jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۴۲۳۳   ۰۱ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۴:۳۸

تصور کنید اگر روزی واقعا یک جرم آسمانی به زمین برخورد کند، چه خواهد شد! یک موسسه اسپانیایی می خواهد این وضعیت بحرانی و وخیم را شبیه سازی کند. سفینه ای قرار است به طور آزمایشی سیارکی را از مسیرش منحرف کند.

دایناسورها نتوانستند از انقراض و نابودی شان جلوگیری کنند؛ طبق گفته دانشمندان ، 65میلیون سال قبل ، برخورد یک جرم آسمانی عظیم به زمین باعث نابودی و انقراض دایناسورها شد. اما قرار است جلوی چنین فاجعه ای برای نسل انسان گرفته شود. خطر بعضی از سیارک ها که با فاصله بسیار کمی از کنار زمین عبور می کنند، ذهن متخصصان و کارشناسان را مشغول و آنها را وادار به یافتن راه حلی برای جلوگیری از فاجعه برخورد اجرام آسمانی به زمین کرده است . یکی از روشهای پیشنهاد شده قرار است بزودی آزمایش شود. موسسه اسپانیایی Deimosspaceمی خواهد به وسیله سفینه ای ، یک تکه سنگ آسمانی بزرگ و عجیب را از مسیرش منحرف کند. متخصصان و پژوهشگران فضایی در مادرید، در حال حاضر یک راهکار به ظاهر عملی را بررسی می کنند و امیدوارند روش پیشنهادی شان از سوی سازمان فضایی اروپا موسوم به sa به مرحله اجرا درآید. در پروژه موسوم به «دن کیشوت » قرار است دو سفینه به نامهای «هیدالگو» و «سانچز» به سوی سیارکی که مستعد برخورد با زمین است ، پرواز کنند. هیدالگو در این پروژه به عنوان یک سفینه کامیکازه یا انتحاری عمل می کند. این سفینه قرار است با سرعت بسیار زیادی در حدود 10کیلومتر در هر ثانیه به این جرم آسمانی برخورد کند تا از مسیرش منحرف شود. در این میان سفینه دیگر یعنی سانچز در فاصله ای مطمئن و مشخص از جسم هدف قرار می گیرد و نتایج برخورد را ثبت می کند. طبق عقیده این موسسه اسپانیایی ، برای انحراف سیارک به سلاحهای پرهزینه و پرخرج نیازی نیست . تکان شدید، ناگهانی و بموقع فقط در حدود کمتر از یک میلی متر می تواند در درازمدت مدار و مسیر سیارک را تغییر دهد. خوزه آنتونیو گونزالس از موسسه Deimesspaceدر گفتگو با بی .بی .سی اعلام کرد، ما سعی می کنیم این پروژه را به مرحله اجرا برسانیم . نه تنها باید محاسبات دینامیکی در فضا را مدنظر داشت ؛ بلکه باید از نظر مالی نیز مطمئن شد. اسپانیایی ها می خواهند تا سال 2003میلادی برنامه تکمیل شده شان را به Esaارائه کنند. طبق گفته گونزالس ، در صورتی که مخارج و اعتبار مالی این پروژه تامین شود، سفینه های هیدالگو و سانچز می توانند اطلاعات گرانبهایی درباره موقعیت واقعی زمین به هنگام برخورد، جمع آوری کنند. گونزالس می افزاید: نتایج بررسی ها، یا استراتژی ما را تایید می کند و یا مجبوریم به فکر راهکارهای دیگر باشیم . یکی از این راهکارها، نصب بادبان های عظیم خورشیدی روی سیارک و انحراف آن به کمک بادهای خورشیدی است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو