آینده سینمای ایران در آینه آمار و ارقام

چرا سینمای سالنی مرده است؟

انتخابات خانه سینما در حالی برگزار شد که کاندیداهایی از صنوف مختلف سینمایی توسط هیات مدیره خانه معرفی شده بودند و ما صنوف سینمایی براساس این معرفی در مجمع حاضر شدیم و به کاندیداها رأی دادیم.
کد خبر: ۱۳۷۹۱۴۷
نویسنده امیر سحرخیز - رئیس هیات مدیره انجمن فیلمسازان انیمیشن ایران

در مورد ابهاماتی که در خصوص برخی صنوف وجود داشت در جلسات بسیار زیادی بحث شده بود اما آنچه به مجمع برمی‌گردد این که پذیرش صنوف براساس تصمیم و رأی‌گیری مجمع صورت گرفته اما باید برای روشن شدن دقیق این فرآیندمرحله قبل‌تر از رأی‌گیری را مورد بررسی قرار داد و از هیات مدیره فعلی خانه سینما پرسید آیا در معرفی انجمن کارفرمایی تهیه‌کنندگان، روال‌های قانونی طی شده است یا نه؟ این‌که مجمع به‌عنوان بالاترین رکن خانه سینما طبق اساسنا‌مه در لحظه رأی و درباره یک موضوع تصمیم بگیرد، اتفاق عجیبی نیست اما واقعیت این است که من هم نمی‌دانم مراحل قبل از رأی‌گیری به‌درستی صورت گرفته است یا نه؟ ما درباره فرآیند صنف خودمان به عنوان یک عضو ثبت شده خانه سینما که دارای شناسه ملی است و در موعد مقرر کاندیدای خود را به مجمع معرفی کرده‌ایم، می‌توانیم توضیح دهیم که همه موارد را به‌صورت قانونی انجام داده‌ایم اما منطقی این است که رئیس هیات مدیره که مسئولیت برگزاری این مجمع را به‌عهده داشته است، به این پرسش درباره سلامت روند معرفی نامزدهای همه صنوف دیگر پاسخ دهد و در زمینه طی شدن روال قانونی و ثبت شناسه ملی صنوف ابهام‌زدایی کند.

دسترسی به اطلاعات همه صنوف برای ما امکان ندارد و هیات مدیره است که در این زمینه اطلاعات دارد و باید شفاف سازی کند. اتفاقی که در مجمع افتاده، اگر براساس نظر اکثریت باشد، مشکلی بر آن مترتب نیست، مشکل وقتی ایجاد می‌شود که ما درباره روند و قانونی بودن فرآیند ورود صنوف به مجمع، اطلاعی نداریم. در این زمینه در مجمع بحث‌های زیادی شد و ای کاش آقای نجفی، رئیس هیات مدیره در این زمینه شفاف‌تر و مفصل‌ترصحبت می‌کرد اما ایشان ترجیح دادند درباره خیلی از مسائل صحبت نکنند و همین مسأله ابهاماتی را به‌وجود آورده است.

بهترین کار این است که مطمئن شویم همه مراحل به‌صورت قانونی طی شده است یا نه؟ صادقانه می‌گویم و این حرف را هم نه به این دلیل که دوره هیات مدیره فعلی تمام شده ، می‌زنم بلکه پیشتر هم گفته‌ام شیوه مدیریت آقای نجفی به‌عنوان رئیس هیات مدیره جای نقد زیادی دارد، چرا‌که در خیلی از جاها، توقعاتی که از رئیس هیات مدیره خانه سینما می‌رفت به‌وضوح برآورده نشد و همین اتفاق اخیر یعنی استعفای ایشان در چند روز به برگزاری مجمع، یکی از این موارد بود. ایشان در مجمع حضور داشت و همین حضور به این معناست که همه روال قانونی برگزاری مجمع از نظر ایشان طی شده است. ابهامات زیادی درمورد عملکرد هیات مدیره وجود دارد و حتی در داخل مجمع هم سوالات زیادی مطرح بود اما هیچ روندی برای راستی آزمایی و اطمینان از این‌که همه روندها قانونی بوده و همه صنوفی که در مجمع حضور داشتند، شناسه داشتند، وجود ندارد. این ابهامات، چیزی مخفی نیست و هر که از کنار مجمع رد می‌شد هم این ابهامات را می‌فهمید و حالا نوبت برگزارکنندگان است که باید آنها را برطرف کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها