jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۸۹۵   ۳۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۲:۴۸

زنیان برای کاهش چربی خون، ناراحتی‌های گلو و سرفه و درمان درد معده مفید است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که زنیان را با نام‌هایی، چون انیسون بری، کمون حبشی، اجوان، اسپرکای، خرد دانه و نام محلی اجقو می‌شناسند، گفت: طبیعت این گیاه گرم و خشک است و در ساخت مشمع‌های ضد درد کاربرد دارد.

ساره حسینی افزود: زنیان از جمله گیاهان زراعی خراسان جنوبی به شمار است که به‌صورت محصول فرعی در باغات و مزارع اطراف کشت اصلی پرورش می‌یابد و از محصولات مهم این استان است.

وی با اشاره به این که زنیان برای درمان اسهال مفید است، گفت: کوبیده آن به عنوان دارو برای ناراحتی‌های معده و کبد مفید و به عنوان دارو برای ناراحتی‌های گلو و سرفه اثربخش است، سوءهاضمه را برطرف می‌کند و برای درمان درد معده مفید است.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این‌که، از زنیان به عنوان ادویه و نگه دارنده مواد غذایی استفاده می‌شود، افزود: از این گیاه در تهیه پودر کاری، بیسکویت و ترشیجات استفاده می‌شود، خاصیت ضد کرم دارد، ضد اسپاسم و مقوی و محرک است و خاصیت ضد میکروب دارد.
حسینی با بیان این‌که دانه زنیان برای کاهش وزن کاربرد دارد، گفت: برای کاهش چربی خون اثربخش است، برای درمان تومور‌های شکمی مفید است.

وی افزود: همچنین مصرف یک قاشق چای خوری دانه گیاه مخلوط با شیر و مصرف آن تا ۴۰ روز در کاهش قند خون اثربخش است و مصرف نصف استکان عرق زنیان بعد از غذا از نفخ و ترشی معده جلوگیری می‌کند.

حسینی گفت: مصرف زنیان برای گرم مزاجان توصیه نمی‌شود و در صورت لزوم باید به مقدار کم و به همراه گیاهانی که طبیعت سرد دارند مصرف شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها