سقوط و اضمحلال امپراتوری رم غربی

1531 سال پیش در روز 4 سپتامبر سال 476 میلادی اودوآکر رئیس یک قبیله بربر رمولوس آگوستوس ، امپراتور رم غربی را از سلطنت خلع کرد و امپراتوری رم غربی مضمحل شد.
کد خبر: ۱۴۴۵۶۳

اودوآکر پادشاه هرول ها یک قبیله ژرمنی یکی از مقامات سابق دربار آتیلا بود.او سپس با افرادش به خدمت امپراتوری رم غربی درآمد.

اودوآکر که قدرت یافته بود از ضعف امپراتوری رم غربی سود جست و اورسته امپراتور را خلع کرد و پسر خردسال او را به نام رمولوس آگوستوس را به جای پدرش به تخت سلطنت نشاند.
در روز 23 اوت سال 476 میلادی اودوآکر از سوی نیروهای ژرمن تبار به مقام پادشاهی انتخاب می شود.
او در نبردی در پاویا اورسته را که گریخته بود شکست داده و به قتل می رساند.
اودوآکر پس از اینکه رمولوس آگوستوس را از سلطنت برکنار می کند برای حفظ ظاهر نشان های سلطنتی را برای زنون امپراتور رم شرقی در کنستانتینوپل (قسطنطنیه) ارسال می کند که به نوعی به مفهوم اتحاد دوباره دو بخش امپراتوری رم بود.

امپراتوری رم نزدیک به یک قرن پیش از این تاریخ در سال 395 میلادی پس از مرگ تئودوسیوس به 2 امپراتوری رم غربی به مرکزیت شهر رم و امپراتوری رم شرقی به مرکزیت کنستانتینوپل (قسطنطنیه) تجزیه شده بود.
اودوآکر شهر راونا را پایتخت خود کرده و قدرت خود را بر شبه جزیره ایتالیا گسترش می دهد.

او جزیره سیسیل و دالماسیا را تصرف می کند و پس از استقرار قدرتش امپراتوری رم شرقی را مورد حمله قرار می دهد.
زنون برای رفع فتنه اودوآکر از تئودوریک پادشاه اوستروگوت ها کمک می طلبد.

سرانجام پس از چندین نبرد ، تئودوریک به دشواری موفق به شکست و قتل اودوآکر می شود.
به این ترتیب ، در روز 4 سپتامبر سال 476 میلادی اودوآکر یک رییس قبیله بربر امپراتور رم غربی رمولوس آگوستوس را از سلطنت خلع کرد و امپراتوری رم غربی مضمحل شد.

با اضمحلال امپراتوری رم غربی شهر رم که در زمان شکوه خود یک میلیون نفر جمعیت داشت دچار زوال شد به طوری که چند ده هزار جمعیت آن در ویرانه ای که زمانی پایتخت امپراتوری پر قدرت رم بود ، برای بقا تلاش می کردند.


بهرام افتخاری
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها