نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: ما دچار خودتحریمی هستیم آنقدر خود را تحریم کرده‌ایم که تحریم‌های بیگانگان بر ما اثر ندارد.
کد خبر: ۱۳۲۰۷۶۴

به گزارش جام جم آنلاین، علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در برنامه شبکه چهارم صدا و سیما با عنوان «با نخبگان»، گفت: ما دچار خودتحریمی هستیم آنقدر خود را تحریم کرده‌ایم که تحریم‌های بیگانگان بر ما اثر ندارد.

وی افزود: دولت‌ها برای اداره خود متکی بر نفت بودند، در دولت فعلی اتکا به نفت متزلزل شد، لذا دولت فعلی با دست در جیب مردم کردن و ایجاد تورم، امکانی را ایجاد کرد تا خود را اداره کند و فشار را بر مردم وارد کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: راه درست اداره دولت توجه به رکن تولید در داخل کشور است و دولت باید خود را از مقابل تولیدکننده کنار بکشد، به جای اینکه پای او را بگیرد و او را با سر به زمین بزند، دست او را بگیرد و بلندش کند.

زاکانی گفت: دولت به جای اینکه بازار سرمایه را تقویت کند تا رونق پیدا کند به گونه‌ای عمل کرد که بتواند از طریق بازار سرمایه خود را اداره کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در حالی که نرخ تورم در دنیا حدود دو درصد است، تورم در کشور ما حدود ۵۰ درصد است. دولت از طریق تورم خود را اداره و کل مشکلاتش را به مردم منتقل می‌کند.

زاکانی اظهار داشت: از سال ۹۰ تا ۹۸ حدود ۳۴ درصد قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است و اگر برای ۸ سال آینده سالانه ۸ درصد رشد کنیم تازه می‌توانیم قدرت خرید مردم را به سال ۹۰ برگردانیم.

وی گفت: به برکت خون شهدا، قدرت منطقه‌ای برای ما ایجاد شد، آن چیزی که قدرت منطقه ما را تهدید می‌کند، تبعیض است زیرا منافع اقتصادی برای عده خاصی محقق شده و به ضرر و زیان عامه مردم است. تورم مالیاتی است که دولت از فقرا می‌گیرد، این تبعیض در عدم استفاده از منافع اقتصادی کشور، قدرت منطقه ما را مخدوش می‌کند از این رو مبارزه با مفاسد اقتصادی و رفع تبعیض در برنامه‌های جدی بنده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد تخلفات در واگذاری‌ها نیز، گفت: در مورد واگذاری ها، جنایت بزرگی در کشور اتفاق افتاده است. واگذاری‌هایی در دهه‌های ۷۰، ۸۰ و ۹۰ انجام شده است. دولت‌ها یاد گرفتند که با واگذاری ها، خود را اداره کند نه اینکه با واگذاری‌ها بتوانند پیشرفت ایجاد کنند. در ۳ دهه واگذاری‌ها با فساد صورت گرفت.

زاکانی اظهار داشت: عملاً سرمایه‌های کشور را به جای اینکه کارآمد کنیم به دست عناصر کاسب دادیم که هیچ شناختی نسبت به فعالیت‌ها در آن حوزه نداشتند و مانند یک اوراقچی، کارگران را بیرون کردند. کارخانه‌ها را اوراق کردند و زمین را فروختند و یک شبه امکان فوق‌العاده را از کشور دزدیدند.

وی تاکید کرد: رویکرد‌ها در واگذاری‌ها بسیار غلط بود، عدم شفافیت، فساد و عدم تعارض منافع در جریان واگذاری‌ها کشور را برباد داد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: طبق اصل ۴۹ قانون اساسی و قانونی که در مجلس دهم تصویب شده است، دولت آینده مبتنی بر این قوانین، حقوق ملت را استیفا خواهد کرد.

زاکانی با بیان اینکه بار‌ها به خاطر واگذاری‌ها به دادگاه رفته‌ام، گفت: واگذاری سایپا با فساد همراه بود. در واگذاری پتروشیمی ها، بار‌ها به دادگاه رفتم و آن‌ها محکوم شدند.

وی تصریح کرد: من همیشه در مقام متهم به دادگاه رفتم، اما از حقوق مردم دفاع می‌کردم و چند صد هزار میلیارد تومان از اموال بیت المال را صیانت کردم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد واگذاری پتروشیمی باختر هم گفت: ادعا کردند که این واگذاری بسیار موفق بوده است. اموال کلا مربوط به بنیاد شهید است، سه برادر آمده‌اند ۱۰۳ هکتار از این اموال را به قیمت ۳۷ میلیارد تومان خریدند، تغییر کاربری داده‌اند. ۵۰ هکتار آن را به قطعات کوچک تقسیم کردند، بنیاد شهید اعتراض کرد که چرا این کار را کردید، این سه برادر شکایت کردند و با نفوذ طبری به نفع این سه برادر، رأی صادر شد.

زاکانی اظهار داشت: این سه برادر پتروشیمی باختر را ۱۰۰ میلیارد تومان خریده اند و بر خلاف قانون این واگذاری انجام شده است. عید ۳۰ میلیارد افزایش سرمایه دادند و هیئت مدیره را تغییر دادند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان امکان و سرمایه در دست این سه برادر است، حتماً دولت بنده دخالت خواهد کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مجلس دهم، تحقیق و تفحص را شروع کردم، اما برخی نمایندگان دنبال کردند و اجازه ندادند که به نتیجه برسد، در مجلس یازدهم نیز تحقیق و تفحصی را کلید زدم، برخی از نمایندگان در تلاش هستند که این تحقیق و تفحص به نتیجه نرسد.

زاکانی تاکید کرد: در کشور تنه‌های قطور فساد وجود دارد که باید این تنه‌ها قطع شود. با قطع سر شاخه‌ها و برگ‌ها نمی‌توان فساد را از بین برد. در کشور عده‌ای امکان مردم را به یک عده مفت خور داده‌اند، سهم افراد در مجلس، دولت و قوه قضائیه را هم مشخص کردند و با هم می‌خورند.

وی گفت: دولت‌ها می‌خواستند که به گونه‌ای کشور را اداره کنند که بقیه عجیرشان باشند، از این رو تمرکز زدایی در دولت بنده قطعی است.

نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری تاکید کرد: در دولتم در سال اول تمرکز زدایی را عملیاتی خواهیم کرد و حکمرانی در فضای مجازی و ایجاد دولت الکترونیک را عملیاتی می‌کنم.

زاکانی تصریح کرد: مدیران بدانند که دوران منفعت طلبی تمام شده است. در دولت بنده اساس بر شایسته‌ سالاری و کار کارشناسی و علمی است.

وی اظهار داشت: به لطف خداوند ۲۰ سال است که این مسیر را در مبارزه با فساد می‌روم و یاد گرفتم که به مردم نامردی نکنم و در برابر نامردی به مردم بایستم. فتوت و جوانمردی در خون ایرانیان است، نمی‌دانم برخی مدیران سر سفره چه کسی بزرگ شده‌اند که اینگونه با مردم رفتار می‌کنند!

نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: بنده وعده پول پاشی نمی‌دهم، معتقدم باید در کشور خلق پول شود تا بتوان آنرا توزیع کرد؛ با طرح دو فوریتی در مجلس مقررات زدایی خواهم کرد. بنده مجلس را در راس امور می‌دانم، دولت‌های گذشته در حق مجلس جفا کردند.

زاکانی در بخش دیگر این برنامه گفت: از سوی جمهوری اسلامی در حال حاضر دو رایزن اقتصادی یکی در عراق و دیگری در افغانستان وجود دارد در حالی که ترکیه فقط در عراق ۲۲ رایزن اقتصادی دارد.

وی اظهار داشت: بنده با نخست وزیر سوریه صحبت می‌کردم، او می‌گفت اینجا [سوریه]با حمایت شما آزاد شده است، اما بازار اقتصادی از سوی ترکیه تسخیر شده است.

نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری در مورد برنامه او برای ساماندهی بازار توزیع، گفت: از سال ۵۰ تا سال ۸۱ تعاونی‌های مصرف شهر و روستا وجود داشتند که در دولتِ خاتمی این تعاونی‌ها حذف شد.

زاکانی تاکید کرد: بنده معتقدم سازوکار‌های مدنی و نهاد سازی‌های نوین که بتواند شفافیت در تولید و توزیع مناسب برای ما فراهم کند بسیار مهم است. از طریق فناوری این امکان ایجاد می‌شود که کل این روند در دست ما باشد.

وی با بیان اینکه دولت فعلی فکر می‌کند که باید کشور را با «چرتکه» اداره کند، گفت: در صورتی که اینگونه نیست، باید از فناوری‌های نوین استفاده کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها