چرا سویه دلتای کرونا سریع‌تر منتشر می‌شود؟
آخرین نتایج پژوهش‌های محققان چینی نشان داد

چرا سویه دلتای کرونا سریع‌تر منتشر می‌شود؟

title
یک فناوری جدید با دستگاه‌های بسیار کوچک که از مواد ژنتیکی ساخته شده‌اند، سلول‌های ویروسی را قبل از اینکه بتوانند سلول‌های انسانی را آلوده کنند به دام می‌اندازد.
کد خبر: ۱۳۲۷۸۳۰
به گزارش جام‌جم آنلاین، ایسنا  به نقل از آی‌ای می‌گوید، محققان دانشگاه فنی مونیخ (TUM) یک روش درمانی جدید ابداع کرده‌اند که عفونت‌های ویروسی را به دام می‌اندازد و ویروس‌ها را بی‌خطر می‌کند.

محققان با استفاده از روش "اوریگامی دی‌ان‌ای (DNA origami)، نانوکپسول‌های ساخته شده از مواد ژنتیکی ساخته‌اند که می‌تواند با در آغوش گرفتن ویروس‌ها، آن‌ها را خنثی کند.

روش «اوریگامی دی‌ان‌ای» اساساً دی‌ان‌ای را برای جمع شدن و تا خوردن به شکل صفحات سه‌بعدی و مثلثی برنامه‌ریزی می‌کند.

تیم ابداع کننده این فناوری جدید سال‌هاست که روی برنامه‌نویسی دی‌ان‌ای کار و آزمایش می‌کنند. آن‌ها برای جدیدترین کار خود «نانو اشیاء توخالی» ساختند که اساساً ویروس‌ها را به دام می‌اندازد و از آلوده شدن سلول‌های دیگر به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

این تله‌های کوچک از ۲۰ سطح مثلثی تشکیل شده‌اند و داخل تله‌ها با مولکول‌هایی پوشیده شده است که به ویروس‌ها متصل می‌شوند.

«هندریک دیتز» نویسنده این مقاله گفت: حتی یک نیم پوسته ساده در اندازه مناسب، کاهش قابل توجهی در فعالیت ویروس نشان می‌دهد. اگر پنج محل اتصال برای ویروس داخل این تله‌ها قرار دهیم، به عنوان مثال آنتی‌بادی‌های مناسب، می‌توانیم ویروس را تا ۸۰ درصد خنثی کنیم و اگر بیشتر در نظر بگیریم، به انسداد و خنثی‌سازی کامل دست خواهیم یافت.

محققان می‌گویند این تله‌های ویروسی می‌توانند برای درمان‌های هدفمند استفاده شوند.

این تیم تله‌های خود را روی سلول‌های کشت شده موش آزمایشگاهی، سلول‌های انسانی و ویروس‌ها آزمایش کرد و مشاهده شد که این ساختار‌های کوچک به مدت ۲۴ ساعت پایدار مانده و دو نوع ویروس «هپاتیت B» و ویروس‌های مرتبط با آدنو (AAV) را گیر انداختند و از آلودگی سلول‌های انسانی به آن‌ها جلوگیری کردند.

دیتز همچنین توضیح داد که می‌توان از این فناوری به عنوان وسیله حمل و نقل دارو در بدن نیز استفاده کرد.

محققان آلمانی قصد دارند تله‌های ویروسی خود را درون بدن موش‌ها آزمایش کنند. آن‌ها بر این باورند که ساختار‌های اوریگامی دی‌ان‌ای آن‌ها در نهایت به انسان تزریق خواهد شد و به این ترتیب امکان درمان‌های ویژه‌ای وجود خواهد داشت که سلول‌های ویروس را قبل از آلوده‌سازی سلول‌های انسانی به دام می‌اندازد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها