شاهرخ بیانی در گفت‌و‌گو با «جام‌جم»:

همچنان با قلب‌مان بازی کنیم

گذر ازسامورایی‌ها به بهترین شکل ممکن انجام شد و حالا تیم‌ملی فوتبال ایران‌ در نیمه‌نهایی است و تا فینال فقط یک بازی حساس مقابل قطر را پیش روی خود می‌بیند. حالا جام ملت‌های آسیا منتظر معرفی فینالیست‌های این دوره است.
کد خبر: ۱۴۴۴۱۰۲
 
شاهرخ بیانی بازیکن اسبق تیم‌ملی فوتبال ایران می‌گوید امید زیادی دارد تا نه تنها یوزها را در فینال ببیند که قهرمانی آنها هم به واقعیت تبدیل شود. این اکنون بزرگ‌ترین رویای فوتبال ایران است. 
 
ابتدا دیدار ایران و ژاپن را تحلیل کنید. 
همه چیز عالی بود، به خصوص در نیمه دوم. در ظاهر ژاپن روی کاغذ خیلی قوی‌تر بود و تدارکات بسیار قوی‌تری هم نسبت به تیم‌ملی ایران داشت. خیلی‌ها فکر می‌کردند این تیم قهرمان می شود. ما نیمه نخست هم گل خوردیم اما نیمه دوم تاکتیک را عوض کردیم و حاصل آن را هم دیدیم. 
 
این تغییر تاکتیک چگونه بود؟
پرس رو به جلو در دستورکار قرار گرفت و ازکناره‌ها نیز راه رابستیم. ژاپن شکل تیمی خاصی دارد اما درنیمه دوم ملی‌پوشان این شکل خاص را از بین بردند. یک نکته در رابطه با تیم ژاپن این است که گلر این تیم با مدافعانش کار تاکتیکی می‌کند. سانتر انجام می‌شود و ارتباط خوبی بین آنها وجود دارد. اما ما کناره‌ها را خوب بستیم. مخصوصا با کمک جهانبخش و محبی. نیمه دوم، هافبک‌های دفاعی جلوتر آمدند. ژاپن نیز فقط کار مستقیم انجام می‌داد و مجبور بود بلند سانتر کند. تمام بازیکنان ما این سانترها را می‌زدند. از سویی مدام کار را از کناره‌ها آغاز می‌کردند. واقعا پرس خوبی انجام دادند و همین بازی تیم ژاپن را خراب کرد. در واقع تیم ایران اجازه نداد ژاپن شکل بگیرد و بعد هم روی این تیم به شدت فشار آورد. ما یک گل عقب بودیم اما وقتی ژاپن گل نخست را خورد شیرازه‌اش از هم پاشید. اگر اجازه می‌دادیم این تیم شکل اصلی خودش را داشته باشد واقعا آنها تیمی بودند که می‌توانستند اذیت کنند. قلعه‌نویی واقعا آنالیز خوبی داشت و می‌دانست اگر به تیم حریف فضا بدهیم قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد. 
 
حالا با در نظر گرفتن این کیفیت فنی، دیدار بعدی‌مان مقابل قطر را چطور می‌بینید؟
همان بهتر که به قطر خوردیم. ازبکستان نسبت به قطر تیم بهتری بود و اگر به نیمه‌نهایی می‌رسید بیشتر اذیت می‌شدیم. خوشبختانه قطر برنده شد. البته که هرگز نباید این تیم را دست‌کم بگیریم. همین دست‌کم گرفتن دیدید که چگونه شرایط بدی مقابل سوریه رقم زد. البته قطر میزبان است و ما باید خیلی مراقب باشیم. همچنان باید با قلب‌مان بازی کنیم. تیم ما پتانسیل فوق‌العاده‌ای در خط حمله دارد و باید بتوانیم با کمک این پتانسیل عرض اندام کنیم. بازی بسیار سختی است اما بازیکنان ایران نباید استرس به خودشان راه بدهند. 
 
کیفیت بازیکنان تیم‌ملی قطر را چطور ارزیابی می‌کنید؟
آنها سه بازیکن خوب دارند که یکی از آنها معز علی است. قطربه اندازه ما بازیکن با‌کیفیت ندارد. به همان سه بازیکن نباید فضای بازی دادن بدهیم. به خصوص معز علی را باید از کار بیندازیم.
 
ایران باید مقابل قطر تغییر تاکتیک بدهد؟
خیر. ماسرعت روبه جلوی خوبی داریم وهماهنگی بین دفاع و حمله به خوبی برقرار است. ایران همیشه نشان داده که در کارهای سخت از انگیزه کافی برخوردار است. ما حتی روی نیمکت هم کلی انگیزه داریم. این تیم کاملا همدل و یکدست است و هر کاری از این تیم برمی‌آید. ما یک تیم واقعی هستیم. ما آمده‌ایم قهرمان شویم. گذر از قطر نباید در ذهن ما بسیار بزرگ باشد. هدف فینال است و پیروزی در آن.
 
غیبت طارمی را چطور می‌بینید؟
سامان قدوس به بهترین شکل ممکن جای او را پرکرد ویک خط جلوتر آمد. اونقطه ثقلی برای خودش است وتاثیرگذاری شگرفی دارد. 
 
به قهرمانی امیدوارید؟
بسیار زیاد. ولی تیم ایران باید بسیار مراقب باشد.این بازی نبایدبه محلی برای حادثه‌های بد تبدیل شود.مبادا بازیکنان اخطارها و قرمزهای بیهوده بگیرند. بازیکنان تیم‌ملی بسیار با انگیزه هستند ومی‌توانند ازپس هرتیمی درآسیا بربیایند. هیچ تیمی نیست که بتواند با شرایط دیدارباژاپن جلوی ما دوام بیاورد. درفینال احتمالا کره انتظارما رامی‌کشد. اما اکنون فقط گذر از قطر مهم است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها