سرپرست دفتر خدمات بازرگانی جهاد کشاورزی تشریح کرد

جبران ۳۰ درصدی کسری خرید تضمینی گندم داخلی از محل واردات

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال:

۲۹۶ هزار و ۱۱۷ تن بذر گندم آبی و دیم از کشاورزان خریداری شد

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: ۲۹۶ هزار و ۱۱۷ تن بذر گندم آبی و دیم تا ۲۰ تیرماه از کشاورزان خریداری شده که ۵۴ درصد برنامه مصوب ابلاغی به استان ها است.
کد خبر: ۱۳۲۹۶۲۳

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با بیان این مطلب افزود: برنامه تأمین بذر گندم گواهی شده در تمام طبقات برای کشت پاییزه سال زراعی آینده، ۵۵۲ هزار و ۲۰۳ تن است که از این میزان ۳۳۱ هزار و ۸۷۳ تن بذر گندم آبی و ۲۲۰ هزار و ۳۳۰ تن بذر گندم دیم است.

صمد مبصّر اظهار داشت: خرید بذر گواهی شده گندم به ویژه در مناطق سردسیر تا تقریباً اواخر مردادماه ادامه خواهد داشت.

وی گفت: در مورد خرید بذر گندم آبی از برنامه ۳۳۱ هزار و ۸۷۳ تن نزدیک به ۲۱۷ هزار و ۳۶ تن معادل ۶۵ درصد، تحقق برنامه تا ۲۰ تیر ماه داشته‌ایم و امیدواریم ۸۰ درصد برنامه به رغم شرایط خشکسالی تحقق پیدا کند.

مبصّر ادامه داد: در خصوص خرید بذر گندم آبی، استان البرز با ۱۰۸ درصد تحقق برنامه و تولید ۲۷۱۷ تن، پیشتاز بوده است.

وی اظهار داشت: استان‌های سمنان و سیستان و بلوچستان به دلیل خشکسالی کمترین درصد تحقق برنامه تولید بذر گندم آبی را داشته‌اند.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با بیان این که امسال کشت بذر گندم در اراضی دیم به دلیل افزایش گرما و خشکسالی بغرنج‌تر است، گفت: از مجموع ۲۲۰ هزار و ۳۳۰ تن برنامه تولید بذر گندم تا ۲۰ تیر ماه نزدیک به ۸۰ هزار تن معادل ۳۶ درصد برنامه، بذر از مزارع دیم خریداری شده است.

وی اضافه کرد: بیشترین خرید بذر گندم دیم از استان کرمانشاه با ۹۸ درصد تحقق برنامه صورت گرفته و کمترین میزان خرید بذر گندم دیم نیز به استان چهارمحال و بختیاری با ۴ درصد تحقق برنامه تعلق دارد.

مبصّر با اشاره به مشکلات خرید بذر گندم اظهار داشت: مسائل خرید بذر گندم که توسط شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود مربوط به یک سری موضوعات جانبی و حاشیه‌ای از جمله تسهیلات است.

وی افزود: به رغم تلاش‌های وزارت جهاد کشاورزی، اغلب شرکت‌های بذری هنوز نتوانسته‌اند تسهیلات مورد نیاز برای خرید بذر گندم را از بانک کشاورزی دریافت کنند و به همین دلیل برخی از کشاورزان از تحویل بذرهای خود به شرکت‌های بذری خودداری کردند و این محصولات را در قبال وجه نقدی در اختیار کارخانه‌های آرد، ماکارونی و دلال‌ها قرار داده‌اند.

مبصّر ادامه داد: شرکت‌های خصوصی، متولی تولید بذر هستند و بذر پایه را به کشاورزان واگذار کرده و کشاورزان بذر را تحت نظارت تولید کرده و به این شرکت‌ها می‌فروشند.

وی گفت: در شرایط اقتصادی نامطمئن، چنانچه پیمانکار بذر از دریافت پول بذر تحویلی خود توسط شرکت در مدت کوتاه ناامید شود، به ناچار بذر خود را به صورت نقدی به بالاترین قیمت خواهد فروخت و بدین ترتیب قسمتی از بذرهای تولیدی کشور، از چرخه بذری خارج می‌شوند.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال اذعان داشت: شرکت‌های بذری در کل برای خرید دست کم ۵۰۰ هزار تن بذر غلات از کشاورزان به حدود ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات خرید نیاز دارند.

وی گفت: طبق گزارش انجمن صنفی تولیدکنندگان بذر اصلاح شده از ۲۶۰ شرکت بذر گندم و جو در کشور، تاکنون کمتر از ۱۰ درصد آنها موفق به اخذ تسهیلات بانکی شده‌اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها