jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۱۷۹   ۰۳ آبان ۱۴۰۰  |  ۰۸:۱۷

یک مطالعه جدید نشان می دهد که داروی مولتیپل اسکلروزیس (داروی مخصوص بیماران ام اس) همراه با داروی ضد ویروسی رمدسیویر شرایط بیماران کووید -19 را بهبود نمی بخشد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، موسسه ملی بهداشت انگلیس (NIH) نتایج یک آزمایش بالینی را در روز دوشنبه منتشر کرد که در آن داروی موسوم به اینترفرون بتا -1a به عنوان درمانی برای ویروس کرونا مورد بررسی قرار گرفت.

محققان دریافتند که این ترکیب با داروی رمدسیویر در مقایسه با رمدسیویر که به تنهایی در بیماران بستری در کووید استفاده می شود موثرتر نیست.

علاوه بر این در بین گروهی از بیماران که به سطوح بالای اکسیژن نیاز داشتند اینترفرون بتا -1 با پیامدهای بدتری مرتبط بود.

اینترفرون بتا -1a متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان تنظیم کننده سیستم ایمنی شناخته می شوند. این دارو التهاب را کاهش داده و از آسیب عصبی جلوگیری می کند.

این دارو در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان انواع مختلف بیماری ام اس تایید شده است.

در آگوست 2020 این دارو به عنوان بخشی از آزمایش تطبیقی برای درمان بیماری کرونا به کار برده شد.

آزمایشات تطبیقی ، درمان ها را در برابر یکدیگر آزمایش می کند و هر کدام که عملکرد بهتری داشته باشد در آزمایش جدید به کار برده می شود.

در همین آزمایشات تطبیقی اینترفرون بتا 1a با رمدسیویر آزمایش شد. پیش از این رمدسیویر به عنوان دارویی شناخته می شد که در درمان کرونا موثر عمل می کند.

مطالعات اولیه نشان داده بود که اینترفرون بتا -1a تکثیر ویروس هایی مانند سارس و مرس را که پسر عموی ویروس جدید هستند ، متوقف می کند.

همچنین به عنوان درمان بیماری ناشی از عفونت ویروس کووید-19 به تنهایی مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج امیدوار کننده ای داشت.

همچنین در تحقیقی که در ساوتهمپتون انگلستان انجام شد ، مشخص شد که بیماران بستری سئخ که داروی استنشاقی این دارو را دریافت کرده اند ، احتمال ابتلا به بیماری های شدید را تا 79 درصد در خود کاهش داده اند.

 

باز هم دارو در برابر دارونما

مطالعه دیگری در هنگ کنگ به یک گروه از بیماران بتا اینترفرون و دو داروی ضد ویروسی و به گروه دوم دارونما داد.

افرادی که این ترکیب را دریافت کردند در مقایسه با گروه کنترل که در حدود 12 روزه بهبود یافتند در حدود هفت روز زودتر سلامتی خود را به دست آوردند.

نیمی از شرکت کنندگان ترکیبی از اینترفرون بتا 1a و رمدسیویر و نیمی دیگر دارونما به همراه رمدسیویر دریافت کردند.محققان زمان بهبودی را آزمایش کردند و متوجه شدند که میانگین زمان بهبودی پنج روز است ، خواه به بیمار اینترفرون بتا به همراه رمدسیویر یا رمدسیویر به تنهایی داده شود.

علاوه بر این ، شانس بهبود در روز 15 برای شرکت کنندگان در هر دو گروه یکسان بود.

علاوه بر این ، این آزمایش در سپتامبر 2020 اصلاح شد تا از ثبت نام بیماران مبتلا به بیماری شدید که به سطوح بالای اکسیژن یا تهویه مکانیکی نیاز دارند ، جلوگیری شود.

این امر پس از آن صورت گرفت که مشخص شد بیمارانی که از اینترفرون بتا 1a و رمدسیویر استفاده می کنند در مقایسه با بیمارانی که اینترفرون بتا 1a به آنها داده نشده است ، وضعیت تنفسی بدتری دارند.

این تیم معتقد است که این دارو باعث افزایش التهاب در بیماران مبتلا به بیماری تنفسی شدیدتر شده است.

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها