رئیس هیات اتحادیه اروپا در سازمان‌ های بین‌المللی:

هدف ما اطمینان حاصل کردن از اجرای تمامی جوانب برجام است

نماینده روسیه در سازمان‌ های بین‌المللی:

کار فشرده در وین در جریان است

نماینده روسیه در مذاکرات وین با اشاره به در جریان بودن کار فشرده در این گفتگوها، از برنامه کارگروه‌های سه‌گانه برای برگزاری نشست در روز جمعه خبر داد.
کد خبر: ۱۳۵۴۱۱۶

به گزارش جام جم آنلاین، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌ های بین‌المللی مستقر در وین، امروز (جمعه) از تداوم کار فشرده در مذاکرات رفع تحریم‌ های ایران خبر داد.

اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: «کار فشرده روی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در وین در جریان است. هر سه کارگروه (لغو تحریم‌ها، مسائل هسته‌ای، و اجرا و پیگیری) امروز برای رسیدگی به مسائل قابل ملاحظه باقی‌مانده نشست خواهند داشت».

روز چهارشنبه نیز پایگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» که از رسانه‌های نزدیک به جریان نومحافظه‌کار در آمریکا است، گزارش داد چین و روسیه در جریان مذاکرات رفع تحریم‌ ها در وین، آمریکا را برای پذیرش مطالبات ایران تحت فشار قرار داده‌اند.

در نزدیک به سه ماهی که از دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ ها می‌گذرد آمریکا و تروئیکای اروپایی و بازوهای رسانه‌ای آنها همواره سعی داشته‌اند اینطور القا کنند که ایران عامل حرکت آهسته گفت‌وگوهای وین است و سرعت گفتگوها تابع تنها اقدامات ایران است.

این در حالی است که در هفته‌های آغازین شروع به کار دولت بایدن، زمانی که تصور می‌شد او بر اساس وعده‌های انتخاباتی‌اش ممکن است سریعاً آمریکا را به برجام بازگرداند مقام‌های او در موقعیت‌های مختلف از جمله در جلسات تأیید صلاحیت مجلس سنا بارها این موضع را تکرار کردند که واشنگتن با نقطه بازگشت به برجام فاصله زیادی دارد.

از آن گذشته، دولت جو بایدن در مدت یک سالی که از ریاست‌جمهوری‌اش می‌گذرد با بحث‌هایی مانند «چه کسی اول باید به برجام برگردد» و «ضرورت مذاکره برای رسیدن به توافق قوی‌تر و طولانی‌تر» و زمان را برای ورود به برجام تلف کرد و اکنون قصد دارد با بازی مقصرنمایی، این تقصیر را گردن ایران بیندازد.

تحلیلگران همچنین می‌گویند سرعت مذاکرات وین را نمی‌توان تابع اقدامات تنها یک طرف دانست بلکه هر طرفی باید به سهم خود گامی برداشته و متقابلاً از طرف دیگر هم بخواهد که کاری انجام دهد.

در روزهای گذشته آن‌طور که حتی مقام‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی خودشان هم اعتراف کرده‌اند در گفتگوهای وین پیشرفت‌هایی که در بخش مربوط به تعهدات هسته‌ ای ایران بوده بیشتر از بخش‌های مربوط به رفع تحریم‌ها بوده که مربوط به تعهدات طرف غربی است.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها