رییس اداره آموزش و مشارکت‌های مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز

احیای تالاب صالحیه نظرآباد

رییس اداره آموزش و مشارکت‌های مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز، گفت: درصدد هستیم تا این تالاب را به منظور بهره برداری پایدار با استفاده از دانش بومی احیا کنیم.
کد خبر: ۱۳۵۲۴۷۸
احیای تالاب صالحیه نظرآبادبه گزارش جام جم آنلاین البرز، مهدی شریفی، افزود: نخستین مرحله آموزش و توان افزایی دانش آموزان روستای صالحیه با عنوان روستای حاشیه منطقه شکار ممنوع تالاب صالحیه توسط انجمن حامیان این تالاب اجرا شد.

رییس اداره آموزش و مشارکت‌های مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز، گفت: طرح «احیای تالاب صالحیه برای بهره‌برداری پایدار با استفاده از دانش بومی» توسط یک گروه محلی به نام حامیان تالاب صالحیه اجرایی شده و از طریق برنامه کمک‌های کوچک (SGP) حمایت می‌شود.

شریفی افزود: برخی از مهم‌ترین اهداف آن، آموزش اهمیت تالاب به دانش آموزان مدارس روستا‌های پیرامون تالاب صالحیه، ارتقا زیر ساخت‌های بهره برداری پایدار از تالاب در زمینه گردشگری، برگزاری نشست‌های مشارکتی شناسایی راهکار‌های حل تعارضات موجود در تالاب و درنهایت هدف اصلی این پروژه توسعه‌ی مشارکت مردمی در زمینه حفاظت از محیط زیست و بهره‌برداری پایدار از تالاب است.

او به بیان برنامه SGP پرداخت و گفت: برنامه کمک‌های کوچک (SGP) به عنوان بخشی از تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) در دفتر برنامه عمران سازمان ملل (UNDP) اجرا می‌شود.

شریفی با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست همراه با مردم و اشتغال زایی مبتنی بر توان محیطی از ارکان اصلی این برنامه است، افزود: زمینه چنین اقدامات عملی، سازمان دهی و ایجاد تشکل ها، دسترسی به منابع طبیعی و بهره مندی از اطلاعات و دانش می‌باشد تا شرایط بهبود اجتماعی و اقتصادی و مدیریت بلند مدت و مناسب ایجاد شود.

او اضافه کرد: این برنامه با کمک جوامع محلی و سازمان‌های غیردولتی در پی آن است تا راه حل‌های محلی موثر شناسنایی و ارائه شود، راه حل‌هایی که با حفظ محیط زیست در سطح محلی به حفظ محیط زیست جهانی می‌انجامد.

رییس اداره آموزش و مشارکت‌های مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست البرز افزود: دهیاری روستای صالحیه و برخی از ارگان‌های محلی و دولتی در محدوده تالاب و روستا‌های اطراف نیز در انجام این طرح با گروه حامیان تالاب، همکاری دارند.

تالاب فصلی به وسعت ۳۱ هزار هکتار و محدوده آبگیری ۲۰۰ هکتار در شهرستان نظرآباد استان البرز قرار دارد.

این تالاب در سال‌های اخیر به دلیل بارش‌های مناسب فصل‌های زمستان و بهار و همچنین هدایت بخشی از آب رودخانه کردان ساوجبلاغ تقریبا به یک تالاب دایمی تبدیل شده بود به طوریکه زیستگاهی برای بیش از ۱۲۰ گونه پرنده آبزی، کنارآبزی، خشک زی و مهاجر شده بود.

با این وجود اگر چه تالاب صالحیه در خرداد ماه سال گذشته آبگیری بسیار مناسبی داشت و چهره‌ای زیبا با وجود انواع پرندگان به خود گرفته بود، ولی اکنون با پهنه خشک و نمکی آن روبرو هستیم.
 
 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها