jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۴۷۶۴   ۰۸ شهريور ۱۴۰۰  |  ۰۸:۴۷

با انتشار بیانیه وزارت بهداشت نیوزیلند؛

مرگ یک زن در نیوزیلند بعد از تزریق واکسن فایزر

دولت نیوزیلند روز دوشنبه اعلام کرد یک زن بعد از تزریق واکسن کرونای فایزر در این کشور جان باخت.

به گزارش جام جم آنلاین؛ وزارت بهداشت نیوزیلند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، یک هیات مستقل پایش ایمنی واکسن کرونا علت مرگ این زن را التهاب عضله قلب دانست که یکی از عوارض واکسن آمریکایی فایزر است.

در این بیانیه آمده است این هیات خاطرنشان کرد مسائل پزشکی دیگری نیز در همان زمان رخ داده که ممکن است بر نتیجه تزریق واکسن تاثیر بگذارد.

همچنین هفته گذشته، تزریق محلول آب و نمک به جای واکسن کرونا در ۵ فرد مبتلا به دلتا و احتمال گسترده بودن این اشتباه در دوز دوم تزریق عمومی؛ در نیوزلند جنجال گسترده‌ای به پا کرده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که پنج فرد مبتلا به سویه دلتای کرونا، در دوز دوم واکسیناسیون خود به جای فایزر، محلول نمک دریافت کرده اند.
انتشار این خبر از سوی وزارت بهداشت نیوزیلند باعث جنجال بزرگی در این کشور شده و بر اساس گزارش‌ها احتمالا افراد بیشتری به اشتباه واکسن محلول نمک به جای واکسن کرونا دریافت کرده باشند.

مرگ این زن در نیوزیلند در حالی اتفاق افتاد که ژاپن تزریق ۱.۶۳ میلیون دُز واکسن کرونای مدرنا را روز (پنج شنبه) یک هفته پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر وجود آلودگی در برخی از ویال‌های این واکسن متوقف کرد.

مسئولان ژاپن و شرکت مدرنا اعلام کرده اند هیچ مشکلی در رابطه با ایمنی یا کارآیی این واکسن‌ها مشخص نشده و تنها برای احتیاط تزریق این واکسن‌ها به حالت تعلیق درآمده است، اما این اقدام باعث شده تا چندین شرکت ژاپنی واکسیناسیون کارکنان خود را که طبق برنامه ریزی برای امروز تعیین شده بود، لغو کنند.

شرکت مدرنا در گزارشی تایید کرده است که مواردی از وجود "ذرات خارجی" در ویال‌های واکسن کووید-۱۹ مشاهده شده است. این شرکت در حال بررسی گزارش‌ها است و همچنان متعهد به همکاری با شریک خود شرکت "تاکدا"ست که مسئولیت توزیع واکسن در ژاپن را بر عهده دارد.

یک مقام وزارت بهداشت ژاپن گفته است که شرکت تاکدا ابتدا در ۱۶ ماه آگوست از ویال‌های آلوده مطلع شده و این موضوع را روز چهارشنبه به دولت گزارش کرده است. این تاخیر به این دلیل بوده که شرکت تاکدا به زمان نیاز داشته تا اطلاعاتی را در مورد ویال‌های آلوده و اینکه در کدام استان‌ها توزیع شده، جمع آوری کند.

شرکت مدرنا اعلام کرده است که این آلودگی می‌تواند به دلیل بروز مشکل در یکی از خطوط تولید واکسن در اسپانیا باشد.

در حالی که دولت آمریکا سعی دارد به گونه‌ای القا کند که طرفداران واکسن فایزر در دنیا زیاد هستند، اما رسانه‌های رسمی کشور‌ها در گزارش‌هایی از تلفات و تبعات واکسن فایرز و مدرنا خبر می‌دهند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها