دو دلیل عمده عامل افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر به کیلویی 65 هزار تومان، بیش از نرخ مصوب دولتی است.
کد خبر: ۱۳۷۸۶۵۱

علت افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر چیست؟ افزایش قیمت مرغ باعث شد مردم به سمت خرید گوشت قرمز بروند. افزایش قیمت مرغ باعث غایب شدن این محصول گوشتی از سفرهای اکثر مردم می شود.نرخ مصوب قیمت مرغ در بازار چقدر است؟ آخرین خبرها درخصوص علت افزایش قیمت مرغ در بازار را در ادامه بخوانید.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، قیمت مرغ در روزهای اخیر در بازار تهران افزایش یافت و از نرخ 59 هزار و 800 تومانی که پس از مردمی سازی یارانه‌ها مصوب شده بود، فاصله گرفته است.

گزارش میدانی فارس از منطقه 19 تهران حاکی است که قیمت هر کیلو مرغ به 65 هزار تومان است که 5200 تومان بیش از نرخ مصوب دولتی است، این قیمت‌ها در چند روز گذشته افزایش یافته است.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند بازار مرغ بیش از این امکان کشش ندارد و طی روزهای آینده قیمت افت خواهد کرد.

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی؛ توان خرید مردم مشخص است و حتی نرخ مصوب کیلویی 60 هزار تومان نیز برای خریداران مورد قبول نیست.

مهدی یوسف‌خانی می گوید: با افزایش قیمت مرغ باعث شده که خرید مردم به سمت گوشت قرمز سوق یابد زیرا طبق عرف معمول هر کیلو گوشت به اندازه 5 کیلو مرغ بود، اما اکنون این نسبت به 2.5 تا 3 برابر رسیده است و این نشان می‌دهد که مردم در برابر قیمت بالای مرغ خرید گوشت را ترجیح می‌دهند.

البته صحبت‌های این مسئول درباره نرخ برابری مرغ و گوشت قرمز در حالی مطرح می‌شود که طبق آمارها سرانه خرید گوشت قرمز هم کم شده است.

یک مرغدار گفت: مرغ زنده هم کیلویی 44 تا 45 هزار تومان به فروش می‌رود.

مرغداران می‌گویند به دلیل اینکه هزینه های تولید مرغ با گران شدن نهاده ها افزایش یافته فروش با نرخ مصوب دولتی برای آنها به صرفه نیست، آنها درخواست کرده‌اند که دولت در نرخ مرغ تجدید نظر کند، آنها 70 تا 80 هزار تومان را پیشنهاد داده اند، اما کارشناسان می‌گویند با توجه به اینکه قدرت خرید مردم پایین است بازار کشش این قیمت را نخواهد داشت و کاهش تقاضا دوباره قیمت را پایین می‌آورد.

بنابراین تا اینجا مشخص شد که قیمت مرغ طی چند روز گذشته، از نرخ مصوب فراتر رفته، اما سوال این است که دلایل این افزایش قیمت چه بوده است؟

دلیل افزایش قیمت مرغ در بازار

1-کاهش عرضه مرغ در بازار

طبق گزارش اتحادیه‌ها و مرغداران جوجه ریزی در مرغداری ها کاهش یافته و همین عاملی برای بالا رفتن قیمت مرغ شده است.

گزارش اتحادیه ها این است که جوجه ریزی ماهانه 135 میلیون قطعه می‌تواند نیاز کشور را تامین کند که به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها و کاهش قیمت فروش در ماه های گذشته، میزان جوجه ریزی به 90 میلیون قطعه رسیده بود. یعنی بسیاری از مرغداران ترجیح می دهند که با کاهش تولید هزینه های خود را کاهش دهند.

سعیده مشایخی یک مرغدار اصفهانی به خبرنگار فارس گفت: خوراک طیور تقریبا 70 درصد هزینه های تولید را شامل می‌شود که این هزینه پس از آزاد سازی نرخ ارز 4200 تومانی 5 برابر شده است.

وی با بیان اینکه یک مرغداری 30 هزار قطعه های دارد، گفت: برای اینکه بتوانیم هزینه ها را برسانیم، مجبوریم تولید را کاهش دهیم یا در دوره‌ای اصلا جوجه ریزی نکنیم.

2-صادرات

عامل دوم برنامه صادرات وزارت جهاد کشاورزی است که بی محابا مجوز صادرات را در مقابل درخواست ها و فشار تولید کنندگان صادر می‌کند.

صادرات مرغ، تخم مرغ و گوشت از برنامه های وزارت جهاد است که اخیرا در مقابل فشار تولید کنندگان تایید کرده است.

به نظر می رسد سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای آرام کردن اعتراضات تولید کنندگان به خاطر افزایش هزینه‌های تولید و کم شدن حاشیه سود آنها، موافقت با صادرات است.

وزارت جهاد به راحتی با درخواست تولید کنندگان برای صادرات موافقت می‌کند و اگرچه صادرات زیادی هم صورت نمی‌گیرد، اما بار روانی این مسئله عامل رشد قیمت در داخل می‌شود.

این وزارت خانه پس از صدور مجوز صادرات مرغ و تخم مرغ که در هر دو مورد به بالا رفتن قیمت داخل انجامیده و قیمت را از نرخ مصوب دولتی عبور داده به تازگی با صادرات دام زنده موافقت کرده و شیوه نامه صادراتی هم آماده شده است در حالی که همین الان قیمت گوشت قرمز که از کیلویی 200 هزار تومان فراتر رفته خرید آن برای اقشار پایین جامعه سخت است.

این در حالی است که تمام کشورها پس از جنگ اوکراین و روسیه و نیز شیوع بیماری کووید 19 برنامه خود را به سمت محدود کردن صادرات، ذخیره سازی و اتکا به تولید داخل پیش برده‌اند.

افزایش قیمت مرغ، مصرفش را کاهش داد

ایلنا نوشت:رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی خاطر نشان کرد: نرخ مصوب مرغ گوشتی کیلویی ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است؛ فروشندگان امیدوار هستند که با آغاز هفته جدید قیمت‌ها ریزش کنند چراکه با افزایش نرخ مرغ میزان مصرف حدود ۲۰ درصد از سوی مردم کاهش پیدا کرد.

مهدی یوسف‌خانی با تایید خبر فروش مرغ کیلویی ۶۵ هزار تومان، خاطرنشان کرد: چند روزی است که شاهد افزایش نرخ مرغ در واحدهای صنفی هستیم؛ مرغ زنده کیلویی ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان و مرغ عمده کیلویی ۶۰ هزار تومان شده است از این‌رو نرخ فروش مرغ آماده طبخ در خرده‌فروشی به کیلویی ۶۵ هزار تومان رسید.

این فعال صنفی با بیان اینکه رعایت نرخ مصوب از سوی فروشندگان الزامی است، تصریح کرد: نرخ مصوب کیلویی ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است فروشندگان امیدوار هستند با آغاز هفته جدید قیمت‌ها ریزش کنند چراکه با افزایش نرخ مرغ میزان مصرف حدود ۲۰ درصد از سوی مردم کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: مرغ کیلویی ۶۰ هزار تومان خرید گوشت قرمز را برای خانوارها اقتصادی‌تر کرده است؛ تفاوت نرخ مرغ و گوشت همواره ۵ برابر بود اما در حال حاضر این تفاوت قیمت ۲.۵ تا ۳ برابر شده است از این‌رو بخشی از خانوارها ترجیح می‌دهد به جای مرغ، گوشت قرمز خریداری کنند چراکه گوشت در سفره خانه‌های ایرانی کاربرد بیشتری دارد.

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی؛ توان خرید مردم مشخص است و حتی نرخ مصوب کیلویی ۶۰ تومان نیز برای خریداران مورد قبول نیست؛ این در حالیست که تولیدکنندگان متقاضی نرخ جدید هستند و پیشنهاد فروش مرغ کیلویی ۷۰ تا ۸۰ هزار تومانی را به دولت می‌دهند البته بدون تردید این نرخ از سوی دولت تایید نخواهد شد.

در همین رابطه محمد یوسفی د، با بیان اینکه تولیدکنندگان باهدف متعادل کردن قیمت مرغ گوشتی میزان تولید و جوجه‌ریزی را کاهش دادند، افزود: در ماه‌های اخیر تولید توجیه اقتصادی نداشت از این‌رو شاهد تعطیلی تعدادی از واحدهای تولیدی کوچک بودیم.

وی با اشاره به افزایش نرخ جوجه یک روزه، تصریح کرد: کاهش جوجه ریزی قیمت جوجه یک روزه را از ۲ هزار تومان به ۱۰ هزار تومان افزایش داد.

به گفته یوسفی؛ قیمت‌ مرغ در بازار از کیلویی ۴۵ هزار تومان به کیلویی ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان رسید این در حالیست که این نرخ باز هم نمی‌تواند رضایت تولیدکنندگان را جلب کند و امیدواریم که قیمت‌ها با آغاز هفته جدید واقعی‌تر شوند.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در پاسخ به این پرسش که قیمت تمام شده تولید چقدر برای تولیدکنندگان تمام می‌شود؟ گفت: نمی‌توان درباره نرخ تمام شده مرغ اظهارنظر قطعی ارائه داد؛ چراکه نهاده‌ها نرخ ثابتی ندارد و بازارگاه سهمیه دان تولیدکنندگان را تحویل نداده است از این‌رو آنها برای تامین نیاز واحدهای تولیدی ناچارند که از بازار آزاد خرید کنند و این موضوع قیمت تمام شده را بالا می‌برد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها