سعید علی‌حسینی در واکنش به انتقاد‌های مطرح شده پس از مصدومیت رسول معتمدی:

ملی‌پوشان را تحت‌فشار گذاشتند!

این جمله را به تاریخ وزنه‌برداری زنان ایران، اضافه کنید: «سیده‌الهام حسینی، بیست و دوم مهر ماه۱۴۰۱، یک رکورد دیگر را به نام خودش ثبت کرد و به عنوان اولین دختر ایرانی، قهرمان آسیا شد.»
کد خبر: ۱۳۸۳۳۳۶
نویسنده آرزو قنبری - گروه ورزش
صحنه به صحنه رؤیاهایت را دنبال کن، عرق بریز و کیلو کیلو در واقعیت، رکورد‌ها را بالا ببر تا با افتخار اولین قهرمان آسیای تاریخ زنان کشورت شوی. این کوتاه‌ترین روایتی است که می‌توانید از ماجرای الهام، دختر اولین‌های وزنه‌برداری ایران، بخوانید. روایتی که الهام‌بخش خیلی‌ها در ورزش خواهد شد.۳۰سالگی شاید برای بعضی‌ها وقت بوسیدن چهار گوشه تخته باشد، اما برای سیده‌الهام حسینی، ماجرا هیچ‌وقت این‌طور نبوده است.

از روز‌هایی که در دورود، دنبال پیدا کردن رشته مورد علاقه‌اش بود و تکواندو، دوومیدانی، فوتبال، مچ اندازی و بدنسازی را دنبال می‌کرد تا از ورزش دور نشود، تا غروب‌هایی که خسته از دانشگاه و کلاس‌های سنگین درس دکتری و کار، تک و تنها در سالن تمرین می‌کرد، تا وقتی که وزنه را در اولین رکوردگیری زنان بالا برد، تا روزی که بالاخره اولین مدال بین‌المللی وزنه‌برداری زنان ایران را در «جام نعیم سلیمان‌اوغلو» به گردن آویخت و تا همین یک ماه پیش که باز هم اولین طلای تاریخ این رشته را برای زنان ایران در بازی‌های همبستگی کشور‌های اسلامی در قونیه به ارمغان آورد، الهام هیچ‌وقت اهل تسلیم شدن نبوده است.

وقتی بعد از طلای تاریخی‌اش در قونیه، از او در مورد سن و سال در وزنه‌برداری و ورزش قهرمانی پرسیدیم، گفت: «یکی از نوجوانی وزنه‌بردار می‌شود و در ۳۰سالگی خداحافظی می‌کند، یکی هم مثل من از ۳۰ سالگی شروع می‌کند. من گاهی بحث‌هایی در مورد سن و سال می‌شنوم، ولی مأیوس نمی‌شوم. این حرف‌ها به من انرژی می‌دهند. تا وقتی بتوانم وزنه بزنم و برای تیم‌ملی ارزشمند باشم، می‌مانم»

دختر اولین‌های وزنه‌برداری ایران، امروز در ۳۴سالگی روی صحنه رقابت‌های قهرمانی آسیای بزرگسالان منامه رفت. او با مهار وزنه‌های ۱۰۲ در یکضرب، ۱۲۵ در دو ضرب و ۲۲۷ کیلوگرم در مجموع به ۳ مدال طلای ارزشمند دست یافت تا تیم وزنه‌برداری زنان ایران برای اولین‌بار وارد جدول مدالی مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا شود.

حالا باید این جمله را به تاریخ وزنه‌برداری زنان ایران اضافه کنیم: «الهام حسینی، بیست‌و‌دوم مهر ماه ۱۴۰۱، یک رکورد دیگر را به نام خودش ثبت کرد و اولین دختر ایرانی قهرمان آسیا شد.»

عملکرد حسینی در منامه

هفت وزنه‌بردار در گروه A دسته ۸۱ کیلوگرم به رقابت پرداختند که در حرکت یکضرب حسینی در حرکت اول وزنه ۹۷کیلوگرم را بالای سر برد. در حرکت دوم نیز موفق به مهار وزنه ۱۰۰ کیلوگرم شد. او در حرکت سوم یکضرب وزنه ۱۰۲کیلوگرم را بالای سر برد و به مدال طلای یکضرب رسید. نزدیک‌ترین رقیب او در یکضرب موتوکا ناکاجیما از ژاپن بود که با رکورد ۱۰۰کیلوگرم به مدال نقره رسید. رجینا آداشبایوا از ازبکستان نیز با رکورد ۹۷ کیلوگرم مدال برنز کسب کرد.

در دوضرب حسینی در اولین حرکت وزنه ۱۲۱ کیلوگرم را مهار کرد و با مهار همین وزنه قهرمان آسیا شد چراکه در ادامه هیچ یک از رقبا نتوانستند به رکورد مجموع او نزدیک شوند. اما برای طلای دوضرب او باید در حرکت دوم وزنه ۱۲۵ کیلوگرمی را مهار می‌کرد که به این مهم هم دست یافت و با رکورد مجموع ۲۲۷ کیلوگرم تاریخ‌سازی خود را در منامه تکمیل کرد. حسینی در حرکت سوم پشت وزنه ۱۲۸ کیلوگرم قرار گرفت که موفق به مهار آن شد. در دسته ۸۱ کیلوگرم موتوکا ناکاجیما از ژ اپن با رکورد مجموع ۲۲۳کیلوگرم نایب قهرمان شد و آیشا عمرووا از قزاقستان با رکورد مجموع ۲۱۷ کیلوگرم سوم شد.

مسیر طلایی الهام با ۵۱کیلوگرم افزایش رکورد

سیده‌الهام حسینی که با کسب نخستین مدال تاریخ وزنه‌برداری بانوان در گزینشی المپیک، نخستین طلایی ایران در بازی‌های همبستگی کشور‌های اسلامی و حالا نخستین قهرمان وزنه‌برداری بانوان در آسیا به دختر اولین‌های وزنه‌برداری معروف است، طی ۳ سال اخیر در ۸ تجربه بین‌المللی خود با ۱۰ کیلوگرم افزایش وزن موفق شده ۵۱ کیلوگرم افزایش رکورد به نام خود ثبت کند.

قهرمانی آسیا - ۲۰۱۹ دسته ۷۱کیلوگرم ششم ۱۷۶
گزینشی المپیک - ۲۰۱۹ دسته ۷۶کیلوگرم سوم ۱۹۸
قهرمانی آسیا - ۲۰۲۰ دسته ۸۱کیلوگرم پنجم ۲۱۳
کشور‌های اسلامی - ۲۰۲۲ دسته ۸۱کیلوگرم سوم ۲۲۳
قهرمانی جهان - ۲۰۱۹ دسته ۷۱کیلوگرم شانزدهم ۱۹۱
قطر کاپ - ۲۰۱۹ دسته ۷۶کیلوگرم نهم ۲۰۲
قهرمانی جهان - ۲۰۲۱ دسته ۸۱کیلوگرم ششم ۲۲۳
قهرمانی آسیا - ۲۰۲۲ دسته ۸۱کیلوگرم اول ۲۲۷

روزنامه جام جم 
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها