معاون وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد:

مراحل ثبت قراردادهای رایگان اجاره مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی با تشریح مراحل ثبت قراردادهای رایگان اجاره مسکن،گفت: این اقدام برای کاهش هزینه موجران و مستأجران راه‌اندازی شده است.
کد خبر: ۱۴۰۹۳۱۰

به گزارش جام جم آنلاین، هادی عباسی حدود 9ماه پس از انتصاب به عنوان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در مراسم رونمایی از سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره مسکن، اظهار کرد:در روابط اجتماعی و اقتصادی قرارداد نقش تعیین کننده ای دارد و همه معادلاتی که انسان ها در جامعه با هم دارند قرارداد اجتماعی است.

وی با بیان اینکه این قراردادها از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اضافه کرد: در واقع کشورهایی پیشرفته هستند که سازوکار قراردادهای پیشرفته داشته باشند و امروز به سمت قراردادهای هوشمند حرکت می کنیم.

وی با اشاره به سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره مسکن تصریح کرد: تا امروز چنین سامانه ای نداشته ایم، در فاز اول این سامانه بحث اجاره مسکن را داریم. در ادامه با تکمیل سامانه، وارد قراردادهای خرید و فروش ساخت و ساز و... می شویم.

وی ادامه داد: افراد از طریق درگاه خدمات دولت هوشمند وارد سامانه می شوند و ابتدا موجر اطلاعات ملک را ثبت می کند. در ادامه مستأجر وارد سامانه می شود. بعد از این مرحله موجر و مستاجر قرارداد را امضا می کنند و هر کدام از اینها نیز یک نفر را به عنوان شاهد معرفی می کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از این مرحله کد رهگیری رسمی صادر می شود. این قراردادها قابل استعلام گیری از سوی هر کدام از دو طرف قرارداد است.

عباسی با اشاره به راه اندازی آزمایشی سامانه یادآور شد:این سامانه از ابتدای اردیبهشت امسال به صورت آزمایی راه اندازی شد. طی 10 روز اخیر و تا این لحظه حدود 1400 قرارداد اجاره در سامانه ثبت شده است. این سامانه 24 ساعته است و سامانه کد رهگیری بنگاه های املاک همزمان نیز فعال است.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند ثبت قرارداد با استفاده رمز یکبار مصرف انجام می شود، اظهار کرد:تا قبل از رونمایی از این سامانه، صدور کد رهگیری از سوی مشاوران املاک رایگان نبود که با راه اندازی این سامانه کد رهگیری بنگاه های املاک نیز رایگان شده است!

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه طی 10 روز اخیر حدود 50 هزار نفر به سامانه مراجعه کرده اند که تا این لحظه حدود 5000 قرارداد ایجاد شده و برای 1366 تا این لحظه قرارداد کد رهگیری صادر شده است.

عباسی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه مهم ترین هدف وزارت راه برای راه اندازی سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره مسکن، گفت: کاهش هزینه مبادله در اقتصاد در فرآیند قراردادهای اجاره مسکن مهم ترین هدف از این اقدام بوده است.

وی همچنین تاکید کرد: استفاده از این سامانه هیچ مالیاتی ندارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها