jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۲۳۸۱   ۰۱ تير ۱۴۰۰  |  ۱۰:۴۹

تنها راهی که از طریق آن می‌توان متوجه شد که آیا سردرد به علت ویروس کرونا ایجاد شده است یا خیر، این است که ببینید همراه با سردرد چه علائم دیگری دارید.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، از آن جایی که ویروس کرونا کل جهان را درگیر کرده است، به همین دلیل مشکلاتی مثل ترس و وحشت در بین مردم زیاد شده است و به واسطه همین ترس ممکن است هر نوع تغییر حالتی را جزو علائم کرونا تلقی کنند.

سر درد یکی از علائم ویروس کرونا است و شاید عوارض جانبی این وضعیت استرس زا هم باشد. همه ما در مواقع ابتلا به استرس، با مشکلاتی مثل آلرژی و میگرن هم مواجه می‌شویم و این موارد به یکدیگر مرتبط هستند، البته ممکن است سر درد شما دلیل دیگری به غیر از ویروس کرونا هم داشته باشد.

چگونه بفهمیم که سردرد از COVID-۱۹ است یا نه؟

شدتش از متوسط تا شدید است
احساس پالس یا فشار ایجاد می‌کند
در دو طرف سر شما اتفاق می‌افتد (دو طرفه)
وقتی خم شوید ممکن است بدتر شود


هر سردردی علامت کرونا نیست

سر درد علامت رایجی از ابتلا به بیماری ویروس کرونا محسوب نمی‌شود، اما بهتر است که به آن دقت داشته باشید و نادیده نگیرید. کمتر از ۱۴ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا سر درد را گزارش کردند. پس همانطور که می‌بینید، این علامت خیلی رایج نیست.
متخصصان اعلام کردند که سلول‌های ایمنی، پروتئین‌هایی به نام سیتوکین آزاد می‌کنند که باعث التهاب، تب و خستگی می‌شود و ممکن است سر درد هم مانند هر درد دیگر در بدن نتیجه تلاش بدن برای مبارزه با عفونت باشد.
اما به طور کل سر درد خیلی در ابتلا به ویروس کرونا، اتفاق رایجی محسوب نمی‌شود. سردرد یک تجربه رایج برای بسیاری از افراد است و نباید خیلی به چشم هشدار به آن نگاه کنید؛ مخصوصا اگر شبیه به سر درد‌های همیشگی تان باشد.
همچنین متخصصان بیان کردند که اگر فقط به سر درد مبتلا شده اید، در موارد خیلی نادر می‌تواند نشان دهنده ویروس کرونا باشد. در واقع سردرد نمی‌تواند تنها دلیل شما برای مراجعه به آزمایش کووید ۱۹ باشد، مگر اینکه مدت زمان طولانی ادامه داشته یا با علائم دیگر کرونا مثل خستگی همراه شده باشد.

پس تنها راهی که از طریق آن می‌توان متوجه شد که آیا سردرد به علت ویروس کرونا ایجاد شده است یا خیر، این است که ببینید همراه با سردرد چه علائم دیگری دارید.

اگر سر درد شما غیر معمولی و غیر طبیعی بود، حتماً فهرست دیگری از علائم کرونا را در خودتان بسنجید و ببینید بدن تان دقیقا چه احساسی دارید. اگر علائم دیگر را هم داشتید، می‌توانید آزمایش کرونا بدهید و خودتان را قرنطینه کنید تا از انتقال ویروس جلوگیری شود.

این ویروس تغییرات بسیار زیادی را نسبت به گذشته داشته است، اما اولین علامت آن که اکثرا در بین همه رایج بود، سرفه محسوب می‌شد. بعد از آن کاهش حس بویایی هم جزء علامت‌های رایج قرار گرفت. کم کم سردرد‌های شدید هم به آن اضافه شد.

جالب است بدانید سر درد کووید ۱۹ برای بعضی از افراد بعد از ریکاوری هم وجود دارد، اما برای بعضی دیگر در عرض چند روز برطرف می‌شود که این سردرد با درد میگرن متفاوت است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش