jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۹۷۸   ۰۴ آبان ۱۴۰۰  |  ۰۰:۰۸

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه مسمومیت با دارو و مواد سوزاننده شایع ترین مسمومیت ها در کودکان هستند، مطرح کرد: به هیچ عنوان هنگام مسمومیت کودک او را تحریک به استفراغ نکنند چون بهترین کار برای درمان مسمومیت دارویی کودکان همان شستشوی معده است.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر امیرحسین حسینی با بیان اینکه مسمومیت در کودکان در دو بخش شیوع بیشتری دارد، به بهداشت نیوز گفت: دسته اول مسمومیت با موادی است که دارویی و غذایی نیست مانند جرم گیر ، لوله بازکن و مواد شوینده که باعث عوارض زیادی از نظر سوختگی مری، تنگی مری ، بروز سرطان در بزرگسالی و حتی مرگ می شود.

علائم مسمومیت کودکان با مواد شوینده و داروها

وی اضافه کرد: گروه دیگری از شایع ترین مسمومیت ها در کودکان، مسمومیت ها با داروهای مختلف مانند داروهای اعصاب، داروی متادون برای ترک اعتیاد و حتی قطره یا قرص استامینوفن می باشد.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان خاطرنشان کرد: در خصوص مسمومیت با مواد سوزانده که در گروه اول اشاره شد، گاهی کودک پس از مصرف علائم خاصی ندارد و گاهی هم علائمش به شکل استفراغ، استفراغ خونی با آبریزش از دهان بروز پیدا می کند.

حسینی در خصوص علائم مسمومیت دارویی در کودکان گفت: در مسمومیت های دارویی، برحسب نوع دارو علائم فرق دارد، امکان دارد در کودک با علائمی چون خواب آلودگی، کاهش سطح هشیاری، استفراغ و سردرد بروز پیدا کند اما شایع ترین علامت پس از مسمومیت دارویی کاهش سطح هشیاری و گاهی هم تشنج است.

اولین اقدام اورژانسی برای مسمومیت کودکان با دارو و مواد سوزاننده

وی ادامه داد: بهترین کار پس از مسمومیت کودک با دارو و مواد شوینده و سوزاننده، این است که والدین سریعا کودک را به مراکز درمانی و بیمارستانی ببرند زیرا بسیاری از مسمومیت ها طوری است که نمی توان در خانه برای آن اقدام خاصی انجام داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: والدین هنگام مراجعه به بیمارستان باید دارویی که شک دارند بچه مصرف کرده و با آن مسموم شده را با خود بیاورند زیرا همین کار باعث می شود تشخیص و درمان کودک سریعتر انجام شود. زیرا هر کدام از داروها پادزهر خاص خود را دارد و به پزشک در تشخیص زودتر کمک زیادی می کند.

زمان طلایی برای درمان مسمومیت کودکان را از دست ندهید

حسینی تصریح کرد: در ضمن زمان طلایی یک ساعته بعد از مصرف قرص ها و داروها داریم که اگر در آن زمان طلایی شستشوی معده انجام شود، جذب دارو کمتر می شود و مقداری از دارو که باعث مسمومیت می شود را کاهش دهد.

وی گفت: درصد قابل توجهی از کودکانی که بر اثر مسمومیت دیرتر به بیمارستان آورده می شوند معمولا به دلیل تشنج ها و کاهش سطح هشیاری، دچار عوارض مغزی می شوند که این عوارض معمولا طولانی مدت هستند.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه درصد مسمومیت کودکان با دارو و مواد سوزاننده در ایران نسبت به کشورهای توسعه یافته بسیار بالاتر است، اظهار داشت: این مساله می تواند ناشی از عوامل فرهنگی و بافت اجتماعی جوامع باشد. خصوصا در خانواده هایی که تعداد فرزندان زیادی دارند و مراقبت از بچه ها کمتر است یا خانواده هایی که دارای فرد معتاد هستند، مسمومیت کودکان بیشتر دیده می شود.

هنگام مسمومیت کودکان خود درمانی نکنید!

امیرحسین حسینی افزود: خانواده ها باید مواد پاک کننده و شوینده را دور از دسترس بچه ها قرار دهند. این مواد را در ظروفی که قبلا برای آبمیوه و آب معدنی بوده نریزند زیرا این هم در بسیاری مواقع کودک به اشتباه به سراغ این ظروف می رود و برای رفع تشنگی از آن ها استفاده می کند.

وی بیان کرد: بهترین پیشگیری برای مسمومیت کودکان با دارو این است که داروها در دسترس بچه ها نباشد و اگر مسمومیت اتفاق افتاد در اولین زمان ممکن و بدون ترس و تاخیر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: به هیچ عنوان والدین خود درمانی و کودک را تحریک به استفراغ نکنند چون بهترین کار برای درمان مسمومیت دارویی کودکان همان شستشوی معده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها