گفت‌وگوی «جام‌جم» با صداپیشه و بازیگر رادیو و تلویزیون

آسیب زیرزمینی‌ها به بدنه دوبله

مرکز پویانمایی صبا جزو مراکز فعال رسانه‌ملی است که با ساخت انیمیشن‌های متفاوت سعی دارد نکات اخلاقی و آموزشی را به بچه‌ها آموزش بدهد. این مرکز درصدد است تا از این طریق بتواند مهارت‌های زندگی را به بچه‌ها یاد بدهد تا بتوانند آنها بیشتر با مباحث زندگی آشنا شوند.
کد خبر: ۱۳۸۶۴۸۳
یکی از آثار تولید شده این مرکز مجموعه پویانمایی «آقا معلم و بچه‌ها» است که با مصور‌کردن مهارت‌های زیستی به موضوعاتی مانند مهارت‌های کلیدی زندگی و مهارت‌های ارتباطی و روابط بین فردی می‌پردازد. این مجموعه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی داوود حدیثی تولید می‌شود.

مجموعه پویانمایی «آقا معلم و بچه‌ها» کاری از گروه کودک مرکز پویانمایی صباست که به کارگردانی و تهیه‌کنندگی داوود حدیثی سعی دارد در کنار پرداختن به مهارت‌های زیستی با به چالش کشیدن مفاهیمی، چون مسئولیت‌پذیری و کارگروهی به کودکان درس زندگی بدهد و آن‌ها را برای داشتن یک زندگی خوب و ایده‌آل آماده کند.

داوود حدیثی، کارگردان و تهیه‌کننده مجموعه پویانمایی آقا معلم و بچه‌ها گفت: مهم‌ترین رویکردی که انیمیشن آقا معلم و بچه‌ها برای تولید سری جدید خود در نظر داشته توجه به اهمیت محیط‌زیست به‌عنوان سرمایه ملی است. این مجموعه در قالب روایت داستان در محیط‌های روستایی سعی دارد به معرفی فرهنگ روستانشینی و امکانات و ظرفیت‌های روستا‌ها بپردازد.

روستاها؛ سرمایه‌ای برای پیشرفت

وی افزود: در سری جدید تلاش شده به ظرفیت روستا‌ها به‌عنوان سرمایه‌ای در راستای پیشرفت و توسعه کشور در عرصه‌های مختلف نگاه شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نقش مناطق روستایی در توسعه صنعت گردشگری و جذب گردشگر به ایران اشاره کرد که در قسمت‌های زیادی از این انیمیشن به آن پرداخته شده است. همچنین در راستای همین موضوع، در برخی از قسمت‌های آقا معلم و بچه‌ها به مقوله رسانه‌های دیجیتال نیز به‌عنوان ابزار مناسب در توسعه روستا و فضایی برای جذب گردشگر پرداخته‌ایم.

کارگردان و تهیه کننده مجموعه پویانمایی آقا معلم و بچه‌ها در ارتباط با مهم‌ترین وجه تمایز این کار با سایر انیمیشن‌هایی که با چنین سبک و سیاقی تولید شده و به پخش رسیده‌اند، بیان کرد: این مجموعه به لحاظ فضای ساختاری و شخصیت پردازی بسیار جذاب است چراکه به جهت برخورداری از کاراکتر‌هایی در قالب بچه‌های دبستانی و تنوع شخصیت‌های آن‌ها این امکان را برای مخاطب فراهم کرده که با هر اخلاق و سلیقه‌ای که دارد، حداقل بتواند با یکی از شخصیت‌های کودک این داستان ارتباط برقرار کند.

چالش‌های داستان

از آنجا که چالش‌های داستان توسط کودکان این انیمیشن رقم می‌خورد بستری به‌وجود آمده که بیننده ارتباط بهتر و بیشتری را با ماجرا‌های آقا معلم و بچه‌ها برقرار کند. داستان‌پردازی جذاب، تنوع بصری محیط رنگ‌آمیزی شاد، موسیقی شاد و روایت بخش‌هایی از هر داستان به صورت موزیکال، از ویژگی‌های خاص این مجموعه به حساب می‌آید.

حدیثی با بیان این مطلب افزود: موضوعات مجموعه آقا معلم و بچه‌ها به طور کامل بر اساس نیاز مخاطب کودک انتخاب شده و برحسب توان درک او به آن‌ها پرداخته‌ایم. محور اصلی این مجموعه مهارت‌های زیستی، مهارت‌های ارتباطی و شناخت از خود و هویت فردی است که همه از اولویت‌های آموزشی کودکان هستند و در کنار این موضوعات داستان‌هایی با مضامین حفظ محیط‌زیست و مهارت اقتصادی مصور شده‌اند. لازم به ذکر است، چون در طول تحقیق و نگارش این مجموعه، موضوعات خاصی بنا به حوادث و اتفاقات جاری در دستور کار قرار گرفت، بنابراین به داستان‌هایی با موضوع بحران، حوادث طبیعی و بیماری‌های واگیردار متناسب با شرایط جامعه نیز پرداخته شد.

وی پیرامون چشم‌انداز‌های این انیمیشن گفت: مهم‌ترین محور موضوعی مجموعه آقا معلم و بچه‌ها مهارت‌های زیستی است که تحت این عنوان به موضوعاتی مانند مهارت‌های کلیدی زندگی و مهارت‌های ارتباطی و روابط بین فردی به طور جدی پرداختیم.

آموختن مهارت‌های کلیدی زندگی به مخاطب کودک هدف اصلی این مجموعه است به همین دلیل آقا معلم و بچه‌ها مفاهیمی مانند تقویت روحیه پرسشگری، مدیریت استرس، مدیریت خشم، تفکر خلاقانه، هدف‌گذاری، قدرت تصمیم‌گیری، مثبت‌اندیشی، مدیریت هیجانات، آینده‌نگری، تعهد‌داشتن، مدیریت زمان، خودباوری و اعتماد به نفس و موارد بسیار دیگر را نیز در خود جای داده است.

این کارگردان و تهیه‌کننده با بیان این‌که پایان هرداستان این مجموعه اپیزودیک با یک نتیجه‌گیری آموزشی همراه خواهد بود، افزود: تولید این انیمیشن از نظر محتوای داستانی متکی به تکنیک خاصی نیست، اما به‌دلیل این‌که قصه‌های این پویانمایی در فصل‌های مختلف، با تنوع آب و هوایی به تصویر کشیده شده حس شد تا از تکنیک کات‌اوت بهره بگیریم چرا که در این تکنیک امکان ایجاد فضا‌های رنگارنگ و متنوع بیشتر است.

فرهنگسازی در حوزه محیط‌زیست

او گفت: در مجموعه آقا معلم و بچه‌ها، برای تفهیم و فرهنگ‌سازی موضوعات جمعی از جمله حفظ محیط‌زیست و حفاظت از منابع طبیعی بسیار تلاش شد. توجه به کار گروهی و مسئولیت‌پذیری نیز از مفاهیمی است که در بسیاری از داستان‌های این پویانمایی به چالش کشیده می‌شوند.
حدیثی پیرامون حمایت‌های مرکز پویانمایی صبا در راستای تولید آقا معلم و بچه‌ها، افزود: اهدافی که پیش از تولید مجموعه در مرحله تحقیق و نگارش مد نظر بود، با تلاش و همت فراوان تیم تولید، به‌خوبی پیاده شده است.

همچنین در این راستا جلساتی پیش از شروع کار به جهت تنظیم موضوعات محوری در مرکز پویانمایی صبا تشکیل شد که در نتیجه با کارشناسی دقیق ناظر برنامه در این مرکز، مرحله نگارش و تولید به‌خوبی پشت‌سر گذاشته شد.
 
روزنامه جام جم 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها