وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری با همتای عراقی:

آمریکا مسیر دیگری را انتخاب کند، «پلان ۲» را عملیاتی می کنیم

وزیر امور خارجه از سفر هیأت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در روزهای آینده خبر داد و گفت: اگر طرف آمریکایی مسیر دیگری را انتخاب کند، ما نیز آماده عملیاتی کردن پلان ۲ و مسیر دیگری هستیم.
کد خبر: ۱۳۹۸۹۵۱

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان امروز (چهارشنبه) در نشست خبری مشترک با فؤاد حسین همتای عراقی گفت: جمهوری اسلامی ایران از عراق قوی و مستقل همواره حمایت کرده است.

امیرعبداللهیان همچنین از سفر هیأت آژانس به تهران خبر داد و گفت: در چارچوب جمع‌بندی مذاکرات مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روزهای آینده به تهران سفر خواهند کرد.

امیرعبداللهیان افزود: امیدواریم آقای رافائل گروسی مدیرکل آژانس با نگاه فنی و به دور از هیجانات سیاسی نسبت به حل و فصل این موضوع با همکارانم در سازمان انرژی اتمی به جمع بندی و توافق برسد.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ ای و بمب اتمی نبوده و نخواهد بود و فتوای مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای نیز بر این موضوع تأکید دارد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از این نشست خبری اظهار داشت: بر کسی پوشیده نیست که عراق همواره در مسیر گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها، مذاکرات وین و جمع بندی نهایی مذاکرات هسته‌ ای بین ایران و طرف آمریکایی و سه کشور اروپایی اقدامات مثبت و سازنده‌ای را انجام داده است. ما آمادگی داریم بر مبنای مذاکرات قبلی و با رعایت خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مسیر جمع بندی نهایی مذاکرات انجام شده در وین قدم برداربم.

وی یادآور شد: البته از آنجایی که برخی اظهارات و پیام‌های متناقض از طرف آمریکایی دریافت می‌شود به گونه‌ای که در مسیر دیپلماتیک، پیام‌های آمریکا به ایران مثبت و تأکید بر اهمیت جمع بندی توافق هست، اما در عرصه رسانه برخی مقامات آمریکا سخنان متناقضی را بیان می‌کنند، لذا من به برادرم آقای فواد حسین در گفت‌وگوهای امروز تأکید کردم که جمهوری اسلامی ایران همواره از مذاکره و مسیر دیپلماسی استقبال کرده و ما در دولت جدید ایران، ماه‌ها برای جمع بندی و رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار تلاش کردیم و اکنون نیز آماده جمع بندی در چارچوب گفته شده هستیم. اما چنانچه طرف آمریکایی مسیر دیگری را انتخاب کند، ما نیز آماده عملیاتی کردن پلان ۲ و مسیر دیگری هستیم و همه گزینه‌ها برای ما در دسترس و در روی میز قرار دارد.

به گزارش فارس، وزیر خارجه ضمن ادای احترام ‌به روح بلند شهید ابومهدی المهندس و شهید حاج قاسم سلیمانی که در حادثه تروریستی آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند، اظهار داشت: ما در خصوص نهایی کردن هر چه سریع‌تر پرونده‌های حقوقی و بین‌المللی این جنایت به شکل مشترک گفت‌وگو و بر اهمیت آن تأکید کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از عراق متحد، آباد، قوی و مستقل همواره حمایت کرده است و ما همواره حمایت خود را از تصمیم دولت عراق و تصمیم ملت عراق برای تعیین سرنوشت خود اعلام کرده‌ایم.

وی همچنین عنوان کرد: در گفت‌وگوهای دوجانبه تأکید کردم که مشترکات دو ملت آنقدر زیاد است که می‌توان گفت در سایه روابط راهبردی و ممتاز موجود، در واقع ما یک ملت واحد هستیم در دو جغرافیای مستقل.

وزیر خارجه ادامه داد: از نقش مثبت و سازنده عراق در تحولات منطقه‌ای همواره استقبال کرده‌ایم. ما از سیاست عراق در جهت گشایش و توسعه مناسبات با کشورهای منطقه، عربی و جهان اسلام استقبال کرده‌ایم و با نگاه مثبت به این مسئله مهم توجه داریم.

به گزارش فارس، وزیر خارجه اضافه کرد:از نقش مثبت و سازنده عراق در تحولات منطقه‌ای همواره استقبال کرده‌ایم. ما به سیاست عراق در جهت گشایش و توسعه مناسبات با کشورهای منطقه، عربی و جهان اسلام استقبال کرده‌ایم و با نگاه مثبت به این مسئله مهم توجه داریم.

وی همچنبن گفت:از تلاش‌های مسئولان عراق برای تقویت همکاری‌ها و گفت‌وگوهای منطقه‌ای تشکر می‌کنیم. این دقیقاً همان سیاستی است که دولت ایران آن را مورد توجه و تأکید قرار داده است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به حاکمیت عراق احترام گذاشته و همواره یاور دولت و ملت عراق در حفاظت از امنیت منطقه بوده است. ما در ماه‌های گذشته گفتوگوهای مهمی را در قالب کمیته عالی امنیتی در تهران و بغداد داشتیم.

وزیر خارجه ادامه داد:پیگیری تعهدات عراق، نهایی‌کردن سند توافقات که در نتیجه این گفت‌وگوها حاصل شده با هدف مقابله با گروهک‌ های تروریستی در اقلیم (کردستان عراق) مورد توجه جدی ما قرار گرفته است.

وی گفت:ما معتقد هستیم که دولت عراق مصمم است این کشور منبعی برای تهدید برای همسایگان و از جمله ایران نباشد. مقامات دولت مرکزی اقدامات مهمی را در ماه‌های اخیر در گفت‌وگوها مورد اشاره قرار داده‌اند و امیدواریم هر چه زودتر شاهد اجرایی‌شدن توافقات در این چارچوب باشیم.

وزیر امور خارجه همچنین اظهار داشت: یکی از موضوعات در دستورکار ما طراحی کردن سند همکاری‌های جامع و بلندمدت بین ایران و عراق است. بزودی پیشنهادات خود را در قالب متنی از مسیر دیپلماتیک در اختیار وزیر خارجه عراق قرار خواهیم داد و امیدواریم در جریان برگزاری کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های دو کشور شاهد نهایی شدن این سند که نقشه راه جدید همکاری‌های دو کشور را رقم خواهد زد، باشیم.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: تلاش ما برای تداوم همکاری‌ها در چارچوب توافقات فیمابین و از جمله بر مبنای قرارداد ۱۹۷۵ به ویژه در موضوعات مربوط به لایروبی شط العرب (اروندرود)، تعیین و جانمابی مجدد خط تالوگ، بر مبنای تشکیل کمیته مشترک با هدف توسعه استان‌های همجوار شط العرب مورد تاکید جدی ما و همکارم وزیر خارجه عراق در گفت‌وگوهای امروز قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: بار دیگر از حسن استقبال و گفت‌وگوهای بسیار مهم و ارزشمندی که امروز با حضور مقامات عالیرتبه ایران و عراق در وزارت امور خارجه داشتیم، تشکر و ابراز خرسندی می‌کنم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها