسب مشروعیت گروه‌های فلسطینی و روند حرکت آنها به سمت تشکیل دولت، یکی از این موارد است که از مخالفت جهان با راهبرد همیشگی صهیونیست مبنی بر یهودی‌سازی تمام فلسطین حکایت دارد. در واقع وقتی سه کشور اروپایی نیز فلسطین را به رسمیت می‌شناسند، می‌توان گفت اسرائیلی‌ها در پیگیری راهبرد خود به بن‌بست رسیده‌اند.البته لازم به یادآوری است که این سه کشور اروپایی زمانی به صحنه آمده‌اند که پیش از آنها ۱۴۳ کشور جهان در مجمع عمومی سازمان ملل بر بحث دو کشوری و ضرورت عضویت کشور فلسطین در سازمان ملل تاکید کردند و این اتفاق به این معنی است که بیش از دو‌سوم کشور‌های جهان مخالف اهداف راهبردی اسرائیل‌ هستند.این در حالی است که پشتوانه این اقدام کشور‌های جهان حرکت نخبگان آنهاست که در سراسر دانشگاه‌های جهان برای حمایت از مردم مظلوم غزه به صحنه آمده‌اند. به عبارت دیگر می‌توان گفت این روز‌ها بیش از دوسوم کشور‌های جهان با نخبگان خود همراه شده‌اند.
مسأله دیگری که باید مورد توجه قرار داد، این است که دادگاه لاهه بر توقف جنگ در غزه تاکید کرده است و‌ احتمال این‌که سران رژیم صهیونیستی به عنوان مجرمان بین‌المللی شناخته شوند نیز وجود دارد.به این ترتیب در شرایطی که جهان همسو با مردم فلسطین در حال حرکت است، همزمان با این اتفاق مشروعیت دروغین رژیم صهیونیستی نیز بیش از گذشته زیر سؤال رفته است. به عبارت دیگر بالاترین سلب مشروعیت از اسرائیل این است که دادگاه لاهه، سران رژیم صهیونیستی را به عنوان مجرمان بین‌المللی بشناسد. این در حالی است که به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها نیز با تهدیدات خود نمی‌توانند‌ مانع این اتفاق شوند.بنابراین این روز‌ها در غزه دو مسأله جدی‌تر از همیشه است؛ یکی افزایش پشتیبانی همه‌جانبه دولت و ملت‌ها از مردم فلسطین که برای احیای حقوق خود تلاش می‌کنند و دیگری این‌که مشروعیت اسرائیل زیر سؤال رفته است و این کشور برای پیشبرد اهداف راهبردی خود به بن‌بست رسیده است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها