jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۹۴۶   ۳۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۳۳

بر اساس آخرین نتایج به دست‌آمده از مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی، واکسن ضد ویروس کرونا که توسط موسسه "فینلای" کوبا موسوم به «سوبرانا ۰۲» تولید شده تا ۶۲ درصد برای مقابله با این بیماری موثر است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، «بیسِنته بِرِز» مدیر این مرکز تحقیقاتی در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور تصریح کرد، این اثربخشی ۶۲ درصدی بر اساس تجزیه و تحلیل‌های تزریق دو دوز واکسن سوبرانا ۰۲ به فاصله ۲۸ روز بر داوطلبان حاصل شده است. مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی واکسن سوبرانا روی ۴۴ هزار و ۱۰ داوطلب ۱۹ تا ۸۰ ساله انجام شد.

«میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهوری کوبا در واکنش به این موفقیت در صفحه توییترش نوشت: اثربخشی سوبرانا ۰۲ پس از تزریق دو دوز، فراتر از الزام سازمان جهانی بهداشت در اثربخشی ۵۰ درصدی برای تبدیل شدن به کاندیدای واکسن موثر است.

طبق اعلام کارشناسان فینلای، درخواست مجوز استفاده اضطراری از این واکسن در روز‌های آینده به نهاد دولتی نظارت دارویی و تجهیزات پزشکی کوبا ارائه خواهد شد.

سوبرانا ۰۲ به عنوان یکی از پنج کاندیدای واکسن در دست بررسی کوبا بوده که نام این جزیره را به عنوان نخستین کشور آمریکای لاتین در فهرست کشور‌های دست یافته به واکسن تولید داخل قرار خواهد داد.

مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی واکسن سوبرانا ۰۲ به موازات کوبا در توافق با انستیتو پاستور در ایران نیز انجام شده است.

همچنین در نخستین مرحله آزمایش انسانی، تزریق این واکسن کوبایی ضد کووید-۱۹ بر گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال در هفته جاری در این کشور آغاز شده است.

دولت کوبا پیشتر از واکسیناسیون کامل جمعیت این جزیره تا پیش از پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) خبر داد.

کوبا به عنوان یکی از کشور‌های آسیب دیده از کرونا در منطقه آمریکای لاتین تاکنون از هیچ یک از واکسن‌های مورد استفاده در سایر کشور‌ها ازجمله واکسن‌های آسترازنکا، فایزر، اسپوتنیک وی یا سینوواک وارداتی نداشته و به دنبال بهره برداری از واکسن‌های تولیدی کشور خود برآمده است.

نهاد‌های علمی کوبا همزمان چهار واکسن دیگر «آبدالا»، «سوبرانا ۰۱»، «سوبرانا پلاس» و «مامبیسا» را نیز در دست بررسی دارند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش