سگ‌های ولگرد بازهم قربانی‌ گرفتند و قربانی آنها این‌بار پسر ۱۴ساله‌ای به نام محمدامین خونیکی، اهل روستای دادران شهرستان درمیان در خراسان‌جنوبی بود. او یکم اسفند سال۱۴۰۱، طعمه دندان‌های یک سگ ولگرد شد و پس از گذشت یک ماه جان خود را از دست داد. به گفته اهالی، پس از مرگ محمدامین، هیچ اقدامی برای ساماندهی سگ‌های ولگرد انجام نداده‌اند.
سگ‌های ولگرد بازهم قربانی‌ گرفتند و قربانی آنها این‌بار پسر ۱۴ساله‌ای به نام محمدامین خونیکی، اهل روستای دادران شهرستان درمیان در خراسان‌جنوبی بود. او یکم اسفند سال۱۴۰۱، طعمه دندان‌های یک سگ ولگرد شد و پس از گذشت یک ماه جان خود را از دست داد. به گفته اهالی، پس از مرگ محمدامین، هیچ اقدامی برای ساماندهی سگ‌های ولگرد انجام نداده‌اند.
کد خبر: ۱۴۰۲۸۹۰
نویسنده لیلا حسین‌زاده - گروه حوادث

سگ‌های ولگرد همه‌جا جولان می‌دهند. از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب‌ کشور، همه‌جا هستند. محمدامین، دانش‌آموز کلاس هشتم، تازه‌ترین قربانی ‌آنهاست. صدای پدر محمدامین از شدت گریه و عزاداری برای پسر نوجوانش ‌گرفته است و وقتی با او صحبت می‌کنیم، مدام صدایش را صاف می‌کند. آن‌طورکه پدر برای جام‌جم تعریف می‌کند، روز حادثه محمدامین با دوچرخه‌اش‌در حال رفتن بودکه سگ ولگردی به او حمله‌کرد و دستش را گازگرفت. مردم که شاهد حمله سگ بودند، حیوان را از او جداکردند. محمدامین با دست زخمی به خانه برگشت و مادر دست او را با آب‌وصابون شست و سپس به مرکز بهداشت اسدیه رفتند. آنجا با سرم دست او را شست‌وشو داده و واکسن هاری تزریق‌کردند و روزهای بعد هم سه دز دیگر از این واکسن به او تزریق شد.
پدر ادامه می‌دهد: «به ما نگفتندکه اگر علامت و عوارضی در فرزندتان دیدید به مرکز درمانی مراجعه‌ کنید. ۲۹ اسفند بود که پسرم یکدفعه تب‌کرد. حالش بد بود و بیقراری می‌کرد. دوباره او را به اسدیه بردیم و گفتند عفونت گلو دارد و برای او آنتی‌بیوتیک تجویز کردند. وقتی به خانه برگشتیم، حتی یک‌دقیقه هم آرام و قرار نداشت. هر دارویی می‌دادیم، بی‌اثر بود. او را به بیمارستانی در بیرجند بردیم و گفتم سگ دست پسرم را گازگرفته و وضعیتش عادی نیست اما پزشک ‌گفت هیچ مشکلی ندارد. محمدامین تشنج خیلی بدی کرد و وقتی موضوع را به پرستاران ‌گفتم، اهمیتی ندادند. مدتی بعد پسرم دوباره تشنج کرد و چشم راستش به چشم چپش نزدیک شد و چشمانش تاب برداشت. او حتی توان راه‌رفتن را هم نداشت. نسبت به سروصدا هم خیلی حساس شده بود و شنیدن صداها پسرم را به‌شدت آزار می‌داد. حتی در گوش‌های او پنبه و هدفن گذاشتم اما بازهم اذیت می‌شد. اوایل عید، او را روی ویلچر گذاشتم و بردم برای انجام MRI. زمان برگشت خیلی بی‌تاب بود و هذیان‌ می‌گفت. کمرش را بلند و پاهایش را سیخ می‌کرد. بچه را به بیمارستانی در مشهد اعزام کردند و آنجا هم با این‌که نیمه‌هوش بود اما می‌گفت من را بنشان. می‌خواست بنشیند تا بتواند آب دهانش را قورت دهد. گفتیم حال بچه بد است اما توجهی نکردند. دو سه ساعتی پسرم در همین حال بود و من و مادرش بالای سرش بودیم که لب‌هایش سیاه شد.»
پدر هراسان به یکی از پرستاران‌گفت پسرش دچار مشکل تنفسی شده است: «به آنها گفتم چون مادرم مشکل تنفسی دارد، این حالت‌ها را می‌شناسم اما پرستارگفت هیچ مشکلی ندارد تا این‌که دست‌ها و پاهای محمدامین سیاه شد و نفس بچه رفت. تازه آن موقع اقدامات درمانی را انجام دادند که هیچ فایده‌ای نداشت. ساعت ۳ صبح وقتی به بالین بچه‌ام رفتم، دیدم وضعیت خوبی ندارد و درنهایت ششم فروردین فوت‌کرد. پزشکی‌قانونی هنوز جواب مشخصی در مورد علت فوت نداده و گفته نتیجه دو سه ماه دیگر اعلام می‌شود.»

حساسیت عجیب محیط‌زیست روی سگ‌های ولگرد
آن‌طورکه پدر توضیح می‌دهد، هنوز مشخص نیست آن سگ هار بوده یا نه اما موضوعی که او را به‌شدت ناراحت کرده، بی‌توجهی مسئولان به جمع‌آوری سگ‌هاست: «به فرماندار، بخشدار، دهیار و محیط‌زیست مراجعه کردیم اما نه جواب درستی دادند و نه کاری‌کردند. گفتیم اینها را عقیم یا معدوم کنید اما حساسیت محیط‌زیست روی سگ‌ها عجیب است. وجود این جانوران چه نفعی برای مردم دارد؟ این سگ‌ها حتی گاو و گوسفند و الاغ را هم گازگرفته‌اند. خودمان نمی‌توانیم اقدامی برای جمع‌آوری سگ‌ها انجام دهیم، چون جریمه می‌شویم. محیط‌زیست جوری روی سگ‌ها حساس است که انگار کل محیط‌زیست ایران در روستای ما جمع شده است. آنها بحث اکوسیستم را مطرح می‌کنند اما جان انسان‌ها برای‌شان مهم نیست. یک ماه از این ماجرا می‌گذرد، ولی هیچ اقدامی برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد انجام نداده‌اند.»

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۳ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها