سید جعفر رضوی، کارشناس مسائل فلسطین: 

باید روایت‌های انحرافی صهیونیست‌ها را خنثی کرد

عملیات طوفان الاقصی، وارد آمدن ضربات مهلک و سنگین بر پیکره رژیم صهیونیستی و متعاقبا کارزار نظامی گسترده و خونین صهیونیست‌ها علیه نوار غزه و اخیرا، حملات زمینی فراگیر این رژیم به منطقه مذکور که با ناکامی‌های زیادی نیز همراه شده است، سرخط اصلی پرداخت و پوشش خبری و تحلیلی جریان‌های رسانه‌ای منطقه‌ای و بین المللی را در وضعیت فعلی، به خود اختصاص داده است. 
عملیات طوفان الاقصی، وارد آمدن ضربات مهلک و سنگین بر پیکره رژیم صهیونیستی و متعاقبا کارزار نظامی گسترده و خونین صهیونیست‌ها علیه نوار غزه و اخیرا، حملات زمینی فراگیر این رژیم به منطقه مذکور که با ناکامی‌های زیادی نیز همراه شده است، سرخط اصلی پرداخت و پوشش خبری و تحلیلی جریان‌های رسانه‌ای منطقه‌ای و بین المللی را در وضعیت فعلی، به خود اختصاص داده است. 
کد خبر: ۱۴۳۰۶۵۹

در این چارچوب، سید جعفر رضوی، اسرائیل شناس و کارشناس مسائل فلسطین، به واکاوی ابعاد مختلف اهمیت کنش رسانه‌ای شبکه پرس تی وی در بحبوحه جنگ غزه پرداخته است. 

سید جعفر رضوی، اسرائیل شناس و کارشناس مسائل فلسطین در ابتدای صحبت‌های خود در مورد اهمیت کنش رسانه‌ای شبکه پرس تی وی در بحبوحه جنگ غزه، گفت: «به طور کلی کنش رسانه‌ای در عصر ارتباطات و دوره‌ای که شاهدیم در بحبوحه وقوع یک جنگ، بخش قابل ملاحظه‌ای از تحرکات میدانی نبرد در حوزه رسانه‌ای و روانی نیز قابل مشاهده است، از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است و می‌توان گفت که این مولفه در جنگ‌های کنونی از جمله جنگ غزه، وزنِ چشمگیری را به خود اختصاص می‌دهد.»

وی افزود: «اکنون ابزار رسانه در بحبوحه وقوع جنگ‌های مختلف، هم از جانب طرف‌های درگیر و هم آن دسته از کنشگرانی که در حمایت از طرف‌های درگیر، موضع گیری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. درست به همین دلیل است که اهرم رسانه در دنیای کنونی بسیار مهم است و حتی جدای از معادلات جنگی، بسیاری آن را یکی از ارکان قدرتمند دیپلماسی کشور‌ها نیز به حساب می‌آورند. در این چارچوب، شبکه پرس تی وی به عنوان یکی از رسانه‌های برون مورزی موثر ایران و جبهه مقاومت، به طور خاص در بحبوحه وقوع تحولات بزرگی نظیر عملیات طوفان الاقصی و یا جنگ غزه، از جایگاه و اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌شود». 

سید جعفر رضوی تصریح کرد: «در شرایط کنونی، وقتی یک رسانه داخلی اقدام به پوشش تحولات مرتبط با جنگ غزه می‌کند، خوب این اقدامِ آن در کنار اقدامات مجموعه‌ای از رسانه‌های فارسی زبان شبیه به آن در داخل کشورمان صورت می‌گیرد و به بیان ساده تر، آن رسانه در قالب یک مجموعه کلان رسانه ای، اقدام به کنش رسانه‌ای با محوریت ارائه اخبار و تحلیل به جامعه هدفِ داخلی می‌کند. با این حال، شبکه پرس تی وی در کنار دیگر رسانه‌های ایران و جبهه مقاومت در عرصه بین المللی که شمار آن‌ها نیز زیاد نیست، عملا تریبون مقاومت را در رابطه با تحولاتی نظیر جنگ غزه نمایندگی می‌کند. درست به همین دلیل هم نقش و جایگاهِ رسانه‌ای نظیر شبکه پرس تی وی، بی‌بدیل است». 

وی ادامه داد: «تردیدی نیست که پوشش درست و منطقی شبکه پرس تی وی می‌تواند اثرگذاری‌های بسیار خوبی را به نفع محور مقاومت و مردم مظلوم فلسطین در بحبوحه جنگ غزه داشته باشد. از این رو، به نظر من شبکه پرس تی وی به عنوان ابزار و بازوی رسانه‌ای جریان مقاومت، از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و انتظار می‌رود که این شبکه نمود‌های عینی عملکرد خوبِ چند ساله اخیر خود را این مرتبه در قالب جنگ غزه به نمایش بگذارد». 

این کارشناسِ مسائل فلسطین خاطرنشان کرد: «البته که از زمان اجرای عملیات طوفان الاقصی و متعاقبا حملات گسترده صهیونیست‌ها به نوار غزه، پرس تی وی چه در قالب پوشش لحظه‌ای اخبار و چه برگزاری برنامه‌های تحلیلی در رابطه با معادله جنگ غزه، سعی کرده ابعاد مختلف این جنگ را به ویژه برای مخاطبان بین المللی، روشن‌تر کند و در عین حال، از روایت‌های انحرافی صهیونیست‌ها و جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای متحد با آن‌ها افشاگری کرده و آن‌ها را خنثی کند». 

وی در پایان خاطر نشان کرد: به نظر من، کنشگری پرس تی وی به عنوان یک رسانه مهم جریان مقاومت می‌تواند نقش قابل توجهی در افزایش فشار‌های افکار عمومی بین المللی علیه رژیم صهیونیستی داشته باشد و از این طریق به نوعی به یاری مردم مظلوم فلسطین بیاید. توجه داشته باشیم که در سال‌های گذشته، برخورد‌های تقابلی دولت‌های غربی با شبکه پرس تی وی و حذف این شبکه از پلتفرم‌های پخش ماهواره‌ای در جهان، عملا شبکه پرس تی وی را به نماینده رسانه‌ای جریان مقاومت تبدیل کرده و این مساله اهمیت کشنگری رسانه‌ای این شبکه در بحبوحه جنگ غزه را به نحو قابل توجهی افزایش داده است. 

در این راستا، البته که برخورد‌های گسترده تقابلی دولت‌های غربی با شبکه پرس تی وی، خود سندی روشن بر این ادعا است که این طیف از کنشگران از کنش رسانه‌ای مستقل این شبکه به شدت احساس خطر کرده اند و همچون همیشه، فرمول تکراری سرکوب و تخریب صدای مخالف را در دستورکار قرار داده اند.»

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها