با مهر رد شورای نگهبان مصوبه قبلی کنکور برای ۱۴۰۳ معتبر است

بازگشت به خانه اول کنکور!

کنکور خودش به اندازه کافی استرس دارد اما داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ دست‌کم در طول روزهای گذشته با استرس مضاعفی مواجه بودند. بعد از تلاش نمایندگان برای حذف مصوبه خودشان در تاثیر قطعی معدل در کنکور با مهر رد شورای نگهبان بر مصوبه کنکوری مجلس، کنکور سال۱۴۰۳ طبق مصوبه پیشین شورای‌عالی انقلاب فرهنگی یعنی به صورت دو مرحله‌ای و با تاثیر ۵۰ درصدی معدل برگزار خواهد شد. حالا به روال قبل و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سوابق تحصیلی پایه دوازدهم (۲۸درصد دروس عمومی و ۲۲درصد دروس تخصصی جمعا ۵۰درصد ) مبنای سنجش داوطلبان خواهد بود.
کد خبر: ۱۴۲۴۱۴۷
نویسنده مهدی نیک ضمیر - گروه جامعه 

​​​​​​​اواخر شهریور، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی از تعیین تکلیف موضوع کنکور و تلاش برای حذف تاثیر قطعی معدل در جلسه‌ای علنی خبر داده بود. به‌گفته مجتبی ذوالنور، تلاش می‌شود تا قبل از شروع بررسی برنامه هفتم، مسأله کنکور در مجلس را تعیین تکلیف کرده تا تاثیر قطعی معدل در آن حذف شود. تلاش نمایندگان موافق با به تعویق انداختن مصوبه شورا درنهایت منجر شد تا طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در اولین روز مهرماه به شورای نگهبان فرستاده شود. قرار بود تا ۱۰روز بعد از آن، نتیجه اعلام شود و در شرایطی که نمایندگان در انتظار تایید شورای نگهبان بودند اما با این خبر مواجه شدند که اصلاحیه کنکوری مجلس در شورای نگهبان رد شده و تاثیر معدل پابرجا خواهد بود.

مغایر با قانون اساسی 

طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان با اعلام این خبر گفت: طرح اصلاح تبصره(۵) ماده(۵) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور درخصوص تغییر شیوه برگزاری کنکور سراسری، در جلسه روز گذشته شورای نگهبان بررسی و مغایر با قانون اساسی شناخته شد. این طرح شیوه پیش‌بینی شده ازسوی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای برگزاری کنکور را که از سال گذشته اجرایی شده بود و کنکور اخیر هم بر مبنای آن برگزار شد، تغییر می‌داد و برگزاری آن را به شیوه سال‌های قبل از۱۴۰۲ بازمی‌گرداند. او درباره دلیل رد این مصوبه توضیح داد: تغییر شیوه برگزاری کنکور در جلسه روز گذشته شورای نگهبان، مغایر اصولی از قانون‌اساسی شناخته شد هم اصل موضوع و هم زمان اجرای موضوع. براساس اعلام او، برگزاری آزمون سال۱۴۰۳ به روال برگزاری‌آزمون سراسری قبل از سال۱۴۰۲، باتوجه به فاصله زمانی‌ای که تا زمان برگزاری کنکور۱۴۰۳ وجود دارد، مغایر بند۱۰ اصل سوم قانون‌اساسی است.

شرایط کنکور ۱۴۰۳ 

پیرو اعلام نظر شورای نگهبان مبنی بر رد طرح اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب مجلس شورای اسلامی، سازمان سنجش در اطلاعیه‌ای شرایط برگزاری کنکور ۱۴۰۳ را اعلام کرد. طبق این اطلاعیه آزمون سراسری سال۱۴۰۳ بر مبنای مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) و ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از آن، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهد شد. بر این اساس موارد کلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به شرح زیر اعلام می‌شود.
سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۶.۳.۳ در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است.

سهم ۵۰ درصدی سوابق تحصیلی 

میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی ـــ واحدی، ترمی ـــ واحدی در این گروه‌ها، ۳۷.۵درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی ـــ واحدی، ترمی ـــ واحدی ۱۲.۵درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰درصد) است. همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی(کنکور) ۵۰درصد است. سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۶.۳.۳ در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۸ درصد با تأثیر قطعی است. همچنین میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی -واحدی، ترمی -واحدی در این گروه‌ها، ۲۱درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی -واحدی، ترمی -واحدی ۷درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۸درصد) است. سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی بوده و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۷۲درصد است. همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی موردنظر خود را ندارند(اعم از دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند. در صورتی‌که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر لحاظ و سپس تراز می‌شود. برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند یا کلا سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست.
نوبت اول آزمون اختصاصی (کنکور) سال۱۴۰۳ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷اردیبهشت۱۴۰۳ و نوبت دوم آزمون اختصاصی در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی (کنکور) در هریک از گروه‌های آزمایشی همانند سال ۱۴۰۲ است و دروس عمومی صرفا از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود. قرار است جزئیات مربوط به عناوین و ضرایب دروس سوابق تحصیلی پایه دوازدهم بر اساس مصوبات جلسه۳۶ مورخ ۲۸شهریور۱۴۰۲ شورای سنجش و پذیرش دانشجو متعاقبا اطلاع رسانی شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها