مسیر جرون از جزیره هرمز اغاز شد

جشنواره بین المللی مسیر جرون باحضور استاندار هرمزگان ، حضورنماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ، معاون امور اقتصادی استاندار و جمعی از مسئولین شهر کنگ ،بندر خمیر و ساکنان جزیره هرمزآغاز شد .
جشنواره بین المللی مسیر جرون باحضور استاندار هرمزگان ، حضورنماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ، معاون امور اقتصادی استاندار و جمعی از مسئولین شهر کنگ ،بندر خمیر و ساکنان جزیره هرمزآغاز شد .
کد خبر: ۱۳۵۴۳۳۳

 

 

به گزارش جام جم انلاین هرمزگان،جشنواره بین المللی مسیر جرون باحضور استاندار هرمزگان ، حضورنماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ، معاون امور اقتصادی استاندار و جمعی از مسئولین شهر کنگ ،بندر خمیر و ساکنان جزیره هرمزآغاز شد .


این جشنواره با محوریت اقتصاد فرهنگی ، اقتصاد گردشگری و اقتصاد صنایع دستی از جزیره هرمز آغاز و سپس در بندرکنگ ، بندرمقام و بندرخمیر از بهمن ماه جاری تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.
نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی ، برگزاری این جشنواره را فرصتی برای توسعه گردشگری و رونق اقتصادی مردم عنوان کرد و گفت: استان هرمزگان دارای مزیت های فراوانی است باید به شکلی برنامه ریزی شود که این مزیت ها در زندگی مردم قابل لمس باشد.


محمد آشوری افزود: قدمت تاریخی جزیره هرمز قدمت طولانی است واگر بخواهیم توسعه هرمز را بر مدار یک منطقه صحیح استوار کنیم، باید به مزیت های گردشگری وطبیعت گردی این منطقه توجه اساسی نماییم.
وی اضافه کرد: این حرکت، تجلی یک گام اساسی در جهت ایجاد کانون گردشگری،طبیعت گردی و اکوتوریسم در این جزیره است که می تواند جزیره هرمز را از بن بست توسعه نیافتگی با تکیه بر مزیت های ذاتی منطقه عبور دهد و یک گام اساسی برای تحولی بزرگ باشد.


نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح جامع توسعه هرمز که از سوی استاندار دنبال می شود، اظهار کرد: این طرح نیاز به بازنگری دارد،ایجاد مزیت تجاری، احیای بازارچه مرزی، احیای گمرگات،احیای صید و صیادی باید در این طرح مدنظر قرار گیرد.


استاندار هرمزگان نیز در این مراسم با بیان اینکه 500 سال است که برای یکپارچگی ایران عزیز می جنگیم گفت: جنگ 500 ساله با استعمار بزرگترین افتخار هرمزی ها و هرمزگانی هاست.


مهدی دوستی بیان داشت : هدف از برگزاری این جشنواره تعریف مسیرها و قطب های جدید گردشگری در استان است و این فرصت و پتانسیل نه تنها برای هرمز بلکه در اختیار تمام شهر های استان قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد : برای رونق شهر های استان و توسعه پایدار آنها برنامه های متنوعی در دستور کار است اما مهمترین برنامه توسعه گردشگری استان و افزایش زمان آن از چند ماه به یک سال است .


استاندار هرمزگان اظهارکرد : برای تحقق این مهم باید جشنواره های مختلف از جمله جشنواره تابستانه و انواع جشنواره های گردشگری و فرهنگی متناسب با فصل های مختلف سال در استان برگزار شود.


دوستی گفت: گردشگری هرمزگان یک گردشگری معیشت محور است که باید آن را به گردشگری پایدار و درآمد زا برای مردم جزیره تبدیل کنیم که تنها کار در این زمینه مدیریت کردن افزایش دوره گردشگری در استان است.


وی بیان داشت : در جزیره هرمز مدلی از صنایع دستی منحصر به فردتوسط زنان جزیره در حال شکل گیری است و آن صنایع دستی با محوریت خاک است که باید به آن هویت داده شود تا رشد کرده و گسترده شود.
در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان و دبیر جشنواره گفت :این جشنواره یک مانور تمرینی برای رشد اقتصاد مبتنی بر فرهنگ است که جزیره هرمز،بندرمقام ،بندرکنگ و بندر خمیر مقاصد ابتدایی ما برای گردشگری در این جشنواره هستند .


علی فیروزی با بیان این که به دنبال احیا گردشگری واقع گرا در جزیره هرمز هستیم افزود : هدف این جشنواره توانمند سازی بانوان همراه با مباحث اقتصاد بازار است و می تواند ما را به نقطه ای برساند که اقتصاد موجود را تبدیل به یک اقتصاد پویا یی نماید که مقام معظم رهبری از آن به عنوان توسعه همراه با عدالت نام برده اند.


وی همچنین ایجاد اشتغال پایدار و کاهش فقر ، تعامل با دیگر شهرهای مشابه داخل و خارج کشور با هدف احیای مشارکت جهانی و توسعه پایدار ،فعال تر شدن خطوط هوایی و دریایی شهر با هدف حفاظت از دریا ها و اقیانوس ها ، آموزش و فرهنگ سازی در شهروندان ، حفظ تاریخ و هویت شهر ، تقویت اقتصاد آبی شهر و...را از دیگر اهداف برگزا ری این جشنواره اعلام کرد.


فیروزی از برگزاری جشنواره فرش خاکی با تاکید بر حفظ محیط زیست ، جشنواره فرش آبی برای نخستین بار در کشور ، جشنواره نقش حنا ، جشنواره نقاشی دیواری ، جشنواره خاطره گویی و قصه گویی ، برگزاری مراسم زار ، سوگواره هشت بهشت مربوط به شهیده فاطمه نیک و محارم شهید ایشان ، جشنواره غذاهای بومی و محلی ، بازیهای بومی ،شب بازارها و در نهایت جشنواره تصویر برداری و عکس نیز خبر داد.


معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان همچنین از راه اندازی پلاژ بانوان تا دو ماه آینده در جزیره هرمز خبر داد.


امام جمعه جزیره هرمز نیز در این مراسم با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره هایی اثرات و برکات فراوانی برای مردم دارد گفت :همه باید برای پیشرفت و آبادانی جزیره هرمز تلاش کنند که در این رابطه به کمک مسئولین خصوصا نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی نیاز داریم.


وی بر ایجاد گردشگری پایدار جزیره هرمز در تمام فصول و راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی تاکید کرد.
شهردار بندر کنگ نیز در این مراسم با بیان اینکه در برگزاری چنین جشنواره هایی به دنبال کیفیت هستیم گفت : هر منطقه فرهنگ مخصوص به خود دارد که برای احیا و توسعه آن بایداستعدادها و پتانسیل های آن منطقه شناسایی شود و از مردم همان منطقه برای رشد آن کمک گرفت .


ایوب زارعی ادامه داد:در این جشنواره تنها تمرکز بر گردشگری نیست بلکه صنایع دستی بومی ، فرهنگ ، آداب و رسوم و آیین ها نیز مد نظر است .


وی با بیان اینکه جزیره هرمز یک جزیره استراتژیک و به عنوان یک شاهراه دریایی است بیان کرد : جزیره هرمز یک جزیره استثنایی و بکر است که از لحاظ طبیعی و گردشگری دارای مناظر بی نظیری است .


شهردار بندر کنگ با اشاره به اینکه هرمز یک جزیره جهانی است افزود : 2500 سال پیش از جزیره هرمز به عنوان بندرگاه در ابعاد بین المللی استفاده می شده که این نشان از موقعیت استثنایی این جزیره و نقش مهم آن در اقتصاد کشور داشته است .


وی از ارائه بسته های گردشگری به گردشگران خبر داد و گفت : برای ایجاد یک گردشگری پایدار باید ابتدا ظرفیت ها شناخته شود ،برای آن برنامه ریزی و سیاستگزاری شودتا بتوان به یک درآمد و اقتصاد پایدار دست یافت.


زارعی ادامه داد : ارایه صنایع دستی استان در بازارچه های دائمی ، افزایش کیفیت گردشگری، استفاده از انرژی های نو ، ریشه کنی فقر و تعامل فرهنگی بین شهر های مختلف از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است .


یاد آور می شود،برپایی نمایشگاه صنایع دستی بومی، پخت غذاهای محلی ،اجرای موسیقی بومی و شاد ،اجرای نمایش های طنز و مسابقه از دیگر برنامه های جنبی این جشنواره بود .


لازم به ذکر است جزیره هرمز یکی از زیبا ترین جزایر ایران است که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی است که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به طبیعت بکر و دست نخورده آن ، یکی از معدود نقاطی است که گردشگران اجازه ورود وسیله نقلیه به جزیره را ندارند.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها