«جام‌جم» تاثیر مالیات بر خانه‌های خالی را در قیمت مسکن بررسی می‌کند

نسخه شفابخش بازار مسکن

مسکن در طول سال‌های گذشته از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است انتظار می‌رفت دولت اقدامات مناسب‌تری را در مدت زمان کوتاه به اجرا دربیاورد تا التهاب این بازار کاسته شود اما اجرای این موارد حدود دو سال به طول انجامید و اکنون تاثیر آن در بازار مشاهده می‌شود. مسکن به‌عنوان یکی از بازارهای مالی در زمان انتظارات تورمی روند افزایش قیمت را طی می‌کند و بیشترین میزان در اواخر سال گذشته بود. به نتیجه‌ای مطلوب و عادلانه برسیم.
کد خبر: ۱۴۲۶۶۴۱

درست زمانی که نقل و انتقال مسکن در شرایط عادی در پایین‌ترین حد ممکن قرار داشت اما به‌دلیل نوسانات نرخ ارز این بازار هم رشد قیمت را طی کرد. از  نظر کارشناسان یکی از راهکارهای کنترل قیمت مسکن، مالیات بر خانه‌های خالی است. این موضوع هم بر بازار اجاره و هم بر قیمت مسکن تاثیر دارد. مالیات بر خانه‌های خالی یکی از اقدامات دولت‌ها و شهرداری‌ها برای کنترل قیمت مسکن است. این اقدام برای مقابله با احتکار مسکن اجرا می‌شود و متاسفانه شاهدیم که در یک‌سال گذشته سرمایه‌گذاری در اطراف کلانشهری مانند تهران افزایش یافته و بیشترین احتکار نیز در این مناطق مشاهده می‌شود. دولت برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی شرایط را بسیار آسان گرفته است. کسانی که تا چهار واحد مسکونی دارند از مالیات معافند با این حال دولت اعلام کرده ۲۰۰۰میلیارد تومان توانسته از این ردیف مالیاتی درآمد داشته باشد.
محمدهادی سبحانیان، رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید: براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در سال۱۴۰۰ در کشور ۱۴۰هزار خانه خالی وجود داشت که براساس آن هم ما ۲۰۰۰ میلیارد تومان مالیات دریافت کردیم. البته این موضوع مورد اعتراض مودیان قرار گرفت که درحال بررسی است. او گفته طبق آخرین آماری که به ما در مورد سال۱۴۰۱ داده شده، تعداد خانه‌های خالی ۱۸هزار دستگاه است که این عدد باید مورد بررسی مجدد قرار گیرد تا چالشی به وجود نیاید.
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: ۱۸۲هزار واحدمسکونی خالی در یک سال گذشته به بازار مسکن عرضه شده است.ابوالفضل نوروزی افزود: این واحد‌های مسکونی خالی، در قالب اجاره یا فروش به بازار مسکن عرضه شده است. املاک مسکونی که اطلاعات آنها در سامانه املاک و اسکان ثبت نشود به عنوان خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌شوند.

اخطار به محتکران مسکن در پردیس

خلیل محبت‌خواه، مدیرعامل شرکت عمران پردیس در این باره اعلام کرده به مالکان واحدها در پردیس اعلام کرده‌ایم اگر نسبت به استقرار و سکونت اقدام نکنند به سازمان امور مالیاتی معرفی خواهند شد، بنابراین نیازمند واقعی ساکن  و واحد‌های خالی مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند. اگر افراد ساکن شوند و خانه‌های خالی کاهش پیدا کند، قیمت‌ها هم پایین‌ می‌آید.محبت‌خواه با بیان این‌که برخی از مشاوران املاک در پردیس بیش از ۲۰۰واحدمسکونی در اختیار داشتند، افزود: افرادی در مشاوران املاک در مقطع زمانی این واحدها را با قیمت ۵۰میلیون تومان خریداری و احتکار کرده بودند و این واحدها را به قیمت سه میلیارد تومان هم به فروش می‌رساندند که آنها را شناسایی کردیم و جلوی این روند را گرفتیم. این افراد به‌دلیل این‌که در معرض مالیات‌ بر خانه‌های خالی هستند و قیمت مسکن در پردیس ریزشی بوده، نسبت به عرضه این واحدها به بازار اقدام کردند و همین افزایش عرضه عامل کاهش قیمت شد.

تغییر در اجرا

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که برای اولین بار در تاریخ کشور، برای ۸۰ هزار واحد مسکونی برگه تشخیص مالیات بر خانه‌های خالی صادر شده است. او توضیح داد مسیری که برای رسیدن به این نقطه طی شده، پیچیده و سخت بوده و بارها از سامانه‌های مختلف اطلاعاتی و خوداظهاری، تقاطع‌گیری شده است.هادی عباسی، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، به سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در زمینه مالیات بر خانه‌های خالی اشاره و گفت که وزارت به طور کلی دو سیاست کلی افزایش تولید و عرضه مسکن در کنار کنترل سوداگری را دنبال می‌کند. این دو محور هرگز جانشین هم نیستند، برخی می‌گویند اگر عرضه را درست کنید، مسأله سوداگری حل خواهد شد و برخی دیگر معتقدند اگر سوداگری را کنترل کنید، نیاز به عرضه نداریم در حالی که هر دوی این راهکارها نیاز بازار مسکن هستند و ما دو محور را در پیش گرفته‌ایم.وی افزود: برای اولین بار در تاریخ برای ۸۰هزار واحد مسکونی برگه تشخیص مالیات بر خانه‌های خالی صادر شده است؛ مسیر طی شده برای رسیدن به این نقطه بسیار پیچیده و سخت بوده و بارها از سامانه‌های مختلف اطلاعاتی و خوداظهاری مردم تقاطع‌گیری شده است.
​​​​​​​مقام مسئول تأکید کرد وزارت راه و شهرسازی با تمام توان و ظرفیت به سوی حل مسأله مسکن پیش می‌رود. طبق آمار، بیش از ۲.۵میلیون واحد خالی در کشور بدون هیچ استفاده‌ای خاک می‌خورد.اصلاحیه قانون مالیات بر خانه خالی در دی ماه ۱۳۹۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. براساس این قانون، واحدهای مسکونی که بیش از ۱۲۰روز در سال خالی هستند، مشمول مالیات خواهند شد. افزایش نرخ مالیات به منظور افزایش بازدارندگی و تبیین سازوکار سامانه ملی املاک و اسکان ازجمله مهم‌ترین اصلاحات این قانون است.تصویب این اصلاحیه در راستای عرضه مناسب‌تر مسکن و کنترل سوداگری در بازار مسکن انجام شده است. قدم مهمی که نشان از تعهد دولت در مقابله با وضعیت خانه‌های خالی دارد و این موضوع می‌تواند به تنظیم بازار مسکن و افزایش امکان دسترسی به مسکن برای افراد نیازمند کمک کند.معاون مسکن و ساختمان بیان کرد این گام اولین بار است که برای چنین تعداد زیادی از واحدهای مسکونی برگه تشخیص مالیات صادر می‌شود و این نشان از جدیت در تدابیر مسکن دارد. او تصریح کرد: مسیر این اقدام پیچیده بوده و از داده‌ها و اطلاعات مختلفی استفاده شده تا به نتیجه‌ای مطلوب و عادلانه برسیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها