jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۳۲۱   ۲۸ شهريور ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

بارداری با تغییرات گسترده‌ای در هورمون‌های بدن همراه است و تظاهر و شدت بسیاری از بیماری‌ها را تغییر می‌دهد. به این دلیل خانم‌هایی که دچار بیماری صرع یا همان تشنج‌های تکرارشونده هستند، برای بارداری دچار نگرانی شده و از این وحشت دارند در صورتی که بخواهند بچه‌دار شوند، احتمالا با چالشی بزرگ مواجه شده و ممکن است بیماری آنها از کنترل خارج شود.

در واقع بارداری ممکن است به‌ندرت سبب افزایش خطر بروز تشنج شود اما در بیشتر موارد تغییری در کنترل بیماری صرع در زمان بارداری رخ نمی‌دهد یا این‌که حتی خطر تشنج کاهش می‌یابد. مشروط به آن‌که پیش از بارداری با پزشک معالج مشورت شده و تغییرات لازم در داروها صورت بگیرد.

مهم‌ترین نکته‌ای که خانم‌هایی که قصد بارداری دارند باید به آن توجه کنند، این است که برخی داروهای ضدتشنج ممکن است سبب اختلالات مادرزادی در ساختار ستون فقرات و مغز شود؛ سردسته این داروها «والپروات سدیم» است.

به این دلیل مراجعه به پزشک معالج حداقل دو ماه زودتر از زمانی که قصد شروع بارداری را دارید بسیار ضروری و مهم است.

پزشک شما پس از انجام بررسی‌ها و با در نظر گرفتن این‌که آخرین حمله تشنجی شما مربوط به چند ماه یا چند سال قبل بوده‌است تصمیم خواهدگرفت داروهای شما را قطع کند یا دوز آنها را تغییر بدهد یا این‌که نوع دارو را عوض کند. پس از آن می‌توان حدود دو ماه صبر کرد و سپس اقدام به بارداری کرد.

نکته مهم دیگر این است که مصرف اسیدفولیک در خانم‌هایی که سابقه تشنج دارند و در حال مصرف داروهای ضدتشنج هستند در دوران بارداری و قبل از آن بسیار مهم است و معمولا با دوز بیشتری نسبت به سایر خانم‌ها تجویز می‌شود.

در صورتی که تمام این اقدامات شامل تغییر داروها و مصرف اسیدفولیک را انجام داده سپس به بارداری اقدام کردید فراموش نکنید خواب مناسب، تغذیه سالم و پرهیز از مصرف سیگار و الکل و مقادیر زیاد کافئین در جلوگیری از تکرار تشنج در زمان بارداری بسیار مهم است.

در پایان باید اشاره کرد حتی در صورت بروز تشنج در زمان بارداری در بیشتر موارد خطری جان مادر و جنین را تهدید نمی‌کند و با تجویز به موقع داروها می‌توان تشنج را کنترل کرد و بارداری را به سلامت به پایان رساند.

دكتر علیرضا طبیب خویی - جراح مغز ‌و ‌اعصاب / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها