جمعه گذشته آتش‌سوزی مرگبار کمپ ترک اعتیاد در شهر لنگرود گیلان و مرگ ۳۲نفر در میان آتش و دود، باعث شد بار دیگر توجه به ایمنی و امنیت کمپ‌های ترک اعتیاد در صدر اخبار قرار گیرد. حریق در کمپ‌های ترک اعتیاد اما موضوع تازه‌ای نیست و پیش از این بارها چنین حوادث مرگباری در کمپ‌های ترک اعتیاد رخ داده و دستوراتی ویژه‌ نیز صادر شده‌است.
کد خبر: ۱۴۲۹۸۹۹
نویسنده مجید غمخوار - تپش
 
متاسفانه توجه به ایمنی داخل کمپ‌ها اندک بوده و برخی مسئولان این گونه مراکز نیز در سایه غفلت، نظارت ایمنی را به فراموشی سپرده و حوادث هولناکی را رقم زده‌اند. البته گاهی نیز معتادان برای رهایی از کمپ، اقدام به ایجاد حریق‌های عمدی کرده تا بتوانند از این راه از کمپ فرار کنند‌.
علیرضا حسینی، کارشناس ایمنی دراین باره به تپش می‌گوید: «معتادانی که برای ترک به کمپ منتقل می‌شوند و تلاش آنها برای فرار، باعث شده این مراکز به دژی غیرقابل خروج تبدیل شود. مدیران کمپ بیشتر به این نکته توجه دارند که معتادان نتوانند فرار کنند. حال این باعث شده از ضرورت خروج اضطراری درمواقع حادثه غافل شوند. احتمال آتش‌سوزی یا زلزله در این کمپ‌ها وجود دارد و باید به این نکته توجه داشت که تخلیه سریع در این زمان‌ها مهم‌ترین نکته است.»
وی افزود: «استفاده از سیستم خودکار اطفای حریق و به کاربردن نرده‌های لولادار برای پنجره‌ها که قابلیت قفل‌شدن دارند، در زمان بروز حادثه به خروج اضطراری کمک می‌کند. متاسفانه اگر مرکز ترک اعتیاد در لنگرود به تجهیزات ضد حریق مجهز بود، تلفات خیلی کمتر می‌شد.»

فرار آتشین معتادان از کمپ
اردیبهشت سال۱۴۰۰ وقوع آتش‌سوزی مرگبار در یک کمپ ترک اعتیاد به پلیس و اورژانس مشهد اعلام شد. با حضور تیم‌های امدادی مشخص شد این مرکز ازسوی دو معتاد به آتش کشیده شده‌ است که در پی آن، سه مددجو کشته و ۲۴نفر زخمی شدند. تحقیقات پلیس نشان می‌داد چند روز قبل دو معتاد قصد فرار از کمپ را داشتند که یکی از آنها توسط نگهبانان و دیگری ازسوی پلیس دستگیر و به کمپ بازگردانده شدند. این دو نفر در اعتراض به بازگشت دوباره به کمپ ترک اعتیاد، حوله و پتوی خود را آتش زدند که براثر سرایت به تمام سالن، سه نفر جان باختند. با افشای این موضوع، ماموران دو معتاد آتش‌افروز را دستگیر کردند.

آتش زدن کمپ به خاطر اختلاف
گاهی تسویه‌حساب‌های معتادان، حوادث سوزناکی را در کمپ‌های ترک اعتیاد رقم می‌زند. سال۹۷ آتش‌سوزی گسترده در یک کمپ ترک اعتیاد در آبشورک بندرعباس به آتش‌نشانی اعلام شد. با حضور ماموران، آنها ابتدا دیوار سالن کمپ را تخریب و افراد را نجات دادند اما یکی از معتادان به علت استنشاق دود، جانش را از دست داد. در بررسی‌ها مشخص شد یکی از معتادان که با یکی ازکارمندان کمپ دچار مشکل شده‌ بود، با همدستی فردی دیگر، در ورودی سالن را قفل و کمپ را آتش می‌زنند، که در جریان این حادثه یکی از مددجویان که روزهای آخر بستری خود را می‌گذراند، فوت شد. عاملان اصلی این حادثه در داخل کمپ دستگیر شدند. 

مرگ پسر دانش‌آموز در کمپ ترک اعتیاد
زمستان سال۹۸ آتش‌سوزی مرگبار کمپ ترک اعتیاد بیجار، همه اهالی این شهر را در بهت و ماتم فرو برد. در این حادثه که به علت استفاده از بخاری چکه‌ای رخ داد، دو نفر دچار سوختگی شدید شدند که یکی از آنها که دانش‌آموز بود، جانش را از دست داد. مسئولان وقت شهرستان اعلام کردند این کمپ در یک ساختمان مسکونی واقع شده‌ بود اما به‌علت بدهی زیادی که صاحب‌ملک به شهرداری داشت، اجازه استفاده از گاز شهری را نداشت و به‌همین دلیل با این‌که بخاری ایمن در اختیارش قرار گرفته‌ بود اما صاحب‌مرکز از بخاری چکه‌ای استفاده‌ می‌کرد و به‌همین دلیل باعث آتش‌سوزی شده بود.

آتش‌سوزی در کمپ زنان
دی ماه۹۷ خبر آتش‌سوزی کمپ معروف قرچک به پلیس اعلام شد. بررسی دوربین‌های این مرکز نشان داد دو معتاد متجاهر که به تازگی در این مرکز پذیرش شده‌بودند، به شکل عمدی به ایجاد حریق اقدام کرده‌اند. رئیس بهزیستی وقت استان تهران در آن زمان گفت: از تاریخ اول تا چهارم دی براساس طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر، حدود ۵۰زن معتاد به این مرکز انتقال داده شدند. این زنان در مرحله غربالگری، پذیرش و سم‌زدایی قرار داشتند که دو نفر از آنها به قصد فرار از مرکز، با استفاده از بخاری، پتوی خود را آتش زدند تا به این بهانه از داخل کمپ بگریزند.
وی با بیان این که تعداد مراقبان این مرکز هشت نفر و به تعداد کافی بوده‌است، توضیح داد: طی این حادثه ۹نفر ازمعتادان مرکز به دلیل استشمام گازهای سمی ناشی از آتش‌سوزی مصدوم شدند که پنج مددجو در بیمارستان ۱۵خرداد ورامین، چهار نفر دیگر در بیمارستان‌های مفتح و قرچک بستری شدند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها