نگاهی به تببین‌گری پندآموز ظرفیت‌ های فرهنگی در آثار تلویزیونی چین

نسل بی‌مسئولیت و طب‌ چینی!

سالگرد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی روز ۱۳دی در ایام دهه مقاومت در کرمان با استقبال بی‌نظیر مردم در پاسداشت مقام سردار در گلزار شهدای کرمان برگزار شد.
کد خبر: ۱۳۹۳۶۶۷
نویسنده علی چاهخوزاده - نویسنده

مردم کرمان هم مثل همیشه در مهمان‌نوازی کم نگذاشتند. موکب‌های همه شهرهای استان کرمان برای پذیرایی از زائران برپا شد که در زمینه‌های متنوعی‌ خدمت‌رسانی می‌کردند.

 اما، در این بین موکبی بود که کار و فضای آن با سایر موکب‌ها فرق داشت: سربازان کوچک امام زمان. موکبی که در مسیر گلزار شهدای کرمان و مزار سردار سلیمانی در خدمت زوار کوچک بود. این موکب اگرچه در ظاهر یک مهدکودک ساده به نظر می‌آمد؛ اما در واقع، اهداف و کارکردهای بیشتری را دنبال می‌کرد. جامعه هدف این مجموعه کودکان ۳ تا ۱۰ سال بود. دلیل اصلی برپایی آن هم آشنایی این زوار کوچک با حاج‌قاسم و شیوه رفتاری او به زبان کودکان بود که با قصه‌خوانی و بازی انجام می‌شد.

فضای داخلی موکب، تداعی‌کننده حس خوبی برای کودکان است. بازی‌ها، تصاویر، نقاشی‌ها و حتی اسباب‌بازی‌ها همگی به‌منظور معرفی قهرمان ملی برای بچه‌ها و به زبان خودشان است. یکی از بچه‌ها که لباس طوطی به تن دارد می‌رود و در مسیر زائران می‌گوید مهد ما جای بازی خوبی دارد و از پدر و مادرها می‌خواهد بچه‌ها را به آنجا ببرند. پدر و مادرها، بچه‌ها را به موکب می‌آورند  تا خودشان در آن شلوغی و ازدحام به زیارت بروند و بچه‌ها هم بازی کنند و مطالبی یاد بگیرند. اصولا طرح این ایده که در چنین مراسم بزرگی، محلی برای بازی و یادگیری کودکان با هدف معرفی حاج‌قاسم که نمونه کاملی از سربازان امام زمان است خود یک خلاقیت به حساب می‌آید. البته خادمان این موکب با صبر و حوصله و مهربانی، فضای جذابی برای کودکان فراهم کرده بودند.

ابتدای ورود کودکان به موکب با همراهی مربیان بازی‌ها شروع می‌شد. در لابه‌لای بازی‌ها بحث خصوصیات اخلاقی حاج قاسم هم آموزش داده می‌شد، بعد از آن هم نقاشی‌هایی درباره سردار می‌کشیدند، در پایان هم هنگام رفتن از موکب جایزه‌ای به آنها داده می‌شد که خاطره این حضور برای او به یادگار باقی بماند. پدر و مادر‌ها با این کار خود به‌راحتی زیارت می‌کردند و کودکان میان شلوغی اذیت نمی‌شدند و هم کودک آنها بازی و لحظات شادی را سپری می‌کرد. خادمان موکب هم کارهای تربیتی را انجام می‌دادند. این موکب نشان داد می‌توان از ظرفیت مراسم و همچنین عشق مردم و بچه‌ها برای بحث‌های تربیتی و معرفی یک الگو و مکتب شاخص برای نسلی که در آینده می‌تواند در تعیین سرنوشت نظام اسلامی نقش‌آفرین باشد، استفاده کرد، لازم است دستگاه‌های فرهنگی با توجه بیشتر به این برنامه‌ها بستر مناسبی را برای آنها ایجاد کنند تا آنها بتوانند برنامه خوبی آموزش دهند. قطعا معرفی شهید سلیمانی می‌تواند برای آینده کشور برکات زیادی داشته باشد، چون او نمونه یک انسان کامل پرورش‌یافته مکتب خمینی کبیر بود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها