jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۷۴۹۷   ۲۹ تير ۱۴۰۰  |  ۰۵:۰۴

یافته‌ ها نشان می‌دهد که این مدل جدید پیش‌ بینی با استفاده از مکالمات تلفنی روزانه دارای پتانسیل امیدوارکننده‌ای برای ارزیابی خطر بیماری آلزایمر است.

به گزارش جام جم آنلاین، تشخیص بیماری آلزایمر به دلیل طیف گسترده‌ای از علائم، تنوع فردبه‌فرد، هزینه‌های تشخیصی و توانایی متفاوت مراکز بهداشتی دشوار است.

با این‌ وجود، شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در مراحل اولیه تشخیص برای کاهش بار بیماری آلزایمر در میان بیماران و مراقبان و شروع درمان، موردی کلیدی است.

در سال‌های اخیر شواهد زیادی ارائه شده است که مدل‌های پیش‌بینی کننده‌ای که از الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌کنند، دقت و کارایی بیشتری دارند.

بسیاری از مدل‌ها برای اهداف بالینی از جمله پیش‌بینی بیماری آلزایمر با استفاده از داده‌های سلامت بالینی ارائه شدند اما اثربخشی متفاوتی را نشان داده‌اند.

آکیهیرو شیمودا و همکاران وی از وزارت بهداشت عمومی ژاپن برای ایجاد و اصلاح مدل‌های موجود، مدل جدید و پیشرفته یادگیری ماشین را با استفاده از ویژگی‌ های صوتی برای شناسایی علائم اولیه بیماری آلزایمر ایجاد کرده‌اند.

استفاده از ویژگی‌ های صوتی نکته بسیار مهمی است زیرا شواهد بالینی نشان می‌دهد، بیماران مبتلا به آلزایمر به احتمال زیاد با مکث طولانی و آرام صحبت کرده و وقت خود را برای یافتن کلمات صحیح صرف می‌کنند که منجر به پیام‌های منقطع می‌شود و فقدان تسلط گفتاری را نشان می‌دهد.

برای توسعه مدل‌های دقیق پیش‌بینی، محققان از ۱۴۶۵ پرونده داده صوتی از ۹۹ فرد سالم و همچنین ۱۵۱ فایل داده صوتی ضبط شده از ۲۴ بیمار مبتلا به آلزایمر حاصل از یک برنامه پیشگیری از زوال عقل در شهر هاچیوجی در توکیو استفاده کردند.

این داده‌ها از مکالمات تلفنی بین ماه‌های مارس و مه سال ۲۰۲۰ از افراد ۶۵ سال به بالا نمونه‌برداری شده‌اند.

محققان از روی فایل‌های صوتی، مدل‌های یادگیری ماشین را بر اساس تقویت‌گرادیان (XGBoost، تقویت گرادیان درخت تصمیم‌گیری است که برای سرعت و کارایی بالا طراحی شده است)، جنگل تصادفی یا جنگل تصمیم تصادفی (RF) و رگرسیون لجستیک (LR) با استفاده از هر فایل صوتی به‌عنوان یک مشاهده واحد توسعه دادند سپس عملکرد پیش‌بینی شده مدل‌ها توسط منحنی مشخصه عملکرد سیستم یا منحنی عملیاتی گیرنده (ROC) ارزیابی شد که نشانه‌هایی از اثربخشی، حساسیت و موارد اختصاصی را بیان می‌کرد سپس نتایج الگوریتم‌های یادگیری ماشین چندگانه با آزمون‌های شناختی معمولی مقایسه شد و مدل‌ها عملکرد پیش‌بینی مشابه سایر آزمایش‌های تشخیصی را نشان دادند.

نتایج دیگر مدل‌های یادگیری ماشین نشان داد که دقت پیش‌بینی در مقایسه با سایر آزمون‌های تشخیصی در قابلیت تشخیص تفاوت معناداری ندارد.

بااین‌حال، چندین محدودیت نیازمند توجه است؛ در این روش فقط از نمونه‌های باینری به‌عنوان افراد سالم یا بیمار تشخیص داده شده با دامنه محدودی از تشخیص بالینی که می‌تواند شناسایی موثرتر شدت بیماری را فراهم کند، استفاده شده است و در مطالعات آینده باید داده‌های گذشته‌نگر بیماران با علائم محدود، خفیف یا شدید نیز مورد توجه قرار گیرد.

علاوه بر این، قدرت پیش‌بینی توسط اندازه نمونه و کیفیت صدا محدود بود که می‌تواند بیشتر گسترش یابد تا یک نمونه جمعیت بیشتر و یک کیفیت نمونه‌گیری استاندارد را در بر بگیرد. علاوه بر این، فقط ویژگی‌های صوتی سطحی برای تجزیه‌وتحلیل مورد استفاده قرار گرفت که اگر افراد با لهجه صحبت کنند یا تلفظ غیر معمول داشته باشند می‌تواند منجر به از دست دادن اطلاعات و شناسایی اشتباه شود.

با این وجود، دقت مدل‌های توسعه یافته توسط مجموعه داده‌های آموزشی بزرگ پشتیبانی می‌شود که بیانگر تفاوت نشانه‌های اصلی ویژگی‌های صوتی بین بیماران سالم و تشخیصی است بنابراین یافته‌ها نشان می‌دهد که این مدل جدید پیش‌بینی با استفاده از مکالمات تلفنی روزانه دارای پتانسیل امیدوارکننده‌ای برای ارزیابی خطر بیماری آلزایمر است. در آینده، مطالعات می‌تواند بر روی این مفهوم گسترش یابد و شامل جمعیت نمونه بزرگتر و متنوع‌تری برای بهبود بهتر مدل‌های کنونی باشد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها